Sütlüce köylüleri kefen giydi, tabutla Dersim Belediyesi’ne yürüdü

featured

Dersim’de köylüler Sütlüce’de yaşam alanlarına yapılacak ‘Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi’ projesini kefen giyerek protesto etti.

Taşıdıkları boş tabutla Dersim Belediyesi önüne gelen Sütlüce köylüleri yaptıkları basın açıklaması ile 55 bin ağacın kesilmesini ve doğanın katledilmesini istemediklerini ifade etti.

Serhat Ozan YILDIRIM/DERSİMDersim’de merkez bağlı Sütlüce köyünde yapılması planlanan ‘Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi’ projesi nedeniyle, 55 bin ağaç kesileceğini, doğanın tahribata uğrayacağını ve canlı yaşamının büyük bir tehlikeye gireceğini belirten köylüler, tesisin başka bölgeye taşınması ya da yapımından vazgeçilmesini istiyor.Beyaz kefen giyerek omuzlarına aldıkları boş tabutla Dersim Belediyesi’nin önüne kadar protesto yürüyüşü yapan Sütlüce köylüleri burada bir basın açıklaması yaptı. 

SÜTLÜCE KÖYLÜLERİ: AĞAÇLAR KESİLECEK, KUTSAL DEĞERLERİMİZ ÇÖP ALTINDA KALACAK

Dersim Belediyesi öncülüğünde, 7 ilçenin belediye başkanları tarafından Avrupa Birliği’nden de fon desteği alınarak Sütlüce köyü yakınlarında 18 hektarlık alana yapılması planlanan ‘Entegre Katı Atık Bertaraf Tesisi‘ projesini bölge köylüleri daha önce de protesto etti. Köylüler, 55 bin ağaç kesileceğini, doğanın tahribata uğrayacağını, kutsal gördükleri inanç yerlerinin çöp altında kalacağını, geçim kaynakları olan tarımsal ve hayvansal faaliyetlerin son bulacağını dile getirerek birçok kez belediye binası önünde eylem yaptıkları halde sonuç alamadı. 

SON ÇARE KEFEN GİYDİLER

Daha önce belediye önünde eşek, keçi ve arı kovanlarıyla gelen köylüler, bugün merkez ve 7 ilçe belediyesi tarafından DER-KAB (Dersim Katı Atık Birliği) toplantısının olacağını öğrenerek Sanat Sokağı’nda bir araya geldi. Katı atık tesisinin köylerinde yapıldığında orada insanlığın öleceğini belirten köylüler, kefen giyerek ve ellerine aldıkları tabutlarla belediye binasına yürüyerek protesto gösterisi yaparak belediyelerinin projeden çekilmesini istedi.

‘BİZ ÖLECEĞİZ AMA YİNE DE TOPRAĞIMIZI VERMEYECEĞİZ’

Köylüler adına konuşan Sütlüce köyü muhtarı İmam Çelik, doğası için öleceklerini belirterek kefen giydiklerini söyledi. Çelik, köylerinde katı atık tesisinin yapılmasıyla doğanın yok olacağını belirterek, “Biz bugün kefenlerimizi giydik, yarın da giyeceğiz. Biz orada öleceğiz ama yine de toprağımızı vermeyeceğiz. Bu ağaçlar her gün bir şeyler söylüyor. Diyor ki ‘Köylüler, Dersim Belediyesi beni yok etmek istiyor, ben yok olunca sizde yok olacaksınız.’ Düşünüyoruz ki ağaçlar doğru söylüyor. Ormanlarımız yok olursa bizde yok oluruz. Biz yok olursak bu belediyedekilerde yok olacak. 500 metre uzaktadır yapılacak yer. Bize kimse destek vermiyor. Allah’tan başka kimsemiz yoktur. Onun için kefenlerimizi giydik. Bu mücadele uğruna ölürüm. 10 yıl sonra öleceğime şimdi ölürüm. Mezarımızın üzerine çocuklarımız yazar ‘Babamız toğrağı için öldü’ diye’” dedi.

‘GİYDİĞİMİZ AĞAÇLARIN, KUŞLARIN, DOĞANIN VE YABAN HAYATININ KEFENİDİR’

Köylülerin yaban hayatı ve doğanın kefenini giydiklerini söyleyen köylülerin avukatı Özgür Ulaş Kaplan, “Bu toplantıda projenin iptal edilmesini istiyoruz. Bugün bu toplantıdan beklentimiz budur. Bu tesis yapılırsa halk sağlığı tehdit edilmiş olacak, çevre ve doğa anlamında çok ciddi zararlar meydana gelecek. Yıllardır köylüler bu durumu dile getiriyor, artık bu son aşamadır. Kararlığı göstermek için bugün kefenleri giymişlerdir. Kefenler orada ki ağaçların, doğanın ve yaban hayatının kefenidir. Onlar bize bugün bu kefenleri giydirdiler. Bunları bize giydirenler utansın. Halkı, doğayı ve yaban hayatını yok etmek istiyorlar. Biz kararlılığımızı göstermek için bugün kefenleri giydik. Yarın alana geldikleri zaman da karşılarında duracağız bu kefenlerle. Yöre halkı doğasına sahip çıkacaktır. Söz, yetki ve karar halkındır diyorlar ama halkı dinlemiyorlar. Biz söz, yetki ve karar doğanındır diyoruz” ifadelerine yer verdi.
Köylülerden Ali Ekber Aslan Tesisin AB fonu ile yapılacağını Avrupa Birliği’nin tesisin yapımından vaz geçmesi yada tesisin başka bölgeye taşınması için müdahalede bulunması gerektiği bunun için hazırlanan Almanca basın açıklaması metnini okudu.

Sütlüce köylüleri kefen giydi, tabutla Dersim Belediyesi’ne yürüdü

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!