Maden projesine verilen olumlu ÇED kararına karşı dava açıldı

featured

SERHAT OZAN YILDIRIM

Kiğılı yöre dernekleri adına çevre konularında hukuksal mücadele yürüten Tunceli Barosu Avukatı Barış Yıldırım tarafından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın verdiği ÇED olumlu kararına karşı mahkemeye verilen dilekçede ÇED kararının hukuka aykırı olduğu ileri sürüldü. ÇED olumlu kararının, Anayasa’nın Sağlık Hizmetleri ve Çevrenin Korunması başlıklı 56. maddesine, Çevre Kanunu, ÇED Yönetmeliği gibi yasal düzenlemelere aykırılıklar olduğunun dile getirildiği dava dilekçesinde, ÇED raporunun proje nedeniyle etkilenmesi muhtemel olan çevrenin nüfus, fauna, flora, jeolojik ve hidrojeolojik özellikler, doğal afet durumu, toprak, su, hava, atmosferik koşullar, iklimsel faktörler, mülkiyet durumu, kültür varlığı ve sit özellikleri, peyzaj özellikleri, arazi kullanım durumu, hassasiyet derecesi ve benzeri özellikleri yöntemine uygun olarak değerlendirilmediği ifade edildi.

Konuyla ilgili MunzurPress’e açıklama yapan avukat Yıldırım, “Bingöl, Erzincan, Tunceli dağları ülkemizin en büyük su toplama havzasına sahip Fırat Nehri’nin neredeyse tüm kaynaklarını barındırıyor…Madencilik projeleri devam ederse ülkemizin en büyük nehrinin tüm ekosistemini kaybederiz” dedi.

ÇED olumlu kararı verilirken sağlık koruma bandı zorunluluğunun göz ardı edildiğinin altını çizen avukat Barış Yıldırım verdiği dilekçede, özetle şu konulara dikkat çekti:

“Proje sebebiyle köy halkının içme ve kullanma suyu olarak yararlandığı kaynaklar Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği’ne aykırı şekilde kirlenecektir.

Proje alanı Peri Suyu Havzası’nda bulunmakta olup anılan havza önemli doğa alanı (ÖDA) ve önemli kuş alanı (ÖKA) içerisinde bulunmaktadır.

Proje sahası “orman alanı”, “tarım arazisi”, “çayır-mera” “ekolojik öneme sahip alan” ve “kayalık-taşlık alan ve kumul alan” bölgesidir. Bu bakımdan proje çevre düzeni planına aykırıdır.

“Özellikli alan-yaban hayatı sahası” proje alanına kuş uçuşu 50 m mesafede yer almaktadır. Proje tespitli yaban hayatı sahasına ağır ekolojik zararlar verecektir.

Proje sahasında arıcılık faaliyeti yürütülmekte olup projenin yürütülmesi halinde anılan faaliyet yok olacaktır.

Projede hiçbir surette kamu yararı bulunmamaktadır.”

Maden projesine verilen olumlu ÇED kararına karşı dava açıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!