Elçi Davasında Karara Tepki: Failler Hesap Verecek

Haber: Mizgin TABU/Diyarbakır

Tahir Elçi cinayeti davasının dokuzuncu duruşması Diyarbakır 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme verdiği ara karar ile Tahir Elçi ailesinin avukatlarının tüm taleplerini reddetti. Dava, 6 Mart 2024 tarihine ertelendi. Avukatlar bir sonraki duruşmada karar çıkmasını bekliyor.

Duruşmayı, taraf sıfatıyla katılan Türkiye Barolar Birliği, il baroları, CHP, HDP Milletvekilleri de takip etti.

Duruşmadan sonra Diyarbakır Adliyesi önünde basın açıklaması yapan Baro başkanları, mahkemenin verdiği kararlara tepki gösterdiler.

Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, mahkemenin bugüne kadar verdiği 12 ara kararın davada maddi gerçeğin açığa çıkması konusunda “somut, tarafız, bağımsız olmadığını” savundu.

Elçi’nin öldürülmesinin sekizinci yıl dönümünde avukatların maddi gerçeğin açığa çıkmasına yönelik tüm taleplerini mahkeme heyetinin reddettiğini belirtti:

”Olay yeri keşfi ve tanıkları dinlemekten de vazgeçti. Üç yıldır devam eden kovuşturmanın son noktasını koydu ve sizi sözde bir yargılamayla oyaladık ama bu dava dosyası bizi aşıyor ve Ankara’nın karanlık dehlizlerinde birileri ara karar koyuyor demeye getirdiler. Mütalaa karara dönüştü ama biliyoruz, ne mütalaa savcının ne de karar mahkemenin ve biz bugün bunu gördük” dedi.

Avukat Orhan Kemal Cengiz’de bir yargılama yapılmadığını savundu:

”Muhakkak ki bazı taleplerimizin kabul göreceğini ve bir süre daha devam edeceğini bekliyordum ama katılan vekili olarak söylemeliyim ki bu kadar kötü bir sonuç beklemiyordum. Tahir Elçi’yi ölüme götüren karanlık ne ise, davada delillerin toplanmasını engelleyen karanlık ne ise, o karanlık, mahkemeyi de esir almıştır. Belki biz bu davadan bir sonuç elde edemedik ama bu dava burada asla bitmeyecek.”

Devletin Tahir Elçi’nin ölümüyle yaşam hakkı anlamında negatif yükümlülüklerini ihlal ettiğini savunan Cengiz, bu yargılamayla da bütün pozitif yükümlülüklerini ihlal ettiğini savundu.

TBB Başkanı Erinç Sağkan da,  Birkaç yıldır hem soruşturma hem kovuşturma aşamasında devam eden eksiklikleri vurguladıklarını ve adil bir yargılanma konusundaki kaygılarını paylaştıklarını dile getirdi.

‘Bu bir siyasi suikasttır’ diyen dönemin başbakanının tanık olarak dinlenmesi yönündeki ara karardan TÜBİTAK raporunu gerekçe göstererek geri çekilen bir çaresizliği gördük mahkemede. Bugün dinlenmesi istenilen tanıkların tamamını ‘Dosyanın esasına bir katkısı olmayacaktır’ diye reddeden bir hukuksuzluğu gördüklerini ifade etti.

‘Bilinçli taksirle ölüme sebebiyet vermek’ suçlamasıyla dosyada yargılanan üç sanık polis, duruşmaya SEBGİS ile katıldılar.

Bugünkü duruşmadaki önemli gelişmelerden biri, olay yerini gören bir işyeri kamerasının raporunun mahkemede okunması oldu. 5 Temmuz tarihli duruşmada avukatlar, olay yerini gören Mardin Kebap Evi’nin kameralarının TÜBİTAK tarafından incelenmesini talep etmişti.

Bugün görülen duruşmada TÜBİTAK raporu mahkemede okundu ve rapora göre Tahir Elçi’nin vurulduğu yeri gören 4 numaralı işyeri kamerasındaki kayıtların eski olduğu, kameranın çalışmadığı belirtildi. Raporda ayrıca, kameraya herhangi bir müdahale yapılmadığı, görüntülerin silinmediği öne sürülse de, Elçi’nin avukatları kamera kayıtlarına dışardan müdahale olduğunu savunuyor.

Firari sanık PKK’lı Uğur Yakışır da, iki polis memurunu öldürmek suçlamasıyla “olası kastla ölüme sebebiyet verme” yargılanıyordu. Mahkeme verdiği ara kararla Yakışır’ın dosyasını tefrik etti.

Elçi Davasında Karara Tepki: Failler Hesap Verecek

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!