MHP’li başkana hapis cezası 

featured

AKP’li Elazığ Belediyesi tarafından 20 Nisan 2021 yılında okçuluk ve binicilik spor dalı üzerine kullanılmak için bir taşınmazın kiralama ihalesi yapıldı. İhaleye girmek isteyen Aytaç A.’nın, MHP Elazığ İl Başkanı Yunus Bal tarafından ihaleye girmemesi için belediye binasında tehdit ve darp ettiği iddia edildi. MHP’li Bal hakkında yapılan şikayet sonrasında dava açıldı. 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada MHP’li Bal’a, ‘ihaleye fesat karıştırmak’ ‘cebir veya tehdit kullandığı’ gerekçesiyle 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi. Verilen hapis cezasının avukatları aracılığıyla istinafa taşınıldığı öğrenildi.

AKP’li Elazığ Belediyesi, merkez Hilalkent Mahallesi’nde bulunan park alanı içerisindeki taşınmazın okçuluk binicilik (Atlı Spor) spor dalı ile iştigal edilmek üzere kiralama ihalesine girmek için dört kişi dosya aldı. İhale günü ihaleye katılmak için belediyeye gelen Aytaç A.’ya iddiaya göre belediye girişinde Sezai T., Yunus Bal ve kimliği belirlenemeyen şahısların ‘ihaleye girmeyeceksin’ diyerek fiziki müdahalede bulundukları özel güvenlik görevlileri ve polisler tarafından şahısları ayırmak amacıyla belediyenin güvenlik odasına götürülen Aytaç A.’ya, Yunus Bal tarafından kafasına telsizle vurularak darp ettiği ileri sürüldü. Olayda MHP’li Yunus Bal’ın dışında adı geçen Sezai T. ve Metehan A. isimli kişilere de ‘ihaleye fesat karıştırma’ ‘cebir ve tehdit kullanmak’ suçlarından 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi.

“KAVGAYI AYIRMAYA ÇALIŞIYORDUM”

MHP Elazığ İl Başkanı Bal, yaşanan olayla ilgili mahkemede verdiği ifade de iddiaları reddederek şu ifadeleri kullandı;

“Ben MHP merkez ilçe başkanıyım, belediyede partimize tahsisli odamız vardır. Ayrıca inşaat mühendisi olmam dolayısıyla belediyede rutin işlerim vardır. O gün rutin işlerim için belediyeye gittim. Orada bir arbede olduğunu gördüm. Görüntü inceleme tutanağında bariz belli olduğu üzere ben kavgayı ayırmaya çalışmaktaydım. Şahsın benden ilk ifadesinde şikayetçi değildi. Sonrasından benden niye şikayetçi olduğunu bilmiyorum. Ben daha öncesinden müştekiyi tanımam. Kavgayı ayırmamın sebebi siyasetle uğraşmam ve topluma örnek bir kişilik olmak istememden dolayıdır. Metahan’ı daha öncesinden tanırım. Benle Sezai olay yerinde tesadüfen bulunmuşuz ancak onun orada olduğunu fark etmedim.  Ben müştekiye telsizle vurmadım. Kavgayı ayırdığımız sırada çok sinkaflı küfürler oldu. Aytaç’a ‘bana niye küfür ediyorsun?’ diye sitem ettim. İçeri odaya gidip telsizle vurmadım. Kavga anında beni karıştırarak vurduğumu düşünmüş olabilir. Üzerine atılı suçları kabul etmiyorum. Beratıma karar verilmesini talep ediyorum.

3 İSME 4 YIL 2 AY HAPİS CEZASI

Verilen ifadelerin ardından Elazığ 8. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından sanıklar Yunus Bal, Sezai T., ve Metahan A. isimli kişilere  ‘ihaleye fesat karıştırmak’ ve ‘cebir ve tehdit kullanmak’ suçlarından 4 yıl 2 ay hapis cezası verilmesine karar verdi. Verilen hapis cezası kararı Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesine incelenmek üzere istinaf yolu açık olmak üzere sanık ve müdafilerin yüzlerine karşı, sanık Yunus Ba’ın yokluğunda mütalaaya uygun olarak karar verildi.

MHP’li başkana hapis cezası 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!