Otoban ağı, Diyarbakır için 2035’e kadar hayal oldu

Diyarbakır otobanından bir kare

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 2023-2035 otoyol ağı projesinde Diyarbakır’ın bir kez daha ağ dışında tutulduğu ortaya çıktı. 

Konu üzerine CHP Diyarbakır Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır’ın otoban ağının dışında tutulması ile ilgili Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Sezgin Tanrıkulu’nun Bakan Uraloğlu’ndan yanıtlamasını istediği sorular şöyle:

– Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının 2023-2035 otoyol ağı projesinde Diyarbakır otoban ağının proje dışında tutulmasının izahı ve gerekçesi nedir?

-Diyarbakır otoyol bağlantısının projelendirilerek hayat geçirilmesi amacıyla Bakanlığınızca ivedi olarak somut adım atılacak mıdır?

-Diyarbakır’ın büyük bir özlem duyduğu otoban projesi Şanlıurfa’ya kadar gelirken Diyarbakır’a projelendirilmemiş olup, Diyarbakır’ın tarihi bir kent, bölgenin siyasi, kültürel ve aynı zamanda sanayi merkezi olduğu göz önüne alındığında, Diya

-Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca 2023 yılı bütçesinde Diyarbakır İline ayrılan toplam ödenek tutarı ne kadardır? Bu ödenek tutarı hangi kalemler için kullanılmıştır?
 
-Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca 2024 yılı bütçesinde Diyarbakır İlinde eksik kalan proje ve yatırımların tamamlanması amacıyla ayrılacak toplam ödenek tutarı ne olacaktır?

Otoban ağı, Diyarbakır için 2035’e kadar hayal oldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!