Elazığlı üzüm üreticilerinden ‘fiyat’ tepkisi: Fiyatı kendimiz belirleyeceğiz

featured

Elazığ merkeze bağlı köylerde üzüm üretimi yapan 150 üzüm üreticisi, üzümlerinin firmalar tarafından alındıktan sonra fiyatının belirlemesine tepki göstererek fiyatları artık kendilerinin belirleyeceklerini açıkladı. Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Gürkan Bektaş, “Üreticilerin hakkı olan, tarımsal ekonomik girdilerin hesaplandıktan sonra ürün fiyatının adil bir şekilde belirlenmesidir” dedi.

Evren Demirdaş/Elazığ 

Bağbozumuna sayılı günler kala Elazığlı üzüm üreticileri verdikleri üzümün fiyatını kendilerinin belirleyeceklerini duyurdu. Elazığ’da şirketler önce üzüm üreticisinden üzümleri alıyor fiyatları ise sonrasında belirliyordu. Ancak üretim maliyetlerinin yükselmesinden dolayı firmaların üzümü aldıktan sonra fiyat belirlemesine üzüm üreticileri karşı olacaklarını belirterek üzüm satış fiyatlarını kendilerinin belirleyeceklerini açıkladılar. Üzüm üreticilerin toplantısına CHP Elazığ İl Başkanvekili Onur Özkan ve il yöneticileri de destek amaçlı katıldı.

“Ürün fiyatı en az 18 TL olmalı”

Elazığ merkeze bağlı Koruk köyünde bir araya gelen 150 üzüm üreticisi adına konuşan Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Gürkan Bektaş, “Yaptığımız toplantımızda ortak bir karar aldık. Koruk, Dambüyük ve Esenkent köyleri tarımsal kalkınma kooperatifi olarak temel amaçlarımızdan biri üretici haklarını korumaktır. Bu anlamda Elazığ’a özgü coğrafi işaretli Öküzgözü cinsi üzümün bölgeye kattığı yüksek katma değer herkesçe bilinen bir gerçektir. Üreticilerimizin çoğu bu ürünü üretmekte ve bölge ekonomisine fazlaca katkı sunmaktadır. Her yıl yaşadığımız sorunlardan bir tanesi, alıcı şirketlerin aldıkları ürünleri üreticiden alıp ürün fiyatını daha sonra belirlemeleridir. Yani üreticinin ekonomik girdilerini hesaplamadan daha sonra ürün fiyatlarını belirlemeleridir. Dünya ölçekli gıda ve ekonomik kriz üreticilerde maddi krize neden olmuştur. Üreticilerin hakkı olan, tarımsal ekonomik girdilerin hesaplandıktan sonra ürün fiyatının adil bir şekilde belirlenmesidir. Bu krizden daha az etkilenmek adına taleplerimizin karşılanmasını istiyoruz. Fiyatlar, ürünlerin alımı gerçekleşmeden üreticilerin ekonomik girdileri hesaplanarak belirlenmeli. Ürün fiyatı en az 18 TL olmalı. Üreticiler olarak her köyden temsilen ikişer kişi muhatap alınmalıdır” diye konuştu.

“Zamlara rağmen ayakta kalmaya çalışıyoruz”

Gübreye, mazota, kükürte neredeyse 5 misli zam geldiğini belirten üzüm üreticisi Alçin Öztürk, ”Biz bu zamlara rağmen ayakta kalmaya çalışıyoruz. Başka ülkelerin çiftçileri mutluyken biz mutsuzuz. Tekrar 2003-2004 yılını yaşamayalım. Dışardan ithal edilen üzümlerle bizim çiftçiler mutsuzlaşırken, başka ülkelerin çiftçilerinin yüzü gülüyor. Üzüm fiyatında çiftçilerin girdi maliyetleri göz önünde tutulmalıdır. 17-18 liranın altındaki bir rakam bizleri zorlayacaktır O nedenle birlik olarak bu rakamda diretmeli ve çiftçi olarak ayakta kalabilmek için gereken çabayı göstermeliyiz” diye kaydetti.

CHP’den üzüm üreticilerine destek 

Üzüm üreticilerine desteklerini açıklayan CHP Elazığ İl Başkanvekili Onur Özkan ise, “Buradaki üreticilerin yapmış oldukları bir yıllık emeklerinin karşılığını almaları ancak ve ancak sizin birlikteliğinizle olacaktır. Parti olarak elbette biz sizinle birlikte olacağız ama biz hiç kimsenin kendine ait olan bir ürün bağını bir diğerine vermesine karışamayız. Burada birlik sizin birliğiniz olacak ki biz sizinle birlikte hareket edelim” ifadelerini kullandı.

Elazığlı üzüm üreticilerinden ‘fiyat’ tepkisi: Fiyatı kendimiz belirleyeceğiz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!