Diyarbakırlı kadınlar 8 Mart’ta Hataylı depremzede kadınları unutmadı

featured

Norşin ÖNCEL*/DİYARBAKIR 

DTSO Kadın Meclisi ve DOGÜNKAD üyeleri, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü, deprem bölgesindeki depremzede kadınlarla bir arada geçirme kararı aldı.  
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Kadın Meclisi ve Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği (DOGÜNKAD), 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü, yürütülen çalışmalar kapsamında deprem bölgelerinde depremzede kadınlarla dayanışma içinde ve kadınların özgün ihtiyaçlarına yönelik hazırlanan hijyen paketlerin dağıtımını yapmaya ayırdı. 

IMG-20230307-WA0021

DOGÜNKAD Yönetim Kurulu Başkanı Rojda Yılmaz

“Depremden en çok kadın ve çocuklar etkilendi”

DOGÜNKAD Yönetim Kurulu Başkanı Rojda Yılmaz, depremin yaşandığı ilk günden bu yana depremzede kadın ve çocukların yanında olduklarını belirterek, “Depremin yaşandığı ilk günden bu yana Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu’nun bir üyesi olarak bütün çalışmaların içerisinde yer aldım. Aslında ilk günden bu yana söylediğim cümle; depremin cinsiyeti olmaz, fakat depremden en çok kadın ve çocuklar etkilendi. Depremden sonraki süreçte depremzede kadınların biyolojik yapılarından kaynaklı daha fazla sorun yaşadıklarını gördük. ‘Biz ne yapabiliriz’ diye koordinasyondaki kadın gruplarıyla bir araya gelerek hijyen konusuna yöneldik. Özelikle iç çamaşırı konusunda ciddi talep vardı. Deprem bölgesinde yaşanan su probleminden dolayı depremzede kadınlara kullan-at formunda iç çamaşırı ulaştırmaya çalıştık. Daha önce yaptığımız çağrıda da şunu söylemiştik: Kadınlar özgün ihtiyaçlarına ulaşırken çekiniyorlardı. Özellikle bizim bölgelerde bunu isterken bunun ayıp olduğunu düşünüyorlardı. kurduğumuz ağ ve gönüllülük aracılığıyla çok sayıda hijyen malzemesi topladık. Dağıtım yaptık ve bundan sonra da bunu sürdüreceğiz” diye konuştu.

“Herkesi dayanışmaya bekliyoruz”

Kadınlar Günü’nü depremzede kadınlar ile dayanışarak geçirmeye ayırdıklarını söyleyen Yılmaz, “8 Mart’ı isterdik ki coşkulu bir şekilde ve kadınların haklarını adil alındığı bir zaman diliminde dayanışma ile kutlayalım. Ama maalesef bu seneki acı durumdan dolayı kadınlarla dayanışmayı, destek olmayı, imkanlarımız yettiğince hem maddi hem manevi olarak destek olacağız. Tabii ki bu süreç bir hafta ile geçirilecek bir süreç değil. Depremin enkazı her gün daha farklı bir boyutta ortaya çıkıyor. Dolayısıyla depremzede kadın ve çocuklarla dayanışmayı sürdüreceğimizi belirtmek istiyoruz. Bizlere katkı sunmak isteyen herkesi dayanışmaya bekliyoruz” şeklinde konuştu.

“Yardımların az gittiği bölgelere gideceğiz”

Hazırladıkları hijyen kitlerini yardımın ulaşmadığı bölgelere göndereceklerini dile getiren Yılmaz, “Kitlerimizi Diyarbakır’a ve Hatay’ın merkezinden ziyade ulaşılmayan veya yardımın daha az gittiği köylerine ulaştırmayı planlıyoruz. Daha önce TIR’larla yardım gitti fakat köylere büyük araçlar giremediği için ulaşım anlamında ciddi sıkıntılar yaşandı. Biz daha küçük bölgelere gitmeyi planlıyoruz” dedi.

Depremzede kadınların yalnız olmadıklarını ve istedikleri her an onlarla dayanışma içerisinde olacaklarını söyleyen Yılmaz, desteklerin de her an devam edeceğini belirtti.

*Diyarbakır Tigris Haber gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Diyarbakırlı kadınlar 8 Mart’ta Hataylı depremzede kadınları unutmadı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!