Hozat’ta iki çocuğa yönelik istismara tutuklama

featured

Serhat Ozan YILDIRIM/DERSİM 

Dersim’in Hozat ilçesinde 9 yaşındaki bir çocuk, okuldaki rehberlik öğretmenine, 4 yıl önce istismara uğradıklarını söyledi. Rehber öğretmenin tutanakla durumu İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerine bildirmesi üzerine yapılan soruşturmada gözaltına alınan S.Y. (44), tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Soruşturmada, S.Y.’nin, istismar ettiği kız çocuğun 10 yaşındaki diğer kuzenini de istismar ettiği ortaya çıktı. S.Y.’nin babasının da ‘engelli çocuğa istismar’ suçundan, geçmiş dönemde tutuklandığı, kısa bir süre önce tahliye olduğu öğrenildi.

Olay, Hozat ilçe merkezinde yaşandı. 9 yaşındaki kız çocuğu, aile dostları olan S.Y. tarafından, 4 yıl önce istismara uğradığını belirterek, durumu ailesine anlattı. Çocukla görüşen rehber öğretmeni, tutanak tutarak İl Emniyet Müdürlüğü’ne bildirdi. Bunun üzerine çocuk, Elazığ Çocuk İzlem Merkezi’ne sevk edilerek ifadesi alındı. İfade işlemlerinin ardından S.Y. (44) gözaltına alındı. Alınan ifadenin ardından gözaltına alınan S.Y., Tunceli Sulh Mahkemesi’nce ‘Çocuğa Cinsel İstismar’ suçundan tutuklanarak cezaevine gönderildi.

IMG-20230310-WA0012

10 YAŞINDAKİ KUZENİNİ DE İSTİSMAR ETTİĞİ ORTAYA ÇIKTI

Tutuklanan S.Y.’nin yakınları, 9 yaşındaki mağdur çocuğun ailesine yönelik baskı uygulayınca, aile Dersim Barosu avukatı Reyhan Helin Bulut’a başvurdu. Aile ile görüşen avukat Bulut, S.Y.’nin 6 yaşındaki kız çocuğu kuzenine de istismarda bulunduğunu ortaya çıkardı. Bunun üzerine ikinci çocuk da, önce İl Emniyet Müdürlüğü bünyesindeki Çocuk Şube Müdürlüğü’ne, ardından da Elazığ Çocuk İzlem Merkezi’ne sevk edilerek ifadeleri alındı. İki çocuğun ifadesi de tek dosyada birleştirildi.

İSTİSMAR SUÇUNDAN TUTUKLANAN ŞÜPHELİNİN BABASIDA İSTİSMARDAN CEZA ALMIŞ

Öte yandan, çocuğa cinsel istismar suçundan tutuklanarak cezaevine gönderilen S.Y’nin, babasının da geçmiş dönemde Hozat ilçesinde engelli bir çocuğu istismarda bulunduğu ve yakın süreçte cezaevinden çıktığı öğrenildi.

‘ÇOCUKLAR ASLA YALAN BEYANDA BULUNMUYOR’

Reyhan Helin Bulut, çocukların yalan beyanda bulunmadığını belirterek, “Hozat ilçesinde yaşanan bu durum tarafıma intikal etti. Olayın oluş biçimi, çocukların yaşadığı mağduriyeti ve çocukların yaşları dikkate alındığında hassasiyetle takip edilmesi gereken bir dosya olduğunun farkındalığıyla ailelerle iletişime geçtik. İlk olayda çocuğun ifadesi alındığı zaman, çocuk ailesine anlattığında inanmama gibi bir hareketle, şikayetçi olmama gibi bir durum söz konusu olmuş. Olay okuldaki öğretmene intikal edince, öğretmen çocuğu dinlemiş ve tutanak tutarak emniyete bildirmiş. Kişi hakkında soruşturma başlatılmış. Çocuğun yaşı çok küçük ve hassasiyeti çok önemlidir. Çocuğun ifadesi alındıktan sonra ikinci vaka ortaya çıkıyor. Hozat ilçesindeki olay bir çocuğa yönelik değil başka bir çocuğa yönelik olduğu da açığa çıkartılıyor. Çocuk ve aileyle yapılan görüşme neticesinde Tunceli Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü’ne ihbarda bulunuldu. Elazığ Çocuk İzleme Merkezi’nde çocuğun ifadesi alındı. Bu olayın üzerine gidilmesi lazımdır. Çocuklar asla yalan beyanda bulunmuyor. Çocuklarda yaratılan travma birkaç sene sonra birbirleriyle konuştuktan sonra açığa çıkıyor” dedi.

IMG-20230310-WA0013

Avukat Reyhan Helin Bulut

‘FİZYOLOJİK VE PSİKOLOJİK OLARAK ÇÖKÜNTÜSÜNE SEBEBİYET VERECEK ÜST SEVİYE BİR İSTİSMAR’

Avukat Bulut, yaşanılanların üst seviye bir istismar olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu:

“İlk olay meydana geldiği zaman yaklaşık 4 sene önce olan bir olay. Küçük yerlerin şöyle bir durumu da söz konusu oluyor. Birbirlerine olan güvenden dolayı insanlar birbirlerinin evlerine kolaylıkla gidebiliyor. Ailelerin çocuklarını onlarla birlikte yalnız başına bıraktıkları bir alanda yaratılabiliyor. Kötü niyetli istismara bırakacak insanların bu durumu bu şekilde kullanabiliyor. İlk istismara uğrayan ve ifade veren çocuk olay olduğu zaman 6 yaşında, ikinci ifade veren çocuk olay olduğunda 5 yaşında. 5 yaşından 6 buçuk yaşına kadar da bu durum devam ediyor. Bu durum bir kereye mahsus değil. Buradaki istismar ufak bir taciz boyutuyla değil maalesef. Çocukların hem fizyolojik hem de psikolojik olarak çöküntüsüne sebebiyet verecek üst seviye bir istismar. Bununla alakalı olarak ta çocukların kamerayla alınan beyanları gerekse çocukların bu olayla alakalı bir menfaatlerinin olmaması yıllar sonra çıkan bir travmayla ispat edildiğinden beyanlarının esas alınması gerekmektedir.

Bununla ilgili gerek Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı gerekse Emniyet müdürlüğü ve Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğü gerekli hassasiyeti sağlamışlardır. Çocukların bu durumuna karşın gerçekleşen bu eylem ‘çocuğa yönelik cinsel istismar’ suçunu oluşturmaktadır. Bununla alakalı olarak ilk ifade veren mağdur kız çocuğunun ifadesi alındıktan sonra kişi çıkarıldığı Tunceli Sulh Mahkemesi’nin verdiği kararla tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir. İkinci çocuğun ifadesi alındıktan sonra aynı suçtan soruşturma devam etmektedir. Önümüzdeki süreçte buna ilişkin sorgusu da yapılacak.”

Hozat’ta iki çocuğa yönelik istismara tutuklama

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!