Mahsa Amini’nin öldürülmesi Dersim’de protesto edildi

featured

Orhan Kurul/Dersim

İran’da ahlak polisinin öldürdüğü Mahsa Amini için HDP Dersim Kadın Meclisi Sanat Sokağı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamada konuşan Esma Ataş, İranlı kadınların haklarına ve yaşamlarına yönelik saldırılara karşı mücadele etmekten bir an olsun vazgeçmediklerini söyledi. 

‘MAHSA AMİNİ KATLEDİLDİ’

22 yaşındaki Mahsa Amini’nin, İran İslam Cumhuriyeti’nde rejimin Ahlak Polisi tarafından başörtüsünü düzgün takmadığı gerekçesiyle başkent Tahran’da 14 Eylül’de işkenceyle gözaltına alındığını ve polis karakoluna götürülen Mahsa’nın aynı gece hastaneye kaldırıldığını ve oradan da ölüm haberini geldiğini hatırlatan Ataş “Amini’nin başına aldığı darp nedeniyle beyin kanaması geçirmesi sonucu yaşamını yitirdiği kesinleşti. Kürt bir kadın olan Mahsa Emînî, İran’da rejiminin polisleri tarafından katledildi” dedi.

TEPKİLER DÜNYANIN HER YERİNDE 

Kadınların başta İran olmak üzere dünyanın her yerinde protesto eylemleriyle Mahsa Emînî’nin katledilmesine karşı tepkilerini büyütmeye devam ettiğini söyleyene Ataş “Sokaklarda güçlü gösteri ve yürüyüşlerle erkek egemen İran rejimine ve onun ‘ahlak polisi’ gibi kadın düşmanı kurumlarına karşı isyanını yükseltiyor. Nitekim Mahsa’nın cenaze töreninde kadınlar toplu halde başörtülerini çıkararak, mücadelelerini, isyanını yeni bir boyuta taşıdığını göstermiştir. Kadınlara, kadınların yaşam tarzlarına, başörtü dayatmasına karşı direnişten asla vazgeçmeyeceklerini bir kez daha göstermişlerdir” diye konuştu. 

‘HALK İSYANINA DÖNÜŞTÜ’

 Mahsa’nın katledilmesine yönelik Kürdistan eyaletinde başlayan kadın isyanının bölgede dalga dalga yükselerek bir halk isyanına dönüştüğünü söyleyen Ataş “İran rejimi gelişen bu isyanı sindirmek için tüm güçleriyle halka saldırarak bir kez daha kadın düşmanlığını, Kürt düşmanlığını tescillemiştir” diye belirtti. 

‘BU REJİM YOK OLMAYA MAHKÛMDUR’

İran’da 1979 yılından beri uygulanan yasaların kadın düşmanlığı üzerinden inşa edildiğini söyleyen Ataş “Kadınlara başörtüyü dayatan, kadınların yaşamlarına, giyimlerine, davranışlarına her türlü müdahaleyi hak gören ‘İslami Kurallara’ uymadıkları gerekçesi ile kadınları darp eden, katleden bu rejim yok olmaya mahkûmdur” dedi. 

‘İRANLI KADINLAR MÜCADELE ETMEKTEB VAZGEÇMEDİLER’

İranlı kadınların haklarına ve yaşamlarına yönelik bu saldırılara karşı mücadele etmekten bir an olsun vazgeçmediklerini söyleyen Taş, şöyle devam etti: “Mahsa’nın direnişi bunun en büyük kanıtıdır. İktidarlarının giderek sarsıldığını gören rejim ve onun polisi ise kadınlara ve mücadelelerine saldırarak kadınları yıldırmaya ve sindirmeye çalışmakta. Ancak şu iyi bilinsin ki; kadınlar başta olmak üzere ezilenlerin mücadelesi ve direnişi engellenemeyecek! İranlı kadınlar başta olmak üzere tüm dünyada kadınlar artık yeter diyor! İran halkları, dünya halkları yeter diyor!  

Buradan bir kez daha belirtiyoruz; Mahsa’nın direnişi ve mücadelesi bizlerin de mücadelesidir! Bu mücadeleyi halkların isyanı ve direnişiyle ile birleştirerek özgür bir dünyayı hep birlikte inşa edeceğiz”

Mahsa Amini’nin öldürülmesi Dersim’de protesto edildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!