H.K.G davasında önce savcı değişti, şimdi gizlilik isteniyor

featured

İsmailağa Cemaati’nde “dini nikâh” adı altında 6 yaşındaki H.K.G’nin yıllarca cinsel istismara uğramasına ilişkin açılan davanın ilk duruşması bugün başlayacak. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, duruşma öncesinde mahkemeden  kapalı yapılmasını ve olaya ilişkin yayın yasağı konulmasını talep etti. 

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in, 2004 yılında henüz 6 yaşında olan kızı H.K.G’yi imam nikâhı adı altında 29 yaşındaki tarikat üyesi Kadir İstekli’yle zorla evlendirdiğinin ortaya çıkması Türkiye’ ti sarsmıştı. 

H.K.G’ye yönelik yıllardır sürdüğü iddia edilen cinsel istismara ilişkin açılan davanın ilk duruşması, İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün başlıyor. Saat 10:00’daki duruşmada H.K.G’nin babası İsmailağa cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel, annesi Fatma Gümüşel ve tarikat üyesi Kadir İstekli hâkim karşısına çıkacak. Duruşmaya Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın yanı sıra çok sayıda baro, kadın ve çocuk hakları örgütü ve siyasi parti yetkilisi ve avukatlarının katılım çağrısı yaptı. 

“H.K.G.’nin ruh sağlığı bozuldu”

Mahkemenin talebi üzerine rapor hazırlayan Adli Tıp Kurumu, olay nedeniyle mağdurenin ruh sağlığının bozulduğuna oy birliğiyle karar verdi. Raporda şu ifadelere yer verildi: “Yukarıdaki tıbbi belgeler ve dava dosyasının tetkikinde elde edilen ve adli psikiyatriyi ilgilendiren hususların değerlendirilmesinde; (…) mağduru bulunduğu olaydan kaynaklanmış ruh sağlığını bozacak mahiyet ve derecede olan travma sonrası stres bozukluğu denilen psikiyatrik bozukluğun tespit edildiği, bu duruma göre H.K.G’nin mağduru bulunduğu olay nedeniyle ruh sağlığının bozulduğu oy birliği ile mütalaa olunur.”

Bakanlıktan ‘gizlilik kararı’ başvurusu 

Davaya müdahil olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, duruşma öncesinde mahkemeye dilekçe vererek, duruşmaların kapalı yapılmasını ve davaya ilişkin yayın yasağı konulmasını talep etti. Eğer gizlilik kararı konulursa duruşmaya yalnızca sanık, mağdure ve taraf avukatları katılacak. Duruşmaya çağrı yapan çok sayıda baro, kadın ve çocuk hakları örgütü ve siyasi parti yetkilisi ve avukatların süreç takibi engellenmiş olacak.

H.K.G davasında önce savcı değişti, şimdi gizlilik isteniyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!