Mit’in Yargı Raporu Gündeme Bomba Gibi Düştü

featured

T24’den Tolga Şardan’ın haberine  göre MİT Cumhurbaşkanlığına yargı ile ilgili kapsamlı bir rapor verdi.

Haberin içeriğinde, İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerin yanı sıra küçük kentlerinde bu yargı skandalları ile ilgili benzer iddialara konu olduğu ortaya çıktı.

Yargıdaki istismar ve çürüme iddialarının artık kontrol edilemez hale geldiği, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığı’nı da bu sebeple harekete geçtiği. Rapor, yaklaşık 6 hafta önce yani Anadolu Başsavcısı Uçar’ın mektubundan kısa süre önce Cumhurbaşkanlığı’na iletildiği bildirildi.

Raporun kapsamında iki önemli bölümün olduğu belirtildi. Bunlardan ilki son 5-6 yıldır büyük kentlerdeki adliyelerde yaşanan skandal kararlar, işlemler ve uygulamalar hakkında. Şöyle ki; raporun hazırlanmasından önce Cumhurbaşkanlığı MİT’e yargı mensupları üzerinde inceleme yapılmasını istedi.

Adliyelerde görevli hakim ve savcılar üzerine yoğunlaştırılan incelemelerde, özellikle İstanbul ve Ankara Adliyesi’nde yüzlerce emsal dosya mercek altına alındı. Dosyaların içeriği, dosyalar üzerinde karar veren yargı mensupları ve dosyaları takip edip sonuçlanmasını sağlayan dosya takipçilerinden oluşan bağlantılar tespit edildi. Para karşılığında verilen erişimin engellenmesi kararlarının yanı sıra, soru işaretlerine neden olan ilginç tahliye ve tutuklama kararlarına imza atan yargı mensupları belirlendi.

MERKEZ BAKIRKÖY ADLİYESİ

Haber’de Bakırköy Adliyesinin merkez olduğu, uyuşturucu kaçakçılığı yaptıkları gerekçesiyle haklarında adli soruşturma başlatılanlar, ikametlerini, iş yerlerini, şirketlerini Bakırköy Adliyesi’nin sorumluluk bölgelerine taşındıklarını, böylelikle adli süreçlerde Bakırköy Adliyesi’nde gerek soruşturma gerekse kovuşturma aşamalarında daha kolay karar alma olanağı aktarılıyor. Yine yürütülen adli süreçlerde Bakırköy Adliyesi’nde “adli kontrol şartı ile tahliye” kararların daha kolay alındığı iddia ediliyor.

Mit’in Yargı Raporu Gündeme Bomba Gibi Düştü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!