Engin Eroğlu’nun ölümüne ilişkin görülen davada karar verilemedi: ‘Dayanacak gücüm kalmadı’

featured

Dersim’in Ovacık ilçesinde 15 Haziran 2019 günü otobüsün çarpması sonucu Munzur çayına düşerek kaybolan 28 yaşındaki Engin Eroğlu’nun ölümüne ilişkin görülen davanın 10. duruşması Tunceli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Orhan Kurul/Dersim 

Dersim’in Ovacık ilçesinde 15 Haziran 2019 günü otobüsün çarpması sonucu Munzur çayına düşerek kaybolan 28 yaşındaki Engin Eroğlu’nun ölümüne ilişkin görülen davanın 10. duruşması Tunceli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya, Eroğlu ailesinin avukatları ve ailesi de katıldı. Tutuksuz sanıklar E.S ile M.İ ise duruşmaya SEGBİS ile bağlandılar. Karar duruşmasına sanıklardan E.S’nin avukatı mazeret sunduğu için karar verilemedi ve duruşma karar verilmek üzere 4 Ekim Salı gününe ertelendi. 

ANNE EROĞLU: DAYANCAK GÜCÜM KALMADI

Görülen duruşmada sanıklar E.S ile M.İ beraatlarını talep ederken duruşmada söz alan Anne Gülizar Eroğlu “Biz mağduruz bir damla su içiyoruz, boğazımızda kaldı. Dayanacak gücüm yok ben 10 günde bir hastaneye kaldırılıyorum. Adalet istiyorum” derken Baba Ali İbrahim Eroğlu ise “Ölen sadece bizim değil, sizin de çocuğunuzdur. Sanıkların cezalandırılmasını istiyoruz” talebinde bulundu. 

‘KASTA GİDEN AÇIK İHMAL VAR’

Eroğlu ailesinin avukatları da söz alarak özetle şunları söylediler: “Yapılan keşifte de görüldü ki otobüsün çarpan kapağı kapatılmamıştır. Oraya gelene kadar başka şeylere de çarpmıştır. Sanıklar tam kusurludur. Sanıkların hükümle tutuklanmasını talep ediyoruz. Hastaneyi sanık kardeşine aratarak Ovacık’tan bir ölü ya da yaralı olup olmadığı sorulmuş. Birine çarptıkları kesindir. Tanık, araç hareket etmeden önce sanıkların kapak meselesini konuştuğunu söylemiştir. Yine tanıklar aracın çok hızlı ilerlediğini söylemiştir. Aracın bir insana çarptığını sanıklar biliyordu. Aracı durdurup o kapağı kapatıp kapatmadıklarını sormuşlardır. Bunlar kamera kaydına yansımıştır. Bu fark edilip hızlıca kaçılmıştır. İddia makamı suçu değerlendirirken taksirle olmuş gibi değerlendirmiş ancak burada kasta giden açık bir ihmal var. Bu basit bir trafik kazası değil. Bozuk ve sürekli açılan bir kapağın neye sebebiyet vereceğini sanıklar bilebilir durumdadır”

Duruşmada sanık E.S’nin avukatının mazeret sunmasından dolayı karar verilemedi. Dava karar verilmek üzere 4 Ekim 2022 tarihine ertelendi.

Ne olmuştu?

Ovacık ilçesine bağlı Yoncalı Köyü’nde çobanlık yapan Engin Eroğlu, 15 Haziran 2019 günü öğle saatlerinde, hayvanlarını otlatmak üzere evden ayrıldı. Hayvanların akşam köye başıboş dönmesi üzerine ailesi, telefonla aradığı Engin’e ulaşamayınca kayıp ihbarında bulundu. Bunun üzerine bölgeye jandarma ve AFAD ekipleri ile UMKE sevk edildi. Bölgede yapılan aramalarda, Munzur Nehri kıyısında, Eroğlu’ya ait cep telefonu ve şapka bulundu. Engin’in bulunması için aramalar bu bölgede yoğunlaştı. Ovacık’tan İstanbul’a giden bir kişi, yolda cep telefonuyla çektiği görüntüleri izlerken, seyahat ettiği otobüsün açılan bagaj kapağının bir kişiye çarpıp, bagaj kapağının çarptığı kişinin Munzur Nehri’ne düşmesine neden olduğunu gördü. Bu kişinin savcılığa teslim ettiği görüntülerden yola çıkılarak nehre düşen kişinin Engin Eroğlu olduğu saptandı.

Aynı bölgede inceleme yapan jandarma, kan izi ve otobüse ait parçalar buldu. Bunun üzerine otobüs şoförleri gözaltına alındı. Dersim’e getirilen şoförlerden E.S, jandarmaya verdiği ifadesinde bagaj kapağının hasar gördüğünü, sonradan fark ettiğini, Tokat’ta tamir ettirdiğini söyledi. E.S. adli kontrolle serbest bırakıldı. Olay yerindeki kan örnekleri ile Engin Eroğlu’nun babası ve kardeşlerinden alınan numuneler, DNA tespiti için Adli Tıp Kurumu’na gönderildi. Yapılan inceleme sonrası DNA uyuştuğu belirlendi. Engin’in Munzur Nehri’ne düştüğü belirlenmesiyle arama çalışmaları bu bölgede yoğunlaştı. Kalabalık bir ekibin sürdürdüğü arama çalışmalarının 19. gününde Engin Erdoğlu’nun cansız bedenine ulaşıldı.

Engin Eroğlu’nun ölümüne ilişkin görülen davada karar verilemedi: ‘Dayanacak gücüm kalmadı’

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!