Bingöl’de anadolu lisesinde çağ dışı uygulamayı referanduma sundular

featured

Bingöl’ün Genç ilçesindeki Genç Şehit Mehmet Kocadağı Anadolu Lisesi’nde eğitim öğretim yılının başından bu yana okul müdürü Abdurrahman Yılmaz’ın talimatıyla harem selamlık şekilde kız öğrencilere ayrı erkek öğrencilere ayrı sınıflarda eğitim verildiği ortaya çıktı.

Fırat BULUT-BİNGÖL

Yoğun tepkiler sonrası anadolu lisesinde bugünden itibaren tekrar karma eğitime geçildiği öğrenildi.

Genç ilçesindeki Genç Şehit Mehmet Kocadağı Anadolu Lisesi‘ndeki çağ dışı uygulamayı okul müdürü Abdurrahman Yılmaz’ın kendi inisiyatifi ile uygulamaya koyduğu, Genç İlçe Milli Eğitim Müdürü ve Kaymakamlık dahil birçok yetkilinin bu durumu bilmesine rağmen bugüne kadar hiçbir müdahalede bulunmadıkları ortaya çıktı.

Munzur Press’e konuşan Eğitim-Sen Bingöl Şube Başkanı Faruk Aris okul müdürünü defalarca uyardıklarını ancak müdürün ‘Velilerin isteği bu yönde‘ diyerek sene başından bugüne kadar kız ve erkek öğrencileri ayrı sınıflara ayırdığını ve bu uygulamadan vazgeçmediğini belirtti.

Bingöl’de ortaya çıkan eğitim skandalı sonrası Eğitim-Sen Bingöl Şube Başkanı konuyla ilgili Munzur Press muhabirine şunları söyledi: “Evet maalesef Genç Anadolu Lisesi’nde eğitim öğretim yılı başından bu yana kız ve erkek öğrenciler ayrı sınıflarda eğitim görüyorlar. Bu ilçe milli eğitim müdürlüğü ya da il milli eğitim müdürlüğünün bir tasarrufu değil tamamen okul müdürünün inisiyatifi ile yapılan bir uygulama. Ben kendim okula giderek müdürle görüştüm, yapılan uygulamanın eğitim öğretim sisteminde olmadığını, karma eğitimin esas olduğunu, yapılanın yasal dayanağı bulunmadığını ısrarla söyledim ama dinlemedi. Dün okulda bu sistemle kız erkek öğrenciler ayrı sınıflarda mı aynı sınıfta mı eğitim görsün konusunda bir referandum yapılmış. Bu da kabul edilemez. Böyle bir referandumu kim yapın demiş, her şey yanlış. Sanırım bugün okulda kaymakam ve milli eğitim müdürlüğünün talimatı ile karma eğitime geçilmiş biz konunun takipçisi olacağız” 

KARMA EĞİTİMİ ESAS ALMAK ZORUNLUDUR

Genç Anadolu Lisesi’nde kız ve erkek öğrencilerin ayrı sınıflarda eğitim görmesine ilişkin Eğitim-Sen Bingöl Şubesi tarafından yapılan yazılı açıklamada karma eğitimin esas olduğu belirtilerek şu görüşlere yer verildi: “Genç Anadolu Lisesi’nde uyarılarımıza rağmen sene başında karma eğitime son verilmiş, kız öğrenciler ayrı sınıflara erkek öğrenciler ayrı sınıflara yerleştirilmiştir. Bu durumdan haberdar olduktan sonra hem okul idaresi hem Genç İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü hem de Bingöl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bu hususta uyarılarda bulunduk. Maalesef bugüne kadar herhangi bir adım atılmamıştır.”

‘KARMA EĞİTİM Mİ AYRI AYRI SINIFLARDA EĞİTİM Mİ YAPALIM?’ REFERANDUMU YAPILMIŞ

Eğitim-Sen açıklamasında okulda yakın zamanda ‘karma eğitim mi yoksa kız ve erkek öğrencilerin ayrı ayrı sınıflarda eğitimi mi yapılsın’ şeklinde bir de referandum yapıldığı belirtilerek şu bilgilere yer verdi: “Sorun çözülmediği gibi okulda bugün de karma eğitime son verilmesine dayanak olarak bir referandum yapılarak bu durum gerekçelendirilmeye çalışılmıştır. Eğitim-Sen olarak diyoruz ki okullar keyfi uygulama alanları değildir. Karma eğitim esastır.  Okuldaki sorunlar daha da büyümeden derhal karma eğitime dönülmelidir.”

OKUL MÜDÜRÜ: VELİLERİN TALEBİYDİ BEN DE UYGULADIM

Genç Anadolu Lisesi’nde karma eğitime son verilerek kız ve erkek öğrencilerin ayrı sınıflarda eğitim verilmesi  ve sene başından bu yana okul yönetiminin karma eğitime son vermesiyle ilgili okul müdürü ile konuşmak istedik ancak okul müdürü yorum yapmayacağını belirtti. Okul müdürü ile görüşen birçok veli ve Eğitim-Sen yetkilileri ise okul müdürünün kendilerine: “Bu uygulamayı velilerimizin isteği üzerine uygulamaya koyduk ve hiçbir sorun yok” diyerek cevap verdiği öğrenildi.

OKUL MÜDÜRÜ KENDİ KARARIYLA REFERANDUM YAPTIRDI

Genç Anadolu Lisesi’nde yaşanan eğitim skandalına yetkililerin aylarca sessiz kalmasından sonra dün okulda yeni bir skandala imza atıldığı ortaya çıktı. Okul Müdürü Abdurrahman Yılmaz’ın kendi inisiyatifi ile öğrenciler arasında oy kullanmak suretiyle ‘Karma eğitim mi kız ve erkek öğrenciler ayrı sınıflarda mı eğitim yapsın’ referandumu yaptırdığı, referandumda ezici çoğunlukla karma eğitim kararı çıktığı ve okul müdürünün bu sonuçtan sonra tekrar karma eğitime geçtiği öğrenildi.

AYLARDIR SORUŞTURMA BAŞLATMAYAN KAYMAKANLIK HAREMLİK SELAMLIK SKANDALI ORTAYA ÇIKINCA SORUŞTURMA AÇTI

Genç Anadolu Lisesi’nde eğitim öğretim yılı başından itibaren okul müdürü Abdurrahman Yılmaz’ın talimatı ile karma eğitimden vazgeçilerek kız ve erkek öğrencilerin ayrı ayrı sınıflarda eğitim görmesi sonrası birçok veli ve öğrencinin bu konuda ilçe mili eğitim müdürlüğü ile il milli eğitim müdürlüğü ve kaymakamlık nezlinde girişimlerde bulundukları ve karma eğitime geçilmesini istedikleri ancak hiçbir yetkilinin bu konuda girişimde bulunulmadığı, olayın basına yansımasından sonra kaymakamlığın soruşturma başlattığı öğrenildi.

Ayrıca Bingöl Valiliği’nin olayın soruşturulması için il milli eğitim müdürlüğünden ilçeye müfettiş gönderilmesini istediği ve bakanlıktan müfettiş talep edildiği öğrenildi. Ancak gerek Bingöl Valiliği gerekse Genç Kaymakamlığı’ndan hala konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmedi. 

TWITTER SAYFASINDA BİLGİ BÖLÜMÜNDE ARAPÇA PAYLAŞIM EN BAŞTA

Genç Anadolu Lisesi’nde karma eğitime son vererek kız ve erkek öğrencilerin ayrı sınıflarda eğitim görmesini sağlayan Okul müdürü Abdurrahman Yılmaz’ın Twitter sayfasında ise dini eğitim veren merkezlerin ve arapça paylaşımlarının çokluğu dikkat çekiyor. Müdürün ayrıca LBGT karşıtı paylaşımları da yaptığı diğer paylaşımlarının tamamı din ile ilgili olduğu görülüyor.

HAYDAR AKIN’A SAHİP ÇIKMIŞ

Genç Anadolu Lisesi Müdürü Abdurrahman Yılmaz’ın sosyal medya paylaşımları da hayli dikkat çekici.  Yılmaz’ın  24 Mart 2022 tarihli bir paylaşımında Bursa’daki Mithatpaşa Ortaokulu’nda kız ve erkek öğrencilerin ayrı oturtulması talimatı vermesi ile gündeme gelen Haydar Akın’a destek çıktığı görülüyor. Haydar Akın’a destek amacıyla  bazı çevrelerin attığı birçok paylaşım okul müdürü tarafından RT edilmiş. 

CHP İL BAŞKANI HASAN AKTAŞ: OKUL MÜDÜRÜNÜN UYGULAMASI KABUL EDİLEMEZ

Munzur Press’e Genç Anadolu Lisesi’ndeki eğitim skandalı ile ilgili açıklama yapan CHP Bingöl İl Başkanı Hasan Aktaş “Yaşanan durumu kabul etmek mümkün değil” diyerek şunları söyledi: “Genç Anadolu Lisesi’nde okul müdürü tarafından oylama yaptırarak karma eğitimi sonlandırması farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Çocukların ruhsal ve psikolojik gelişimini olumsuz etkileyecek bu tür keyfi uygulamalar kabul edilemez.  Velilerin şikâyeti sonrası okulda tekrardan karma eğitime dönüleceği belirtilmiştir. Bu tür konuların tekrardan müsemma edilmemesini temenni ediyorum. İlk günden beri konuyu bilen Genç Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bu konuda hiçbir işlem yapmamalarını da hayret ile karşılıyorum. Okul müdürü derhal görevden uzaklaştırılması, çağdaş ve laik eğitime gönül vermiş eğitimcilerin göreve getirilmesini temenni ediyorum.”

Bingöl’de anadolu lisesinde çağ dışı uygulamayı referanduma sundular

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!