Tesisi yapınca bu canları nereye taşıyacaksınız?

Tesisi yapınca bu canları nereye taşıyacaksınız?

PETER KASO – Dünya genelinde koruma altında olan vaşaklar, katı atık tesisi yapılması düşünülen bölgede görüntülendi. Kenan Metin isimli yurttaş tarafından çekilen görüntüler, bölge sakinleri ile çevrecilerin tesis için yer değişikliği talebini destekleyecek türden.

Merkez belediyesi öncülüğünde kurulan Dersim Katı Atık Birliği (DER-KAB) tarafından merkeze bağlı Sütlüce köyü bölgesinde katı atık bertaraf tesisi kurulması, yöre sakinlerinin yanı sıra çevrecilerin de tepkisini çekiyor. Geçtiğimiz günlerde tesis yapımı düşünülen alanda açıklama yapan Kırmızıdağ Çevre ve Yaşam Platformu üyeleri, tesisin belirlenen alanda yapılması halinde doğa tahribatının yanı sıra yaban hayatına ciddi zararlar vereceğini belirtmişti. 

Köylülerin özellikle yaban hayatının zarar göreceği konusundaki haklılıklarını ortaya koyan görüntüleri, Kenan Metin isimli yurttaş çekti.

Nesli tehdit altında olduğu için Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği (IUCN) tarafından kırmızı listeye alınan anne ve yavru vaşağı tesisin yapılacağı bölgede görüntüleyen Metin, yaban keçileri ve ayının yanı sıra sık sık vaşaklara denk geldiğini belirterek, “Yaban hayatı açısından son derece zengin olan bu bölgede maalesef katı atık bertaraf tesisi yapılması düşünülüyor. Tesisin yapılması halinde bölgede yaşayan bu canlılar da yaşam alanlarını kaybedecek. Burada vaşaklar dışında da çok sayıda yaban hayvanı yaşıyor. Bütün bunları düşünerek projenin yapılacağı alanın yeniden gözden geçirilmesi gerekiyor” dedi.

Tesisi yapınca bu canları nereye taşıyacaksınız?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!