Çevre ve yaşam platformu: “Doğasız yaşam olmaz, doğama dokunma!”

Çevre ve yaşam platformu: “Doğasız yaşam olmaz, doğama dokunma!”

PETER KASO – Kırmızıdağ Çevre ve Yaşam Platformu, merkeze bağlı Sütlüce bölgesinde yapılması planlanan katı atık bertaraf tesisini protesto amacıyla projenin uygulama alanında yürüyüş ve basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, “Doğasız yaşam olmaz, doğama dokunma!” pankartı açılırken, katılımcılar sık sık “Dersim doğana sahip çık!” sloganı attı.

Kırmızıdağ Çevre ve Yaşam Platformu, Dersim Belediyesi tarafından Sütlüce köyü bölgesinde yapılmak istenen katı atık bertaraf tesisini protesto etmek için projenin uygulanacağı alanda basın açıklaması gerçekleştirdi.

Platform adına konuşan Nurcan Koç, projeye tepki göstererek, “Çöp projesinin Kırmızıdağ bölgesinde uygulanması Dersim için bir felaket olacaktır. Pek çok içme suyu ve şehrin temiz havası kirlenecektir. Köylülerin yaşam alanlarını korumak için verdikleri mücadele aynı zamanda tüm Dersim’in korunması mücadelesidir. Yanlış yer seçimi nedeniyle doğa ve insana düşman olacak şekilde tasarlanmış ucube çöp projesinden derhal vazgeçilmelidir” dedi.
Koç, yerel yönetimin eksik kaldığı konulara ilişkin de eleştirilerini dile getirdi.

PROJE, EKOLOJİK ANLAMDA BÜYÜK TAHRİBAT MEYDANA GETİRECEK

Projenin hayata geçmesi halinde on binlerce ağaç kesileceğini ve ekolojik anlamda büyük tahribat meydana geleceğini ifade eden Avukat Özgür Ulaş Kaplan, alanın korunmasına ilişkin Orman Genel Müdürlüğü’ne başvuruda bulunduklarını söyledi.

Kaplan, bu tarz projelerin uygulanmasında kamu açısında vazgeçilmezlik ve sadece ormanlık alanda yapılması konusunda zaruret olması gerektiğini belirterek, “Ancak bugün ilgili hükümler bu alanda tamamen göz ardı ediliyor. Hukuk dışılık söz konusu. Oysa bu projenin orman sahası dışında yapılabilirlik koşulları da var. Dersim coğrafyasının çorak, boş, yerleşim yerlerinden uzak alanları varken, orman sahasının seçilmesi hukuka aykırılık teşkil ediyor” dedi.

Yurttaşların doğasına sahip çıkmaya devam ettiğini kaydeden Kaplan, “Proje ihalesi yapıldı ve ilgili şirket aldı. Demokratik tepkiler gösterilmeye devam edilecek. Buna ilişkin belediyenin yazmış olduğu güvenlikten, kolluktan yardım talepleri söz konusu. Burada halkın kollukla karşı karşıya getirilmesi halinde istenmeyen olaylar ortaya çıkabilir. Bu anlamda halkın demokratik tepkisinin belediye ve idari kamu idareleri tarafından göz önünde bulundurulması ve bu taleplerin karşılanması gerekiyor. Çok geç olmadan bu proje daha uygun alana çekilmelidir. Doğaya zarar vermeden, on binlerce ağaç kesilmeden; buradaki flora ve faunaya zarar vermeden farklı bir alan seçilmelidir” diye konuştu.

Çevre ve yaşam platformu: “Doğasız yaşam olmaz, doğama dokunma!”

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!