Hem PKK Hem MİT Hem Emniyet İstihbarat ile görüştüm

featured

2019 yerel seçimleri öncesi İmralı Adasına giderek Abdullah Öcalan ile  görüşüp,  daha sonra Öcalan’dan getirdiği  mektubu (‘Kamuoyuna Duyuru Metni’) basın açıklaması ile duyurması  sonrası kamuoyunda çokça tartışılan  mektubunu getiren Munzur Üniversitesi  Öğretim üyesi Prof. Dr. Ali Kemal Özcan görevinden uzaklaştırıldı.

Munzur Üniversitesi sosyoloji bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Ali Kemal Özcan’ın PKK’nın Avrupa’daki önemli isimlerinden olan Remzi Kartal ve Zübeyir Aydar ile görüşmesi ve bu görüşmeye dair bilgileri sosyal medya hesabında yayınlanmasından sonra Tunceli Cumhuriyet başsavcılığınca hakkında soruşturma başlatılırken, Munzur Üniversitesi de Ali Kemal  Özcan hakkında idari soruşturma başlatarak soruşturma tamamlanıncaya kadar Özcan’ı açığa aldı.

Munzur Press’e özel açıklamalarda bulunan Munzur Üniversitesi Öğretim Üyesi Ali Kemal Özcan, Hem devletten hem örgütten gizli iş yapmadığını, 2005 yılında bu görüşmeleri yapmak ve barışı sağlamak için İngiltere’den Türkiye’ye geldiğini belirti.

Prof.Dr. Ali kemal Özcan’ın 2021 yılında “kimseden” izin almadan Avrupa’ya giderek örgütün Avrupa’daki görevlilerinden olan Remzi Kartal ve Zübeyir Aydar ile 2 gün boyunca görüşmesi ve bu görüşmeyi yakın bir zamanda sosyal medya sayfasında yayınlamasından sonra yapılan ihbarlar üzerine Cumhuriyet Başsavcılığı harekete geçerek hakkında soruşturma başlattı. Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığınca başlatılan soruşturma kapsamında Tunceli Emniyet Müdürlüğü terörle mücadele şube müdürlüğüne davet edilen Ali Kemal Özcan burada 4 sayfalık ifade verdikten sonra serbest bırakıldı. Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığının Başlattığı soruşturma sonrası Munzur Üniversitesi Rektörlüğü de harekete geçerek Sosyoloji bölümü öğretim üyesi Prof.Dr. Ali Kemal Özcan’ı soruşturma tamamlanıncaya görevinden açığa alındı.

Konuyla ilgili görüştüğümüz Tunceli Cumhuriyet başsavcılığı yetkilileri soruşturmayı doğrulayarak;  yasadışı terör örgütü PKK’nın Avrupa’da bulunan 2 lideri ile “gizli” bir görüşme yapan Ali Kemal Özcan’ın bunu sosyal medya hesabında yayınladığını bunun üzerine hakkında soruşturma başaltılığını soruşturmanın devam ettiğini belirttiler.
Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kenan Peker’de Munzur Press muhabirine yaptığı açıklamada; “üniversitemiz öğretim üyesi Prof.Dr. Ali Kemal Özcan hakkında  Tunceli Cumhuriyet başsavcılığının başlattığı bir soruşturma mevcut, bu soruşturma bilgisi bize geldikten sonra biz de üniversite olarak idari soruşturma başlattık ve soruşturma tamamlanıncaya kadar Ali Kemal Özcan’ı görevden el çektirerek açığa aldık dedi. 

Görevden alınan ve hakkında terör soruşturması başlatılan Ali Kemal Özcan Munzur Press’e  özel açıklamalarda bulundu

Özcan, Hem devletten hem de örgütten  gizli iş yapmadığını tüm amacının barış için birşeyler yapmak olduğunu belirtti.
Ali Kemal Özcan 2005 yılında İngiltere’nden Türkiye’ye temelli döndüğünü, 2 kez Kandil’e giderek Cemil Bayık ile görüşmeler gerçekleştirdiğini, bu görüşmelerin bilgisini de aynı kurumlara verdiğini, ayrıca  Mehmet Ağar ile de bu konuda görüştüğünü belitti.

Prof. Dr. Ali Kemal Özcan hakkında başlatılan soruşturma sonrası şu bilgileri verdi; “Hakkımda bir soruşturma başlatıldığını Tunceli Emniyet Müdürlüğünde beni aramalarıyla birlikte öğrendim. 26 Eylül günü Tunceli Emniyet Müdürlüğü’ne giderek  4 sayfa ifade verdim. Verdiğim ifade tutanakları şu an elimde, içeriği ile ilgili bilgi veremem. Bana sorulan her sorunun cevabını verdim. Remzi Kartal ve Zübeyir Aydar ile yaptığım görüşmeyi ve sosyal medya paylaşımlarımı sordular. İfademi verdikten sonra çıktım. Bugün İse Munzur Üniversitesi’nden bana yapılan tebliğ ile açığa alındığım bildirildi. Ben barış için çabalamaya devam edeceğim. Çözümsüzlükten beslenenler, tabiri caizse, bu çözümsüzlükten ‘bol yağlı ekmek’ yiyenler önümü kesmek için ellerinden geleni ardına koymayacakları aşikardır şüphesiz” dedi.

Ali Kemal Özcan açıklamasının devamında giderek Cemil Bayık ile 2 kez görüştüğünü anlatarak şunları belirtti; “Ben 2005 Yılında İngiltere’den Türkiye’ye temelli dönüş yaptım. Benim işim barışı getirmek için çalışmak. Ben 2005 yılında birçok kurum ile görüşmeler yaptım. 

“Görüşmenin içeriğini dönüşte her iki kurum yetkililerine aktardım. Bu konuda birçok kişi ile görüştüm. Mehmet ağar ile de görüşerek bu konuda bilgi verip görüş alışverişinde bulundum. Ben ne devlete ve ne de örgüte haber vereyerek görüşmeye gitmem ama devletten ve örgütten gizli de iş yapmam. Barış için çabalıyorum ve barışın savaştan çok daha zor, bir o kadar da tehlikeli olduğunu bilerek çabalıyorum… Derdim-tasam budur. Savaş beslemelerinin beni kullanmalarına izin vermem. 2019 Seçimleri öncesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüm. Mit yetkilileri ile görüştüm. Sonra da İmralı’ya giderek Abdullah Öcalan ile görüştüm, bu görüşmenin neden yapıldığını ben açıklamıştım. Uzun zaman bu görüşmeyi yapmak için izin talep etmiştim.  Kimseden gizli-saklı işim olmaz benim.  Bunu devlet de millet de biliyor, bilecek.”FERİT DEMİR/TUNCELİ

Hem PKK Hem MİT Hem Emniyet İstihbarat ile görüştüm

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!