Avukatların barınak denetimi engellendi

featured

Evren DEMİRDAŞ/ELAZIĞ 

Elazığ Belediyesi Hayvan Hastanesi Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde hayvanlara kötü muamelede bulunulduğu iddiasıyla açılan davada 4 kamu görevlisinin Elazığ 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılamalarına devam ederken sokak hayvanlarının bakımlarıyla ilgili inceleme yapmak üzere Elazığ Barosu Hayvan Hakları Komisyonu üyeleri, Hayvan Hastanesi Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni ziyaret etti. Ziyarette çeşitli engellemelerde bulunulduğunu belirten avukat Elif Deniz Özgen, Konya, Kars ve Beykoz barınaklarında korkunç görüntülerin Elazığ’da da olmaması için buradaki hayvanların yaşam koşullarını iyileştirmek adına yapılan çalışmaların takipçisi olacaklarını kaydetti.

AMELİYATHANE VE HAYVANLARIN OLDUĞU ALANA GİRMEMİZE MÜSAADE EDİLMEDİ”

Hayvan Hastanesi Geçici Hayvan Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin girişinde herhangi bir sıkıntı olmadığını belirten komisyon başkanı Elif Deniz Özgen, “Zaten biz ziyaret saatleri içerisinde bakım evine gitmiştik. Anne yavru bölümünü ziyaret ettik yerler temiz gözüküyordu, mama kapları, sular doluydu. Yavrularda herhangi bir hastalık izlenimi almadık. Anne yavru bölümünün arkasında dört bina daha vardı oralarıda ziyaret etmek istediğimizi söyledik ama orada yasaklı ırkların olduğunu söylendi kesinlikle ziyaret edemeyeceğimizi ifade ettiler. Herhangi bir çekim yapmamıza da izin vermediler, bu yerin kamusal bir alan olduğunu ve kanundan kaynaklı olarak çekim yapmamızı yasaklayacak herhangi bir emredici hüküm bulunmadığını ifade ettik. Ancak barınak görevlileri, belediye yönetmeliğinin kendileri için bir anayasa niteliğinde olduğunu ifade ettiler. Bizde kanunun her zaman yönetmelikten üstün olduğunu izah etmeye çalıştık. Ancak bize hiçbir şekilde izin verilmedi bizde bu durumla ilgili bir tutanak tuttuk. Ameliyathaneyi ziyaret etmek istedik ancak hijyen koşulları gerekçe gösterilerek orayı da görmemize izin verilmedi. Orada iki veteriner hekimden biri bizim denetim vari bir geziyle gitmemize tepki gösterdi. Bunun ben suçlu psikolojisi olduğunu düşünüyorum ve bize karşı bu kadar öfkelenmelerinin ardından jandarmayı çağırdılar” diye konuştu.

“KONYA’DAKİ GÖRÜNTÜLERİN ELAZIĞ’DA OLMAMASI İÇİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Komisyon olarak hayvan bakım evine yapmış oldukları ziyaretten memnun kalmadıklarını belirten Özgen, “Yapmış olduğumuz kafamızda soru işaretleri kaldı. Sonuçta hem ziyaret saatleri içerisinde olması hemde avukatlar olarak hayvan hakları komisyon üyeleri olarak gelmemizi söylememize rağmen böyle bir engellemeyle karşılaşmayı beklemiyorduk. Gideceğimize yönelik bakım evi çalışanlarına bilgi gittiğini düşündüğümüz için zaten tüm önlemlerin alındığını düşünüyoruz. Elazığ Barosu Hayvan Hakları Komisyonu olarak burayla ilgili devam eden davanın takipçisi olacağız. Hiçbir zihniyet hayvanları canice başıboş davranamaz. Elazığ Geçici Bakım Evi davasında baro olarak katılma taleplerimizin hepsi reddedildi. Barınağa da düzenli olarak ziyaret ederek oradaki koşulları takip edeceğiz. Bunu biz yapmazsak kimse yapmayacak. Konya, Kars ve Beykoz barınaklarında korkunç görüntüler ortaya çıktı, bu görüntülerin Elazığ’da da olmaması için buradaki hayvanların yaşam koşullarını iyileştirmek adına yapılan çalışmaların takipçisi olmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Avukatların barınak denetimi engellendi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!