Ücretli öğretmen alımında usulsüzlük: Lisans mezunu yerine ön lisans mezunu aldılar

featured

Dersim’in Hozat ilçesinde ücretli öğretmen alımında, Hozat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne 13 kişi başvurdu. Başvurularda, lisans mezunu ve formasyon alan kişiler varken ön lisans mezunu olan 2 kişinin alımı yapıldı. Ataması olan ön lisans mezunu bir kişinin de İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün eşinin kardeşi olduğu ve başvuru tarihinden önce görevlendirildiği ortaya çıktı. 

Serhat Ozan Yıldırım/Dersim 

Hozat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yeni eğitim-öğretim yılında norm açığı olan okullarda özel eğitim branşında öğretmen ihtiyacını gidermek amacıyla yapılan ücretli öğretmen alımı gerçekleşti. Toplamda 13 kişinin başvuru yaptığı ücretli öğretmen alımında, 9 başvuru sahibi lisans, 4 kişi de ön lisans mezunuydu. Lisans mezunlarından biri ise öğretmenlik için formasyonunu tamamlamıştı. Hozat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevine vekaleten bakan Yeliz Balık, Ercan Doğan Ortaokulu ile Mohaç İlkokulu’na, lisans mezunu yerine ön lisans mezunu 2 kişiyi ücretli öğretmen olarak aldı.

ATANANLARDAN BİRİ İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ’NÜN KARDEŞİ

Ücretli öğretmen olarak atananlardan İstanbul Bilgi Üniversitesi Sağlık Meslek Okulu mezunu olan Mertcan Balık’ın da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevine 40 gün süreyle vekaleten bakan Yeliz Balık’ın eşinin erkek kardeşi olduğu ortaya çıktı. Ayrıca, eşinin kardeşinin ücretli öğretmen başvurusu 14.09.2022 tarihinde yapılmışken Ercan Doğan İlkokulu’na görevlendirilmesi ise 07.09.2022 tarihinde yapıldı. 

AİLEDEN AK PARTİLİLER

Usulsüz ücretli öğretmen alımını yapan ilçe Milli Eğitim Müdürlüğü’ne 40 günlük süreyle vekil olarak bakan Yeliz Balık’ın, AK Parti Hozat İlçe Gençlik Kolları Başkanı Eren Balık’ın eşi, göreve aldığı Mertcan Balık’ın da gençlik kolları başkanın kardeşi olduğu ortaya çıktı. Ayrıca usulsüz alımı gerçekleşen Mertcan Balık’ın AK Parti İlçe Başkanı Gökhan Balık’ın kuzeni olduğu da öğrenildi.

VALİLİK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Konunun Tunceli Valiliği’ne iletilmesinin ardından Vali Mehmet Ali Özkan, idari soruşturma başlattı. 

‘4 YILLIK ÜNİVERSİTE MEZUNLARINA HAKSIZLIK OLDU’

Başvuru yapan fakülte mezunlarına haksızlık yapıldığını belirten Dilara Karataş, “Ben Elazığ Fırat Üniversitesi Teknik Bilimler Makine ve Metal Teknoloji bölümü mezunuyum. Bölümüm 2 yıllıktı. Ben de başvuru yaptım ücretli öğretmen alımına fakat alınmadım ama 2 yıllık meslek yüksek okulu mezunları alındı. Öncelik fakülte mezunlarıyken, meslek yüksek okulu mezunları alındı. Bunlarda İlçe Milli Eğitim Müdürü’nün tanıdıklarıydı. 4 yıllık üniversite mezunu ve formasyon alan kişilere haksızlık yapıldı.” dedi.

Ücretli öğretmen alımında usulsüzlük: Lisans mezunu yerine ön lisans mezunu aldılar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!