Kaymakamın ‘doğum günü’ haberine görevsizlik kararı

featured

Dersim’in AKP’li Çemişgezek Belediye Başkanı Metin Levent Yıldız’ın, Çemişgezek Kaymakamı Önder Koç’a doğum günü pastası alarak kaymakamlık makamında doğum günü kutlaması yapması ve yapılan kutlama görüntülerinin belediye ve kaymakamlığın sosyal medya hesaplarından paylaşılmasını haberleştiren gazeteci Serkan Gürtürk’e Kaymakam Koç’un şikâyeti üzerine habere erişim yasağı getirilmiş ve 10 bin 31 lira idari para cezası kesilmişti. Gazeteci Serkan Göktürk’ün erişim engeli kararını uygulamadığı ve idari para cezasını ödemediği için hakkında açılan davanın ilk duruşması Elazığ 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Mahkeme olayın yaşandığı yerin Çemişgezek ilçesi olduğunu belirterek görevsizlik kararı verip dava dosyasını Çemişgezek Adliyesi’ne gönderdi.

Elazığ 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde basın tarihine geçecek türden bir dava görüldü. Çemişgezek Kaymakamı Önder Koç’un doğum günü kutlaması haberini yapan gazeteciye ceza kesildi. Haberin konusu ise AKP’li Çemişgezek Belediye Başkanı Metin Levent Yıldız’ın 22 Şubat’ta Çemişgezek İlçesi Kaymakamı Önder Koç’un doğum gününü, pasta alarak kaymakamın makamında kutlamasıydı. 

kaymakam4

KAYMAKAMLIK SİTESİNDE NORMAL, HABER SİTESİNDE SUÇ

Kaymakamlık ve belediye pastalı kutlamanın fotoğraflarını kendi sosyal medya hesaplarında yayınlayarak kaymakamın doğum gününün kutlandığını duyurdular. Ancak ilginç olan kaymakamlık ve belediye bu kutlama fotoğraflarını kendi hesaplarında duyurması normal karşılanırken kaymakamlık makamındaki doğum günü kutlamasını haberleştiren gazeteciye ceza verilmesi oldu. Akıllara durgunluk veren olayda kaymakamın şikayeti davaya dönüştü. Halihazırda doğum günü kutlaması görüntüleri kaymakamlık resmi internet sitesinde dururken yapılan haber ise sakıncalı bulunarak erişimi engellendi ve 10 bin TL idari para cezası ödenmesine karar verildi. Doğum günü kutlamasının haberinin kaymakamlık sitesinde yayınlanması yasalara uygun bulunurken bir gazetecinin aynı konuyu haber yapmasının cezalandırılması ise yarattığı tezatlıkla dikkat çekti.

kaymakamlikic

MAHKEME GÖREVSİZLİK KARARI VEREREK DOSYALI ÇEMİZGEZEK’E YOLLADI

Çemişgezek Kaymakamlığı’nın şikayeti üzerine Elazığ’da Haber Ayrıntı isimli internet sitesine kaymakamın doğum günü kutlamasını haberleştiren gazeteci Serkan Görtürk’ün idari para cezasını ödemediği ve erişim engeli kararını uygulamadığı için hakkında açılan davanın ilk duruşması Elazığ 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüydü. Görülen ilk duruşmada gazeteci Serkan Gürtürk’ün savunmasını vermesinin ardından  mahkeme heyeti olayın Çemişgezek ilçesinde yaşanması nedeniyle görevsizlik kararı vererek dosyayı Çemişgezek ilçesine iade etti. Gazeteci Serkan Görtürk’ün duruşmasını birçok gazeteci arkadaşı ile birlikte Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı Nafiz Koca ve Elazığ Medya, İnternet Yayıncıları ve Gazeteciler Derneği Başkanı Erhan Bahçeci de takip ederek destek verdi.

“KAYMAKAM BEY YASALARI KENDİ KİŞİSEL OLAYLARI İÇİN KULLANIYOR”

Davaya ilişkin konuşan gazeteci Serkan Görtürk Munzur Press’e yaptığı açıklamada “Haber zaten kaymakamlık ve belediyenin internet siteleri ile sosyal medya hesaplarında yayınlanmış. Dolayısı ile verilen idare para cezası ve erişim engeli hukuki olmadığı için yerine getirmedim” dedi.

gurturk1280

Gazeteci Serkan Gürtürk

Serkan Gürtürk, şöyle konuştu: “Haberimize erişim engelli kararından sonra haberi kaldırmadığımızdan dolayı 10 bin lira para cezası gelmişti. Ayrıca habere erişim engeli kararı da verilmişti. Verilen bu para cezasının yasal olmadığını, Çemişgezek Kaymakamlığı ve Çemişgezek Belediyesi’nin resmi hesaplarından paylaşılan doğum günü kutlama fotoğraflarının yayınlanması sonrası bu haberi yaptık. Zaten bu dünyanın her yerinde haberdir. Doğum günü kutlaması hakkında yapılan bilgilendirme haberi şu an kaymakamlığın internet sitesinde hala duruyor ama biz haber yaptığımızda erişim engeli ve idari para cezası veriliyor. Merak ediyorum kaymakamlık ve belediye internet siteleri de doğum günü haberini kullanmış aynı ceza ve yasak onlara neden verilmiyor? Bu kabul edilir bir karar değildir hiçbir zaman. Yaptığımız haberde mesleki etik kurallara aykırı bir durum olmadığını bildiğimiz için Çemişgezek Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından verilen bu para cezasını ödemeyerek bu karara itiraz ettim. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde bu karara itirazım sonrasında Elazığ 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde duruşmaya katıldım. Bu duruşmada savunmamı yaptım ve haberin kaldırılma gerekçesinin şahsıma açıklanmadığı, kararın tarafıma ulaşmadığı, karara ilişkin yapmış olduğumuz yazılı taleplerimize yetkili makamlardan bir geri dönüş yapılmadığını söyledim. İfademin ardından mahkeme dosyamın Çemişgezek’te olmasından dolayı kararının verilmesi için tekrar Çemişgezek’e gönderdi. 14 yıldır bu işin içerisindeyim ilk defa böyle bir durumla karşı karşıya kaldık. Bu tür cezalarla gazeteciler otokontrole alınmak istiyor. Kaymakam Bey yasaları kendi kişisel olaylarına mal ediyor ve kullanıyor. Son dönemlerde yapılan eleştiri haberlerine karşı gazetecilere gerek para cezalarıyla gerekse hapis cezalarıyla engellenmeye çalışılıyor. Ancak bu engellemelere çabalarına rağmen biz işimize hakkıyla yapmaya devam edeceğiz. Bu süreçte yanımda olan tüm meslektaşlarıma çok teşekkür ederim”

Kaymakamın ‘doğum günü’ haberine görevsizlik kararı

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!