TTB Başkanı Fincancı’ya tahliye kararı

featured

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) yönelik açıklamaları nedeniyle “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan 7,5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada karar çıktı. Şebnem Korur Fincancı, 2 yıl 8 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı ve tahliyesine karar verildi.

TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı, TSK’nın terörle mücadelede kimyasal silah kullandığı iddiası sonrası görüşünün alındığı bir programda yaptığı açıklamalar nedeniyle 26 Ekim’de evinden gözaltına alınmıştı. 

Fincancı’nın gözaltına alınmasının ardından AKP Genel Başkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli, Fincancı hakkında sert açıklamalar yapmıştı. Erdoğan açıklamasında “Türk Tabipler Birliği Başkanı ile ilgili yargı harekete geçmiştir. Hem bu kişiyle, hem bu kurumla ilgili adımlar atılacak” diye konuşmuş, Bahçeli ise Fincancı’nın vatandaşlıktan çıkarılması gerektiğini savunmuştu. 

TUTUKLANMASI TEPKİ İLE KARŞILANMIŞTI

Fincancı’nın, sevk edildiği Ankara 3’üncü Sulh Ceza Hakimliğince “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan tutuklanmasına karar verildi.  Fincancı hakkındaki tutuklama kararı birçok siyasetçi ve sivil toplum örgütleri tarafından tepkiyle karşılandı.  

Fincancı, hakkındaki suçlamalarla ilgili “Sanki ben kimyasal kullanılmıştır demişim gibi haber yapıyorlar. Öyle bir şey demedim ben. Canlı yayında konuşuyorum. Hani diyorum ki bir kimyasal etkisi olabilir. ‘Sinir sistemini etkileyen o istemsiz hareketler nedeniyle bunun araştırılması gerekir’ diyorum. Yani görüntüler de bunu söylemek olanaklı değildir diyorum canlı yayında. Sanki ben ‘kimyasal var’ demişim gibi lanse ediyor. Onların o şekilde yapması da sorumsuzluk tabii ki. Ben eleştirilerimi de yönelttim kendilerine” açıklamasını yapmıştı.

TTB Başkanı Fincancı’ya tahliye kararı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!