Akşener masadan kalktı, dönene kadar vatandaş ne konuştu?

featured

Fırat Bulut / Bingöl

Altılı Masa’nın ağır topu İYİ Parti lideri Meral Akşener adaylık konusunun ilk kez masaya yatırıldığı 12. toplantıda İmamoğlu ve Yavaş alternatiflerinin kabul edilmemesi sonucu masadan kalktı ve 3 gün boyunca masadan uzaklaştı. Peki bu 3 günlük süreçte sokaktaki vatandaş Akşener’in tavrını nasıl değerlendirdi? Mikrofonumuzu Bingöl’de vatandaşlara uzattık. 

Millet İttifakı’nın 2 Mart’ta gerçekleştirdiği toplantısı sonrası yapılan açıklamalar siyasetin gündemini hareketlendirdi. CHP, Saadet Partisi, DEVA, Demokrat Parti, Gelecek Partisi ve İYİ Parti’nin bir araya geldiği 12. toplantının ardından altı partinin ortak imzasıyla bir açıklama yayınlandı. Açıklamada ittifakın cumhurbaşkanı adayı konusunda ‘ortak bir anlayışa’ ulaşıldığı kaydedilerek, ismin 6 Mart günü kamuoyuyla paylaşılacağı duyurulmuştu.

Ancak Meral Akşener’in yaptığı açıklamalar büyük bir krize neden oldu. Akşener toplantıda Cumhurbaşkanı adayı olarak Yavaş ve İmamoğlu’nu önerdiklerini söyledi. Akşener, Altılı Masa’nın milletin iradesini yansıtma kabiliyetini kaybettiğini, bir noter masasına dönüştüğünü söyledi. 

Millet İttifakı’nın 12. toplantısında Akşener dışında tüm liderlerin Kemal Kılıçdaroğlu’nun adaylığı konusunda uzlaştığı ve Meral Akşener’in Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı çıkarak masadan kalktığı öğrenildi.

AKŞENER’İN OLMADIĞI İTTİFAK NASIL OLUR? VATANDAŞA SORDUK

Meral Akşener’in masadan kalkmasını sorduğumuz seçmenlerin büyük çoğunluğu çekilmesini olumlu buldu. Özellikle AK Parti’li olduğunu ifade eden ya da ima eden seçmenlerin büyük çoğunluğu Akşener’in masadan çekilmesine sevinmiş görünüyor. Muhalif seçmenler de kararı olumlu buluyor çünkü Akşener’in zaten iktidarın destekçisi olduğunu düşünüyorlar. 

Türkiye’ye faydası olacak bir liderin Cumhurbaşkanı olmasını dileyen Paşa Bahadır, siyasi partilerin hiçbirinden fayda görmediğini belirterek siyasi tartışmalara ilgisizliğine dikkat çekiyor. 

“ERDOĞAN SİLİP GÖTÜRECEK” 

Ömer Çelik isimli ‘reisçi’ ise Altılı Masa’dan bir beklentisi olmadığını ve önceden masanın dağılacağını tahmin ettiklerini söyledi. Çelik şunları söyledi: “Kimse inanmıyordu, sonuçta gördük. Yemin ederim bu enflasyonun yükselme sebebi de bunlardır. Ortalığı allem vellem ettiler enflasyonu yükseltiler, ‘Biz erken seçime gideriz‘ dediler aha götürdüler. Gitsinler de göreyim ben onları. Altılı ganyan yattı.”

Altılı masaya karşıtlığını ifade eden Çelik bu kez de Erdoğan’a oy vereceğini söylüyor. 

IMG-20230306-WA0014

Bir başka AK Partili seçmen de “İyi ki ayrıldı“ diyerek başlıyor söze ve “Akşener ayrılmasaydı Altılı Masa seçimi götürürdü. İyi ki ayrıldı, inşallah artık götürmüyor. İnşallah Altılı Masa hepsi dağılır, tek bir kişi kalmaz. Bizim sayın cumhurbaşkanımız tek kalacak, silip götürecek. Hepimiz onu destekliyoruz.” diyor. 

“HDP BELİRLEYİCİ PARTİ” 

Mikrofon uzattığımız Ramazan isimli yurttaş da Akşener’in masadan çekilmesini olumlu buluyor. Bütün gençlerin de böyle düşündüğünü söyleyen Ramazan, “Özellikle Kürt gençleri böyle düşünüyor. Biz zaten oyumuzu CHP’ye verecektik. Kemal Bey çok dürüst bir adam, onun kazanacağına inanıyoruz. Bence HDP’nin desteğini alırsa başkasına ihtiyaç duymaz. Çünkü HDP bu ülkede belirleyici bir partidir. Muhalefetten bir yönetici olsaydım giderdim HDP ile masaya otururdum.” 

IMG-20230306-WA0000

“BİRİLERİ ÇEKİLMESİNİ İSTEDİ O DA ÇEKİLDİ” 

Meral Akşener’in başından beri bir planı olduğunu söyleyen Ramazan bey şöyle devam ediyor: “Zaten seçime kalmış iki ay. İki ay kala ayrılması manidardır. Oturup düşünmek lazım. Acaba kimlerden nasıl bir teklif aldı. Hani rantçıları hoşuna mı gitmedi Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olması. Yani insanlar oturup düşünmeli bunu. Bence birileri onun çekilmesini istedi ve o da çekildi.” 

“CHP İÇİN İYİ OLDU” 

Aklında soru işareti olan insanların artık rahatlıkla CHP’ye oy verebileceğini söyleyen Ramazan bey, “Bence CHP için gayet iyi oldu. İnsanlar artık rahatlıkla CHP’ye, Kemal Kılıçdaroğlu’na oy verebilir.“ diyor ve Kılıçdaroğlu’nun seçilmesini diliyor. 

Aydın isimli yurttaş da Akşener’in masadan çekilmesini olumlu buluyor ve şöyle konuşuyor: “Ben bir yıldır zaten bunu bekliyorum. Gitmesi belliydi. İçerde bir karşılıklık çıkarmak istiyordu, beceremedi, yapamadı gitti. Bence iyi oldu. Altılı Masa’nın oyu yükselir azalmaz. Akşener’in gitmesi olumsuz bir etki yapmaz. Beş kişi birini diyorsa biri çıkıp karşı çıkıyorsa abes kaçar. Beş lider kime karar vermişse herkes uyması lazım.”

Aydın bey, Kılıçdaroğlu’nun aday olması durumunda seçimi kazacağına inanıyor. 

Bir genç ise Millet Ittifakı’nın hiçbir projesi olmadığını öne sürüyor. AKP’nin Bingöl milletvekillerinden şikayetçi olan genç, Tayyip Erdoğan’dan daha iyisinin olmadığını iddia ediyor. İktidar partisini ekonomik kriz üzerinden eleştiren genç “Çıkıp biz bu sorunları çözeceğiz derlerse, bunun sözünü verirlerse AK Parti’ye oy veririm” diyor 

“AKŞENER CUMHUR İTTİFİKANI DESTEKLİYOR” 

Mehmet Ak “Bunu Meral Akşener’den bekliyorduk” diyerek söze başlıyor ve şöyle konuşuyor, “Yola beraber çıktılar, yolda bıraktılar. Şimdi HDP için iyi oldu. Artık Türkiye’nin gündemini HDP belirliyor. Altılı Masa için bence daha iyi oldu. Çünkü Meral Akşener arkadan Cumhur İttifakı’nı destekliyor. Şu anda ‘Beşli Masa’ bir olursa, ülke için güzel kararlar verirse zaten yüzde 100 AKP iktidarı devrilir.”

IMG-20230306-WA0002

“ALTILI MASA ÇÖZÜM DEĞİL” 

Muhammed Koşak isimli esnaf “Altılı Masa’yı bu ülkenin bir çözümü olarak değil, ülkeyi iki ittifak arasında bir sıkıştırma olarak” gördüğünü söylüyor. 

Meral Akşener’in oy oranını barajın üstüne çıkarmasına değinen Koşak, Akşener’in masayı dağıtmasını horoz dövüşü olarak görüyor ve şöyle devam ediyor: “CHP’nin asıl amacı AKP’yi iktidar tutmaktır. Kılıçdaroğlu’nu aday göstermelerindeki en büyük etken AKP’yi hükümette tutmaktır. Nitekim bu gerçekleşti ve masanın dağılması da bu süreçten dolayı başladı. Akşener’in masayı dağıtıp çıkmasının sebebini şuna bağlıyoruz, burda siyonizm kurduğu ekibi dağıtmamak adına çalışma sürdürüyor ve amacına da ulaşmış durumda. Biz Mansur Yavaş’ın aday gösterilmesini beklerdik. Bütün kesimler tarafından kabul görürdü. Aslında tamamıyla bir horoz dövüşü var burda. Bu horoz dövüşünde ayak altında giden halkımız.”

Sokakta mikrofonu uzattığımız yurttaşlar hararetli bir tartışmaya girişiyor. Bir yurttaş “İyi ki ayrılmış, artık rahatça oyumuzu CHP’ye verebiliriz“ diyor. Altılı Masa’nın adayının Kılıçdaroğlu olması gerektiğini söyleyen yurttaşa bir genç sataşıyor, “Neden Mansur Yavaş değil?“ 

Mikrofonu gence uzatıyoruz şöyle konuşuyor, “Geçmiş dönemden bu zamana baktığımız zaman Akşener’in olmadığı hiçbir parti yer kalmamış. Fakat Erdoğan karşısında 6’lı Masa’ya baktığımız zaman ben çok böyle olumlu birşey göremiyorum. Bu şartlarda tek bir adama oy verebiliriz o da Muharrem İnce. Beni dinliyorsanız ya Piro’ya verin ben vermem, siz verin. Bizim yapmamız gereken tek şey var Muharrem İnce’ye oy verin, o adamı bu ülkeye vekil yapın. Çok güzel konuşuyor ondan çok güzel bir vekil olur. Çok güzel bir cumhurbaşkanı da olabilir, çok güzel bir hırsız da olabilir. Bugün bunlar bu kadar çaldı. Muharrem İnce her konuşmasında deprem dedi Bingöl dedi. Adam gerçekleri konuşuyor ama bilgili konuşuyor. Bu adama verin.”

Mikrofon uzattığımız kadınlar kamera önünde konuşmak istemiyor ama onlar da Akşener’in çekilmesi için “Daha hayırlı olur iyi ki çekildi“ diyor. 

Görüş belirten AK Partili seçmenler Millet İttifakı’nın güç kaybetmesi üzerinden muhalifler ise Millet İttifakı’nın güç kazanacağına inandığından Akşener’in masadan çekilmesi üzerinden olumlu buluyor.

Akşener masadan kalktı, dönene kadar vatandaş ne konuştu?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!