Avrupa’nın Alevler İçindeki Yazı

19 Ağustos’tan bu yana Yunanistan genelinde devam eden orman yangınları, tahliyelere yol açarak can kaybına ve geniş çapta hasara yol açtı. Yangında en çok etkilenen bölgeler Dedeağaç Belediyesi, Doğu Makedonya’daki Dadia ve Rodopi BelediyeleriAttika Bölgesi‘ndeki Parintha ve Orta Yunanistan’daki Viotia’dır.

JRC‘nin Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi’ne (EFFIS) göre Dedeağaç yangını, 2000 yılından bu yana Avrupa Birliği’ndeki en büyük orman yangını felaketi olarak kabul ediliyor. 29 Ağustos itibarıyla yanan alan 82.559 hektardır. Medyaya göre 29 Ağustos itibarıyla Dedeağaç’ta bildirilen ölüm sayısı 20 kişiye ulaştı.

UCPM aracılığıyla aralarında İsveç, Hırvatistan, Kıbrıs, Çekya, Romanya, Bulgaristan, Arnavutluk, Slovakya, Fransa, İspanya ve Sırbistan’ın da bulunduğu 10 Üye ve Katılımcı Devlet sahadaki operasyonlara katkıda bulunuyor. Operasyona 12 uçak ve 400’den fazla itfaiyeci katılıyor. Ayrıca ERCC’den iki irtibat görevlisi AB yardımını destekliyor ve koordine ediyor.

İtfaiyecilerin, acil durum müdahale ekiplerinin ve AB Sivil Koruma Mekanizması ile komşu ülkelerin yardımlarının yorulmak bilmeyen çabaları sayesinde, tüm orman yangınları artık başarıyla söndürülmesine karşın, bazı alanlarda yangının yeniden canlandığı haberleri gelmeye başladı.

Copernicus Acil Durum Yönetim Hizmeti (CEMS) Hızlı Haritalama modülünün katkısı, bazı kritik orman yangınlarının haritalanması, yol açtığı hasarın değerlendirilmesi ve etkilenenler hakkında doğru bilgi sağlanmasında önemli rol oynadı ve bu veriler ışığında müdahaleler etkili oldu.

AB Sivil Koruma Mekanizması aracılığıyla Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Fransa, İtalya, Malta, Polonya, Romanya, Slovakya ve Sırbistan’dan 500’e yakın itfaiyeci ve 7 uçak müdahale çalışmalarına destek verdi. (CEMS- Bilgilendirme Bülteni)

Önümüzdeki 48 saat içinde tüm Yunanistan’da yangın tehlikesi riski azalıyor ancak bu riskin yüksek kalması bekleniyor. (https://reliefweb.int/report/greece/greece-wildfires-effis-copernicus-emsr-media-echo-daily-flash-30-august-2023)

Orman yangınları açısından 2017 yılından sonra kayıtlara geçecek en kötü ikinci yıl olarak tanımlanan 2023, Avrupa’daki rekor orman yangınları yılı olarak anılacak.

İtalya Çevre Jeolojisi Derneği (SIGEA), bu sene Avrupa’da meydana gelen bin 100’den fazla yangın 2 bin 842 kilometrekarelik bir alanı kül ettiğini belirtti. Bu rakam, 2006 ile 2022 yılları arasında kaydedilen yılda ortalama 724 yangının çok daha üzerinde.

Yangınlar, yılda 2,3 milyon ton karbondioksit emebilecek ağaçlık alanları ortadan kaldırdı.

euronews’te yer alan habere göre; SIGEA Başkanı Antonello Fiore, “Kanada, ABD, Afrika, Asya ve Avustralya’daki yangınları Avrupa’dakilere eklediğimizde, durumun her yıl daha da kötüye gittiği görülüyor.” dedi.

Yangınlar aynı zamanda yaban hayatı ve ekosistemi de tahrip ediyor. Avrupa Birliği yetkilileri, kıta genelinde orman yangınlarının artmasının en önemli sebebi olarak iklim değişikliğini gösteriyor.

Yunan Kızılhaçı, “(Hayvanların) yuvaları yok olduğu ve yanmış ormanda yiyecek bulmak neredeyse imkânsız olduğu için varlıkları tehdit altında” açıklamasında bulundu.

Avrupa’nın Alevler İçindeki Yazı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!