Peri Vadisi’ndeki maden sahasında keşif yapıldı 

featured

Peri Vadisi’nde ekolojik yıkıma yol açacağı gerekçesiyle köylülerin karşı çıktığı madencilik faaliyetlerine karşı açılan iptal davasında mahkeme maden sahasında keşif gerçekleştirdi. 

Fırat Bulut/Bingöl 

Yıldırım açıklamanın devamında Peri Suyu’nun Fırat Havzası’nın temeli olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Burada yürütülecek kurşun çinko gümüş madencilik projesi Fırat Havzası’nı zehirler, tıpkı İliç’te olduğu gibi. Diğer bir husus bölgedeki arıcılık faaliyetleri de projeden olumsuz etkilenecektir.”

Yıldırım son olarak bölgede bulunan yaban çeşitliliğine dikkat çekerek projenin Bern Sözleşmesi ile koruma altına alınan yaban hayvanları açısından da hukuka aykırı olduğunu belirtti. 

Köylülerden Yunus Erbey ise keşif öncesi şirket yetkililerinin bölgedeki arıcıları uzaklaştırdığını söyledi. 

Erbey şunları söyledi: “Bu vadi birçok endemik bitki ve hayvan türünün yaşadığı bir vadi. Burada yoğun bir şekilde arıcılık faaliyetleri de yapılıyor. Proje gerek arıcılık faaliyetleri gerek yaban hayatı gerekse de yer altı suları açısından ciddi bir tehdit oluşturuyor” 

Maden projesine karşı duyarlılık çağrısı yapan Erbey, Peri Vadisi’nin sit alanı sayılabilecek bir özelliğe sahip olduğuna dikkat çekerek maden projesine karşı çalışmalarını devam ettireceklerini ifade etti.

Peri Vadisi’ndeki maden sahasında keşif yapıldı 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!