Dersim Barosu’ndan sansür yasası açıklaması

featured

Dersim Barosu kamuoyunda dezenformasyon yasası olarak bilinen, “Dezenformasyonla Mücadele Yasası”na dair yazılı açıklama yaptı. 

Orhan Kurul/Dersim

Dersim Barosu kamuoyunda dezanformasyon yasası olarak bilinen, “Dezenformasyonla Mücadele Yasası”na dair yazılı açıklama yaptı. 

Yasanın basın meslek örgütlerince “sansür yasası” olarak nitelendirildiğinin belirtildiği açıklamada, “Türk Ceza Kanunu’na eklenen yeni maddeye göre, “halk arasında endişe, korku veya panik yaratmak saikiyle, ülkenin iç ve dış güvenliği, kamu düzeni ve genel sağlığı ile ilgili gerçeğe aykırı bir bilgiyi, kamu barışını bozmaya elverişli şekilde alenen yayan kimse” 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılabilecek” denildi. 

‘ULUSLARARASI STANDARTLARLA BAĞDAŞMAMAKTADIR’

Basın örgütlerinin, basın emekçilerinin ve bütün kamuoyunca bu maddenin tasarıdan çıkarılması yönündeki uzlaşma çağrılarına karşın, Meclis Genel Kurulu’ndan geçen maddenin sosyal medya kullanıcılarını da tehdit eder durumda olduğunun belirtildiği açıklamada “Yasanın yürürlüğe girmesiyle, Anayasa’da güvence altına alınan düşünce ve ifade özgürlüğü ile kişi özgürlüğü ve güvenliği hakkı gibi temel hak ve özgürlükler Anayasaya aykırı şekilde sınırlandırılmıştır. Yalan haber veya objektif olmayan bilgi de dahil olmak üzere, muğlak ve belirsiz ifadelere dayalı bilgilerin yayılmasına ilişkin genel yasaklarla ifade özgürlüğünün kısıtlanması, uluslararası standartlarla bağdaşmamaktadır” denildi. 

‘HABER ALMA HAKKINI KISITLIYOR’

Açıklamada, basının haber yapma özgürlüğünü ve halkın haber alma hakkı kısıtlayan bu düzenlemenin, gazetecileri ve insan hakları savunucuları da dahil olmak üzere muhalefeti ve eleştirileri bastırmak için keyfi uygulamalara sebebiyet vereceği kaygısı uyandırdığı belirtildi.  

‘TOPLUMCU ÇOĞULCU YAPISINI OLUMSUZ ETKİLEYECEK’ 

Öte yandan, herhangi bir görüşü ifade edebilecek veya haber ve diğer bilgileri çevrimiçi olarak paylaşabilecek yurttaşlar açısından bu cezai yaptırım korkusunun, caydırıcı bir etki oluşturacağının belirtildiği açıklamada “Toplumun çoğulcu yapısını olumsuz etkileyecek ve muhalefet kesimleri açısından soruşturulma ve cezalandırılma tehdidi ile karşı karşıya bırakan bu hüküm, temel hak ve hürriyetlerin kullanımına yönelik keyfî müdahaleye karşı yurttaşlara yasal bir koruma sağlamamaktadır” diye belirtildi. 

‘İPTAL EDİLECEĞİNİ UMUYORUZ’

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi: “Dersim Barosu olarak; demokratik toplum düzeninde kabulü mümkün olmayacak şekilde temel hakların kullanımını sınırlayan bu yasanın Anayasa Mahkemesi’ne yapılacak iptal başvurularıyla birlikte iptal edileceğini umuyor, demokratik toplumun gerekleri olan çoğulculuğun ve açık fikirliliğin toplum için vazgeçilemez ihtiyaç olduğunu bir kez daha vurguluyoruz”

Dersim Barosu’ndan sansür yasası açıklaması

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!