“Çocuk istismarı suçtur aklanamaz”

featured

Dersim’in Hozat ilçesinde 9 ve 10 yaşındaki iki kız çocuğunu istismar eden S.Y., çocukların aktarımı üzerine gözaltına alınmış, Tunceli Sulh Mahkemesi’nce ‘Çocuğa Cinsel İstismar’ suçundan tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Dersim Kadın Platformu bugün Dersim’in Hozat ilçesinde istismar suçuna karşı yürüyüş düzenleyerek, “Cinsel istismarın zaman aşımı olmaz! İstismar suçtur aklanamaz” dedi.

Dersim Kadın Platformu Platform adına basın açıklamasını Gönül Sonbahar okudu. Sonbahar basın açıklamasında, “Geçtiğimiz haftalarda Hozat ilçe merkezinde 9 yaşındaki kız çocuğu annesine, 4 yıl önce aile dostları olan S.Y.’nin cinsel istismarına uğradığını anlattı. Ancak aile, çocuklarının durumu yanlış anladığını düşündü. Çocuk, durumu okuldaki rehber öğretmenine de anlattı. Rehber öğretmen, tutanak tutarak durumu İl Emniyet Müdürlüğü’ne bildirdi. Bunun üzerine çocuk, Elazığ Çocuk İzleme Merkezi’ne sevk edilip ifadesi alındı. Çocuğun ifadesi alındıktan sonra cinsel istismarın bir çocuğa yönelik değil, başka bir çocuğa yönelik olduğu da açığa çıktı. İfade işlemlerinin ardından gözaltına alınan fail S.Y., çıkarıldığı mahkemece ‘Çocuğun cinsel istismarı’ suçundan tutuklandı.” dedi. 

“Bu istismarın suçlusu hem fail S.Y hem de yasalardır” 

Bu olay çocukların hem fizyolojik hem de psikolojik olarak çöküntüsüne sebebiyet verecek üst seviye bir istismardır diyen Sonbahar, “Failler gücünü yasalardan, cezasızlıktan, siyasi iktidarın söylem ve eylemlerinden alır. Bu nedenlerle de çocuğa yönelik her türlü istismar kadın cinayetleri gibi, kadına yönelik şiddet gibi politiktir. Bu hususta bizler çocuklara yönelik cinsel istismarın göz ardı edilmesinin, saklanmasının, meşrulaştırılmasının önüne geçmesi ve bütüncül bir yaklaşımla cinsel istismarı tamamen önlemesi gereken devleti, görevini yapmaya çağırıyoruz.” dedi. 

“İstanbul Sözleşmesi hakkımızdır, hakkımızdan vazgeçmiyoruz!” 

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı ve uygulanmaması cinsiyetler arası eşitsizliği gidermek için adım atılmamasına, önleyici programların geliştirilmesinin önünün tıkanmasına, kadınlara ve çocuklara yönelik şiddet ve istismarın cezasız kalmasına, istismar ve şiddet sonrası destek sistemlerinin sunulmamasına,  LGBTİ+’lara yönelik nefret söylemi ve suçların teşvik edilmesi gibi risklerin ortaya çıkmasına da neden olmaktadır diyen Sonbahar, “İstanbul Sözleşmesi hakkımızdır, hakkımızdan vazgeçiyoruz! Çocuklara bedenen yahut psikolojik olarak zarar verecek her türlü eylemin önünde bariyer olacağız, çocuklarımızı korunmaya muhtaç olduğu gerçeğinden hareketle isyanımızı büyüteceğiz, her ne pahasına olursa olsun onları tacizci ve tecavüzcülerden koruyacağız. Bu Hozat halkının ve bizlerin vicdani sorumluluğudur, görevidir.” diyerek açıklamayı yaptı.

“Çocuk istismarı suçtur aklanamaz”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!