İstismara uğrayan çocuklara pes dedirten sorular

featured

Kırşehir’de okudukları fen lisesinin yurdunda kalan 7 kız öğrencinin yurt müdürü tarafından istismar edildiğinin ortaya çıkmasının ardından istismarcı müdür tutuklanmıştı. Henüz 13-14 yaşlarındaki öğrencilere dava sırasında yurt müdürünün avukatı tarafından defalarca yaralayıcı sorular yönelttiği belirlerdi.

İstismara uğrayan çoçuklara tekrar tekrar yöneltilen “Hocan sana dokunurken bir şey hissettin mi?”, “Notların için iftira mı atıyorsun?” gibi çocukları incitici ve suçlayıcı sorular büyük tepkiye neden oldu.

KIRŞEHİR’DE BİR OKUL MÜDÜRÜ 7 KIZ ÖĞRENCİSİNİ İSTİSMAR ETTİ

Kırşehir’de 2021 yılında öğrenci yurdunda yaşanan çocuk istismarı skandalı kenti ve Türkiye’yi büyük ölçüde yaralamıştı. Fen lisesi yurt müdürü N.A., 7 kız öğrenciye cinsel saldırıda bulunduğunun ortaya çıkmasının ardından tutuklanmıştı.  Tutuklu yurt müdürü N.A’nın avukatının ise duruşma sırasında mağdur çocuklara, “Hocan sana yatakta dokunduğunda bir şey hissettin mi?” diye sorduğu ortaya çıktı. İstismara uğrayan çocuklara defalarca ağır ifadeler içeren sorular yönelmesi tepki toplarken çocukların avukatı Çisel Demirkan ise çocukların açıkça suçlandığını savunarak “Mağdurları suçlu göstermeye çalıştılar. Ama bu çocuklar susmadı, susmayacak” diye konuştu. 

2021 YILINDA 195 ÇOCUK CİNSEL İSTİSMARA UĞRADI

Adalet Bakanlığı’nın verilerine göre, 2021 yılında her gün en az 195 çocuğun cinsel istismara maruz bırakıldı. Çocuk istismarının bir örneğide bir öğrenci yurdunda Kırşehir’de yaşandı.  Birgün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre Kırşehir’dki bir fen lisesinde okuyan 7 çocuk yurt müdürü N.A. tarafından istismara uğradı. 

Çocuklar, yaşadıkları olayda ‘babacan’ davranan yurt müdürünün davranışlarının giderek değişmeye başladığını anlattı.  Hatta yurt müdürünün bir kız öğrenciye , “Bundan sonra yalnızca benim yanımda açık giyineceksin” dediği iddia edildi. Öte yandan yurt müdürü N.A.’nın yasak olmasına karşın kızların kaldığı odalara haber vermeksizin girip çıktığı da öne sürüldü. Müdürün istismarına maruz kalan çocuklardan birinin okul dışındaki bir markette müdür tarafından sıkıştırıldığı da iddialar arasında yer aldı.

MAĞDUR ÇOCUKLARA AYNI SORULAR DEFALARCA SORULDU

Kırşehir’deki iğrenç olay bir öğrencinin Kırşehir Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nden (ÇYDD) yardım istemesi ile ortaya çıktı.  Yurt müdürü hakkında şikayetçi olunarak dava açıldı. Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği de açılan davaya müdahil oldu. Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi’nde okul müdürünün yargılanması sırasında ise çocuklara beyanlarının çelişkili olduğu söylenerek dört kere ifadeleri alındı. Sanık avukatı ise çocuklara, “Hocan yatakta sana dokunduğunda bir şey hissettin mi?” diye sormaktan çekinmedi. Nisan ayında tutuklanan yurt müdürü hakkında Kırşehir Ağır Ceza Mahkemesi’nde kararın 31 Ocak’ta görülecek duruşmada verileceği öğrenildi.

“SORUŞTURMA SIRASINDA ÇOCUKLARI KORUYAN BİR TUTUM İZLENMEDİ”

Mütalaasını veren savcı ise yurt müdürüne en ağır cezanın verilmesini talep ederek “Öğretmen ve öğrenci arasındaki ilişki sınırı aşıldı” dedi.

Kırşehir’deki çocuk istismarı davasına müdahil olan Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği avukatlarından Çisel Demirkan ise yaptığı açıklamada “Çocuklarımızın artık hiçbir yerde güvende olmadıklarını bilerek yaşıyoruz” dedi. Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıktığını da hatırlatan Demirkan, “Ayrıca insan haklarına bu yoğunlukta saldırının yapıldığı düzende çocukları korumak ne kadar mümkün olabilir? Soruşturma ve kovuşturma evresinde çocukları koruyan bir tutum da sergilenmedi” diye konuştu. 

Demirkan açıklamasında şu ifadeleri kullandı: 
“Olayı onlara defalarca yaşatıyoruz. Küçücük çocuklara iftira atıyorlar. Bu çocuklar aylarca uğradıkları istismarı, cinsel saldırıyı anlatmaya korktular. ‘Bu eylemler yapılırken kimseye söylemediniz, bağırmadınız’ diyerek, ifadelerinde çelişki olduğunu belirterek çocukların üzerine gittiler. Çocuklar, istismara maruz kalırken nasıl davranmaları gerektiği konusunda da ahkam kesiyoruz. ‘Hocan sana dokununca bir şey hissettin mi? Neden bu saate kadar kimseye anlatmadım? Notunun kötü olduğunu söylediği için mi bunu yaptın?’ gibi sorularla mağdurları suçlu gibi göstermeye çalışıyorlar. Bu çocuklar susmadı ve kendi haklarını kendileri aradılar. Yaşadıklarını anlattılar. Biz de Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği olarak çocukların ve kadınların daima yanında olacağız. Bu düzen değişene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz.”

İstismara uğrayan çocuklara pes dedirten sorular

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!