Sibel Arslan AKPM Başkan Yardımcılığı’na seçildi

featured

İsviçre’de İki dönemdir Yeşiller Partisi’nden Federal Parlemento’ya giren Sibel Arslan’a yeni görevi nedeni ile sosyal medyalarına çok sayıda tebrik mesajı geldi.

 Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkan Yardımcılığı seçilen Sibel Arslan bir süredir AKPM’de meclis üyesi olarak görev yapıyordu. 

Yeşiller Partisi Milletvekili Sibel Arslan İsviçre temsilcisi olarak Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkan Yardımcılığı’na seçilmesinin ardından mutluluğunu “İnsan haklarının, demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün korunması Avrupa Konseyi’nin temel taşlarıdır. Avrupa Konseyi Başkan Yardımcılığı’na seçildiğim için çok mutluyum.” dediği paylaşımla dile getirdi

FEDARAL MECLİS’E GİRMEK İÇİN 3. KEZ ADAY OLACAK

Sibel Arslan, İsviçre’de 2015’teki federal seçimlerde meclise giren ilk Türkiye kökenli isims olması nedeniyle dikkat çekmişti.  Partisinde başarıla politikalara imza atan Sibel Arslan, 2019’daki seçimlerde ikinci kez  Fedaral Meclis’te yer almıştı. Başarılı politikacı Sibel Arslan Yeşiller Partisi’nde Basel’den Fedaral Meclis’e girmek için üçüncü kez aday olacağını açıklamıştı.

Sibel Arslan en son İran’da Mahsa Amini’nin ahlak polisi tarafından katledilmesi sonrası, İranlı kadınlara destek olmak amacı ile kameralar karşısında saçlarını kesmesi ile bir anda gündem olmuş, ayakta alkışlanmıştı. 

SİBEL ARSLAN KİMDİR?

1980 Erzincan doğumlu Sibel Arslan Zaza kökenli bir aileden geliyor. Sibel Arslan 1991 yılında ailesi ile birlikte İsviçre’ye yerleşti. 2002 yılında Gymnasium Bäumlihof’dan mezun olan Sibel Arslan 2011 yılında Basel Üniversitesi’ni bitirdi. 

2012 yılında Basel Gewerkschaftsbund’da hukuk danışmanı olarak çalışmaya başladı. 2013-2015 yılları arasında Basel-Stadt kantonu Danışmanlık ve Yetişkin Koruması Ofisi’nde kariyer danışmanlığı yaptı. Mart 2015’ten bu yana , Basel-Landschaft Kantonu Emniyet Müdürlüğü Genel Sekreterliği’nde avukat olarak çalışıyor. 

Arslan, 2015 İsviçre federal seçimlerinde Ulusal Konsey’e seçildi.  30 Kasım 2015’te görevine yemin ederek başladı. Ekim 2019’da yeniden Ulusal Konsey’e seçildi.

İsviçre’yi temsilen AKPM’de meclis üyeliği de yapan Sibel Arslan en son AKPM Başkan Yardımcılığı görevine seçildi. 

Sibel Arslan AKPM Başkan Yardımcılığı’na seçildi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!