Bingöl’de fırın işçileri grev kararı aldı: Taleplerimiz kabul edilsin

featured

Bingöl’de fırın işçileri bu sabah kötü çalışma koşullarını protesto etmek için süresiz grev başlattı. Bingöl Beşyol mevkiisinde bir kahvede toplanan yaklaşık 80 işçi, ucuz ekmeğin faturasının kendilerine çıkarıldığını belirterek mevcut şartlarda çalışmayacaklarını söyledi.

İş bırakma eylemlerine ilişkin konuşan Murat Bulut, daha önce çalışma koşullarına ilişkin basın açıklaması gerçekleştirdiklerini ancak sorunlarının devam ettiğini belirterek, “Yaklaşık 4 aydır işverenlerle görüşüyoruz. Ancak sorunlarımız çözülmedi, taleplerimiz görülmüyor. Bu nedenle süresiz iş bırakma kararı aldık.” dedi.

IMG-20230201-WA0054

Fırın işçilerinin çalışma koşullarına ilişkin de konuşan Bulut şunları söyledi, “Arkadaşlarımız 13-14 saat çalıştırılıyor, ancak fırın işçilerinin büyük çoğunluğu sigortasız çalıştırılıyor. Bingöl’de yetkililer ekmek fiyatlarını düşük tutmak istiyor, işverenler de bunun faturasını biz işçilere ödetiyor. Bizler düşük ücretle, hiçbir güvencemiz olmadan sigortasız çalıştırılıyoruz. Bu insanlık dışı çalışma koşullarına artık tahammül edemiyoruz. Önceki hafta basın açıklaması yaptık ve taleplerimizi açıkladık. Ancak hiçbir çözüm gelişmediği gibi kötü çalışma koşulları devam ettiriliyor. Bu nedenle önceki gün işçi arkadaşlarımızla toplanarak grev yapma kararı aldık. Taleplerimiz karşılanmayana kadar çalışmayacağız.”

Yetkililerin fırın işçilerinin sorunlarına ve taleplerine kulaklarına tıkadığını belirten Bulut, “Bizler bunu kabul etmiyoruz. Valiliğin, belediye ve esnaf sanatkarlar odasının belirlediği bir resmi rayiç bedeli bile yok. İşverenler ekmek fiyatlarını arttırarak yükselen maliyetleri karşılamak istiyor ancak buna yetkililer izin vermediği için işin faturası biz işçilere ödetiliyor”

Bingöl fırın işçileri, 21 Ocak 2023 tarihinde DİSK Gıda İş Genel Sendikası Başkanı Seyit Aslan’ın da katılımıyla Bingöl Saat Kulesi önünde basın açıklaması gerçekleştirerek sorunlarının çözülmesi çağrısı yapmıştı.

Bingöl’de fırın işçileri grev kararı aldı: Taleplerimiz kabul edilsin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!