Özel İdare Genel Sekreterliği’nin 26 katlı binasında milyonlarca zarar ortaya çıktı

featured

Elazığ İl Genel Meclisi ağustos ayı meclis toplantısında Özel İdare Genel Sekreterliği ile AKP Elazığ il yöneticilerinden Mustafa Tetik’in ortaklığında yapılan 26 katlı bina ve iş merkezinin konut ve dükkânların satışıyla ilgili gündem maddesinin görüşülmesi sırasında özel idare genel sekreterliğinin 26 katlı bina ile iş merkezinin yapımında büyük oranda zarar ettiği zararın boyutunun milyonlarca lira değerinde olduğu ortaya çıktı. Görüşülen gündem maddesi üzerinde söz alarak düşüncelerini açıklayan MHP grup başkanvekili Osman Dilek, özel idarenin bu projede büyük bir zarara uğradığını zararın boyutunun milyonlarca TL olduğunu öne sürdü.

Elazığ İl Genel Meclisi ağustos ayı olağan meclis toplantısında Özel İdare Genel Sekreterliği ve AKP Elazığ İl Yöneticisi Mustafa Tetik ortaklığında yapılan Elysium Alışveriş ve Yaşam Kompleksi’ndeki konut ve dükkanların satışı için encümene yetki verilmesi talebi  ile verilen önerge görüşüldü. Geçen yıl Elazığ’a gelen Çevre, Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanı Murat Kurum ziyareti sırasında 26 katlı binayı görmesi sonrasında çalışmayı durdurmuş sonrasında ise mahkeme kararıyla inşaatın çalışmalarına tekrar devam edilmişti.

“YÜKLENİCİ FİRMA ÖZEL İDAREYİ MAHKEMEYE VEREBİLİR”

İl Genel Meclisi’nde yapılan görüşmeler sırasında  söz alarak  görüşlerini dile getiren MHP Grup Başkanvekili Osman Dilek, projede yüklenici firmanın ve özel idarenin mağduriyeti olduğunu belirerek şu açıklamayı yaptı: “Bu yerle ilgili özel idarenin müteahhit firmayla anlaşarak yapmış olduğu bir sözleşme var. Bu sözleşme normal şartlarda devam ediyor. Biz her aşamasında bu işin takipçisi olduk. Fakat biliyorsunuz sayın bakanımız ilk sözlü olarak sonrasında da yazılı olarak buradaki yüksek kat tasarrufunu belirli bir noktadan sonra durdurma talimatı verdi. Durdurma talimatı doğrultusunda bir bina 26 kata çıktı geri kalan üç bina belirli bir yerde kaldı. Burada yüklenici firmanın da Özel İdare Genel Sekreterliği’nin de büyük bir mağduriyeti var. Buradaki bu mağduriyet için meclisin yapacağı şu; bu durumun daha üst safhalarda, daha ileri kademelerde, bakanlık nezdinde korumalıdır. Şu an yapılan hesap belli kimin ne kadar zararı olduğu belli. Yüklenici firma zararını tazmin etmek için özel idareyi mahkemeye verebilir” 

“MİLYONLARCA ZARARIMIZ VAR”

MHP’li Osman Dilek Muhatabı kim bilmiyoruz, özel idarenin milyonlarca lira zararı var ama görünün o ki muhatap Çevre Bakanlığı görünüyor diyerek konuşmasına şöyle devam etti: “Özel idarenin muhatabı kim şu anda görünen kurum olarak bakanlık. Bizim zararımızı karşılayacak mekanizma sadece bakanlıktır. Özel idarede ortaklık payına düşen zararın tanzimi için ‘hep beraber bakanlıkla görüşelim’ dedik. Az değil milyonlarca zararımız var resmen. Bir de haklı olarak firma kendi zararını tanzim etmek için dava açtığını düşünün. Biz orada ceketimizi alıp çıkma konumuna düşeriz. Özel idarenin zararı lafla anlatılacak boyutta değil onun için buradan uyarıyorum kim üzerine ne düşüyorsa yapmalı. Yarın Bakan Bey istifa edebilir ya da değişiklik olup başka bir bakan gelebilir. Bu zarar ziyan burada kalmasın bunu çözmemiz lazım.”

“BİLGİLERİ BİR DAHAKİ AY MECLİSE SUNACAĞIZ”

Projeyle ilgili Elazığ İl Genel Meclisi’ne bilgi veren AKP’li meclis üyesi Ertuğrul Kar ise yaptığı konuşmada bir takım bilgi ve belgelerin kurumdan istendiğini belirterek şunları söyledi: “Komisyonumuz buradaki ana sözleşmesi dahil yapım aşamasındaki bütün değerlerle ilgili yazılı olarak kurumdan bazı belgeleri istedik. Sözleşmesi dahil inşaat metrekare alanını eksik kalan kısmının ne kadar olduğunu değerlendirmek için bazı evrakların tekrar istenmesi icap etti. Tabi malumunuz müdürlükten yazılı istedik bu taleplerimizi. Yazılı evraklara cevap verilme süresi 15 gün olduğundan ve şuanda 15 gün süre dolmadığından meclise kavuşturamadık. Bunu önümüzdeki ayki mecliste değerlendirip bütün inşaat alanlarıyla ilgili dairelerin satışlarının yapılması konusunda encümene yetki verilip verilmemesi komisyonca görüşülüp önümüzdeki ay mecliste bilgilerinize sunacağız”

EVREN DEMİRDAŞ/ELAZIĞ

Özel İdare Genel Sekreterliği’nin 26 katlı binasında milyonlarca zarar ortaya çıktı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!