Newroz ateşi Dersim ve Van’da yakıldı

featured

Serhat Ozan YILDIRIM/Hivda Tekkaynar/Duygu KIT/Şenol BALI-DERSİM-VAN

Maraş merkezli depremlerde yaşamını yitirenlere adanan 2023 Newroz’u Dersim’de öğlen saatlerinde başladı. Dersim Emek ve Demokrasi Platformu’nun çağrısıyla, aralarında siyasi parti temsilcileri, STK’ların ve vatandaşların bulunduğu kalabalık Sanat Sokağı’nda bir araya geldi.

Kitle “Baskılara, Zulme, Adaletsizliğe, Yasaklara ve Sömürüye Karşı Yaşasın Newroz, Newroz Piroz Be, Newroz Bımberok Bo” pankartı ve flamalar ile Seyit Rıza Meydanı’na kadar yürüdü. Seyit Rıza Meydanı’nı dolduran kalabalık, depremde ölen yurttaşlar için bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Maraş merkezli meydana gelen depremlerde yaşanan kayıplar sebebiyle meydandaki sahne siyahlarla donatıldı.

IMG_20230319_122546

Newroz’da kutlama değil anma gerçekleştirildi

Newroz’da HDP Dersim Milletvekili Alican Önlü, Yeşil Sol Parti Başkanı EMEP, SMF, Partizan, Yeşil Sol Parti Başkanı Çiğdem Kılıç Günaçar ve tertip komitesi adına konuşmalar yapıldı. Konuşmalarda ortak yaşam vurgusu yapılırken, yaşanan deprem ve sellerde binlerce insanın hayatını kaybettiği belirtilerek hükümetin politikalarına sert eleştirilerde bulunuldu. 2023 Newroz’unun kutlama değil anma ve dayanışma etkinliği olarak gerçekleştirildiği vurgulanarak sık sık dayanışma çağrısı yapıldı. 

IMG-20230319-WA0010

Konuşmaların ardından, Newroz ateşi sağanak yağışa rağmen yakıldı. Newroz, programı yerel sanatçıların okuduğu ağıtlarla son buldu.

Onbinlerin katıldığı Newroz’da iki ana gündemi deprem ve seçimler oldu 

Van’da kutlanan Newroz “Her der Newroz, her dem azadî” şiarıyla  binlerce yurttaşın ve siyasi partilerin katılım ile Kale Parkı’nda yapıldı. Yağışlı ve soğuk havaya rağmen ilginin yüksek olduğu kutlamada temel gündem yaşanan deprem ve yaklaşan seçimlerdi.

On binlerin katılımı ile başlayan kutlamada il olarak tertip komitesinden Sedat Düşünmez söz adlı. Düşünmez, depremde hayatını kaybedenleri anarak bu yıl Newroz alanını siyahlara bürüdüklerini söyledi. Depremden etkilenenlerle dayanışmayı büyüteceklerini söyleyen Düşünmez, “Şehirlerimizi yeniden ve hep beraber kuracağız” dedi.HDP Van İl Eş Başkanı Handan Karakoyun da, “2023 Newroz’u barışa ve özgürlüğe vesile olacaktır. Bu yıl bütün ezilen halkların özgürlük yılı olacaktır” diye vurguladı.

Temelli: HDP yeniden o masayı kuracak

Devamında söz alan HDP Van Milletvekili Sezai Temelli, özgürlük ve direniş için Newroz alanında olduğunu belirterek, yaşanan depremden kaynaklı hüzünlü olduklarını söyledi. Temelli şunları dile getirdi: “Acımız büyük bir deprem felaketini geride bıraktık. Bunca acıya bunca felaketin sebebi yarattıkları talandır.Bu iktidarı bu faşizmi mutlaka yıkacağız. Bizim bir çözümümüz var o da Sayın Öcalan’ın özgürlüğü. HDP yeniden o masayı kuracak. Önümüzde seçimler var seçimlere kadar sıkı çalışacağız. Ve mutlaka çok güzel bir cevap olacağız.”

Oluç: Deprem değil bu ülkeyi AKP-MHP faşizmi yıktı 

Yasımız var isyanımız da var. Deprem değil bu ülkeyi AKP-MHP faşizmi yıktı. Bu depremin sebebi bu ölümlerin nedeni AKP-MHP faşizmidir. Bu Newroz bu iktidarı değiştirme Newrozu’dur. AKP-MHP faşizmini o sandıkları gömeceğiz, tarihe gömeceğiz. Bu seçim Kürde düşman olan AKP MHP faşizminden kurtulma seçimdir” ifadelerini kullandı.  

Kitleye müdahale: Gözaltılar oldu

Konuşmalar ve Bajar’ın finalde sahne aldığı müzik dinletisinden sonra Newroz kutlaması sonrası yürüyüşe geçen kitleye polis müdahalede bulundu. Birçok noktada devam eden olaylarda 37 kişi gözaltına alındı.

Newroz ateşi Dersim ve Van’da yakıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!