Türkiye’nin tamamına gönderilen Van Çöreği’nin yeni rotası

featured

Kahvaltı kültürünün zenginliğiyle bilinen   Van’da tarihi uzun yıllara  dayanan çörek de tanınmaya başlandı. Özgün malzeme ve yöntemlerle yapılan ve günün her öğünü tüketilen  çöreğe ülkeden ve yurt dışından olan ilgi her geçen gün artıyor. Çörekler şu sıralar Irak , İran, Almanya, Rusya ve Hollanda gibi ülkelere kadar satılıyor. 

Şenol Balı/Van 

Köklü bir geçmişe sahip olan Van Çöreği, Van Kahvaltısı ile beraber ün kazanmaya başladı. Kendine has yöntemlerle; un, yağ, yumurta, tuzun birleşimiyle yapılan çöreğe Türkiye’nin her tarafından artan bir ilgi söz konusu. Ülkenin her tarafından internet veya telefon üzerinden sipariş alan kentteki fırıncılar , çörekleri ambalajlayarak kargo yoluyla müşterilerine ulaştırıyor. 

Çöreklerin tanesi şu sıralar 4.5 TL’den satılıyor. Fiyatı yüksek de gelse vatandaşlar bu tadı almaktan vazgeçmiyor. 

Türkiye’nin her tarafından ilgi gören Van Çöreği artık ülke dışına satılıyor 

İlk olarak fırının işletmecisi Ubeydullah Işık ile konuşuyoruz. Işık, 1942 yılından bu yana üç kuşaktır çörek pişiriyor. Fırının dedesinden kaldığı bilgisini veren Işık, şunları söylüyor: “Çöreklerimiz Türkiye’nin 81 iline gidiyor. Yurt dışında da Almanya, Hollanda ve Irak ile İran’a çöreklerimizi paket halinde gönderiyoruz. Çöreklerin müşteriye sağlıklı varması için tedbirlerimizi alıyoruz. Ambalaj sistemi kullandığımız için çörekler tazeliğini koruyor. 15 güne kadar çok rahat bir şekilde tüketilebiliyor.”

Işık, gece yarısından itibaren üretmeye başladıklarını ifade ediyor ve şöyle devam ediyor: “80 yıldır fiilen bu işi yapıyoruz. Gece saat yarısı geliyoruz. Ertesi akşam saat 20.00’a kadar hizmet veriyoruz. Çöreği mayaladıktan sonra kendi haline bırakıyoruz , bu yüzden tazeliğini koruyor. İçinde herhangi bir katkı maddesi veya ayrıca maya vuruyoruz.”

Çörekler için günün her saatinde yoğun bir ilgi söz konusu 

Neredeyse her öğün tüketiliyor 

1976 yılından bu yana fırında çalışan Seyfettin Doğan isimli usta ise Van’da yapılan çöreklerin özgünlüğüne dikkat çekiyor ve şunları söylüyor: “Van’da yapılan çörek Türkiye’nin hiçbir yerinde yapılmıyor. Margarin yağı, tuz, maya, sosuna da hafif şeker katıyoruz. Diğer çöreklere göre yağlı ve kaliteli. Van çöreğinin sırrı da tadı da başka. Avrupa’ya kadar namı çıkmış. İsteyenlere kargo ile gönderiyoruz”

Hakan Şavur isimli esnaf fırının düzenli müşterilerinden. Neredeyse her öğün tükettiklerini ifade eden Şavur, “Harika bir çörek Van çöreği. 20 yıldır neredeyse her öğün tüketiyoruz. Pasta gibi. Sadece kahvaltıda diğer öğünlerde de tüketiyoruz. Eve de götürüyoruz” diyor. 

Seyfettin Doğan, uzun yıllardır çörek pişiriyor

Türkiye’nin tamamına gönderilen Van Çöreği’nin yeni rotası

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!