Tarihi ve kültürel mekanlarda çekilen Tamara Konserleri büyük ilgi görüyor

featured

Aryen Kom isimli müzik grubu tarafından Kürtçe ve Ermenice eserlerin seslendirildiği Tamara Konserleri (Konserên Tamarayê) sosyal medyada yayımlandı. Van’daki 11 ayrı tarihi mekanda yapılan çekimlerin yer aldığı klipler dinleyicilerden büyük beğeni aldı. Kentte ilk olarak yapılan çalışmanın hikayesini grubun aranjörü Kemal Yıldırım ile konuştuk.

Şenol Balı/Van

Van’da Aryen Hûner Kültür Sanat Merkezi bünyesinde faaliyet yürüten Aryen Kom isimli müzik grubu, sanatsal çalışmalarını sürdürüyor. Grup, son olarak kendi imkanlarıyla çekimlerini tamamladığı “Tamara Konserleri (Konserên Tamarayê)” klibini yayınladı.

Kentin birçok tarihi, kültürel ve turistik alanında yapılan kliplerde Kürtçe ve Ermenice eserler yer aldı. Üç yıl önce kurulan Aryen Kom bünyesinde çalışan müzisyenlerin yer aldığı çalışmada deneyimli dengbêjler de geleneksel stranları seslendirdi. Grup, özellikle farklı formdaki Kürtçe müzikal eserleri, orijinalini bozmadan aranje ederek dinleyiciyle buluşturdu.

Yayınlandığından bu yana sosyal medyada önemli bir ilgi gören Tamara Konserleri’nin çıkış fikrini, hazırlık çalışmalarını, çekim ve yayın sürecini grubun üyesi ve aranjörü Kemal Yıldırım ile konuştuk.

Kentteki 11 ayrı tarihi mekanlarda Kürtçe ve Ermenice eserler seslendirildi

Yıldırım: kültürel değerlerimizi nasıl ortaklaştırabiliriz şeklinde bir yaklaşımımız vardı

Yıldırım, Diyarbakır’daki Amida Konserlerini kastederek yaptıkları çalışmanın benzerlerinin daha önce çekildiğini söyledi ve kendilerinin de uzun zamandır böyle bir çalışma yapmanın koşullarını sağlamaya çalıştığını ekledi. ‘’ Van tarihi dokuları açısından önemli kentlerden bir tanesi. Ve birçok toplum burada yaşamış. Bu yüzden tarihi mekanlarda müzikal bir çalışma yapmak istiyorduk. Çalışma kapsamında 11 şarkı kaydettik. Çekim yaptığımız alanların çoğu bilinmeyen yerlerdi genelde, bu yerlerin tanınması daha önemli olur diye. Yaşamda nasıl bir arada yaşayabiliriz veya kültürel değerlerimizi nasıl ortaklaştırabiliriz gibi bir yaklaşımımız vardı. Sadece Kürtçe eserler değil, Ermenice eserler de seçtik.’’

Çalışmanın temel odak noktası Dengbêjlik kültürü

Seslendirilen eserlerin hangi kıstaslarla seçildiğine ilişkin bilgi veren Yıldırım, temelde topluma ait olmasına dikkat ettiklerini ifade etti. Yıldırım, “Toplumsal değerleri barındıran ve toplumun duygu dünyasını güçlendiren eserler seçmeye çalıştık. Bunun en temel odak noktası da Dengbêjlik kültürüydü. Bu yüzden dengbêjliğe yoğun bir alan açtık. Ortak yaşamı örmek gibi de bir amacımız vardı ve çalışmada bunu vurgulamak istedik.”

Modern eserleri, dengbêji eserlerle aynı çerçevede buluşturmakta bazı zorluklar yaşadıklarını kaydeden Yıldırım,” Çalışmamızın iki temel zorluğu vardı; bir tanesi kayıt ve çekim gibi teknik zorluklardı, diğeri de birbirinden farklı müzikal çalışmaları bir arada nasıl oturtabiliriz noktasıydı. Dengbêjler doğal halleriyle bu çalışmada yer aldı ve biz yoğun bir prova süreci geçirdik. İyi bir şey çıktığına inanıyoruz.”

Aryen Kom müzik grubunun üyesi ve aranjörü Kemal Yıldırım

Birinci çalışma büyük ilgi aldı ikincisi için hazırlıklar yapılıyor

Çekimleri tamamlanan eserler geçtiğimiz günlerde sosyal medyadan yayınlamaya başladı. Yıldırım, çalışmaya ilişkin geri dönüşlerin heyecan verici olduğunu belirtti. “Bir sonraki çalışmamıza güç katacak bir yaklaşım vardı tepkilerde. Dinleyici ve halktan güzel tepkiler aldık. Yine bilinmeyen birçok yerin tanınmasına katkı sunduk. Örneğin Gevaş’taki bir Kilise vardı. Yolu bile yoktu. Çok tarihsel bir yerdi ve bilinmiyordu. Yayınlandıktan sonra birçok kişi sormaya başladı. Bu kısmı önemli. Bundan sonraki yaklaşımımız yine bu yönlü olacak. Bilinmeyen yerlerin tanınmasını sağlamak hedeflerimiz olmaya devam edecek.”

Kemal, çalışmalarının devam edeceğini bilgisini verdiği konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Şu an ikinci bölümü için repertuar çalışması yapıyoruz. Çekimleri tamamladıktan sonra ekim ayı gibi yayınlamaya başlayacağız. Bu çalışmayı öz gücümüzle yaptık. Bu da kısıtladı bizi. Yeni çalışmada sponsor bulabilirsek belki daha büyük kapsamda çalışmaları yapmaya gayret edeceğiz.”

Tarihi ve kültürel mekanlarda çekilen Tamara Konserleri büyük ilgi görüyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!