Köylüler mücadelesinden vazgeçmiyor: Dersim Belediyesi önünde eşekli, keçili, arılı protesto

featured

SERHAT OZAN YILDIRIM/DERSİM

Dersim merkez ve ilçe belediyeleri tarafından Sütlüce köyü yakınlarında yapımı planlanan Katı Atık Tesisi ile binlerce ağacın kesileceği, tarımsal faaliyetlerin son bulacağı ve ekosistemin yok olacağını belirten köylüler, belediye binası önünde yanlarında getirdikleri eşek, keçi, arılarla protesto gerçekleştirdi

Dersim Belediyesi öncülüğünde 7 ilçenin belediye başkanları tarafından Avrupa Birliği’nin de fon desteğiyle Sütlüce köyü yakınlarında 18 hektarlık alana yapımı planlanan ‘Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi’ projesine köylüler, 55 bin ağaç kesileceğini, doğanın tahribata uğrayacağını, inanç yerlerinin çöp altında kalacağını ve tarımsal ile hayvansal faaliyetlerin son bulacağını belirtip birçok kez belediye binası önünde eylem yaptı. Geçen ay Dersim Belediyesi’nin ‘Katı Atık Bertaraf Tesisi’ projesinden çekilmesine ilişkin meclis oylaması yapıldı. Oy çokluğuyla projeye devam edilmesi yönünde karar çıktı ve köylülerin tepki gösterdiği salonda arbede çıktı. Bugün merkez ve 7 ilçe belediyesi tarafından DER-KAB (Dersim Katı Atık Birliği) toplantısının olacağını öğrenen köylüler, köylerinden getirdikleri eşek, keçi, köpek ve arı kovanlarıyla belediye binası önünde protesto gerçekleştirdi. Köylüler belediye başkanlarının projeden geri çekilmelerini istedi.

Köylerinde hayvanlarla birlikte yaşadıkları için protestoya onları da getirdiklerini ifade eden İmam Çelik, “Geçimimizi bunlardan sağlıyoruz. Köyümüz onların da doğasıdır. Bizim orada inanç yerlerimiz var. Bu kurbanlarımızı orada kestiğimiz için bunları da bugün oraya getirdik. Bizim inanç yerlerimizin çöplerin altında kalmaması için bunu yapıyoruz yoksa biz tesise karşı değiliz. İnanç yerlerimizin üzerine çöp tesisi yaptıkları için karşıyız. Herkesi duyarlı olmaya çağırıyoruz, herkes bu mazeretimizi göz önünde bulundursun ve ona göre hareket etsin” dedi.

‘EĞER ARILAR ÖLÜRSE SONRAKİ YILLARDA İNSANLAR DA ÖLÜR’

Tesisin köylerinde yapılmasıyla arıcılık faaliyetlerinin de son bulacağını belirten Zülfikar Güçlü, “Sorunumuzu anlatmanın en güzel yollarından biri buydu. Bizim doğada beraber bulunduğumuz beraber yaşadığımız canlılar bunlar. 18 hektar korkunç büyük bir alan. Canlıları hayatta tutan yeşil bir alan. Burayı yok etmekle, bu canlıları yok edeceksiniz. Onlar yok olursa bizler de yok oluruz. Oraya gidecek yollar bile korkunç bir ağaç katliamına yol açacak. Ben anlayamıyorum, o yer konusunda neden bu kadar ısrar ediyorlar. Ben arıcılık yapıyorum. Albert Einstein’in ’Eğer arılar ölürse sonraki yıllarda insanlar da ölür’ sözüne gerçekten inanıyorum. Arıcılık bu tesisle bitecek” diye konuştu.

Ali Hıdır Kulu ise tesisin yapılmasıyla atalarının mezarlarının çöp altında kalacağını iddia ederek şunları söyledi:

“Bu tesis yaşamımızı yok etmek demektir. Biz defalarca niye buraya geliyoruz; çünkü orası bizim yaşam alanımız. Bizim orada dedelerimiz, babalarımız, abilerimiz ve yeğenlerimizin mezarları var. Biz mezarlıklarımızı kendimize mezar ederiz yine bu projeye izin vermeyiz. Şiddet yok, demokratik hakkımızı sonuna kadar böyle kullanacağız. Birileri duymuyorsa yine tekrar edelim duysunlar. Gelsinler bu halkın huzurunda konuşalım ve tartışalım. Karşılıklı iki arkadaş gibi tartışalım. Doğamızdan ne istiyorlar bilmek istiyorum. Bu tesisin yapılmasını çok istiyorlarsa bir sürü kırsal alan var, oralara yapılsın. İlla bizim doğamızı yok edeceklerse biz buna izin vermeyiz.”

Köylüler mücadelesinden vazgeçmiyor: Dersim Belediyesi önünde eşekli, keçili, arılı protesto

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!