İran’da ahlak polisi kaldırıldı mı?

featured

Duygu Kıt/Dersim 

İran’da 22 yaşındaki Jîna Mahsa Amini’nin ölümüne yol açan ve iki ayı aşkındır eylemlerin ve protestoların hedefinde olan Ahlak Polisi’nin kaldırıldığı iddiaları gündeme gelmişti. İran devlet medyası, ahlak polisinin kaldırıldığı haberlerini yalanladı. Rejim karşıtları ise Ahlak Polisi’nin kaldırılmadığını söyleyerek, bu hafta planlanan grev ve eylemler öncesinde dayanışma çağrısında bulunuyor.

20221205_121214

Fotoğraf: Twitter 

Başsavcı Muntazeri: “Yargı, toplumun davranışlarını izlemeye devam edecek”

İran Başsavcısı Muhammad Cafer Muntazeri geçtiğimiz günlerde yaptığı bir konuşmada, İran’da kadınlara dayatılan başörtüsü zorunluluğunun gözden geçirildiğini söyleyerek, “Ahlak polisinin yargıyla herhangi bir ilgisi yok. Kurulduğu yerden lağvedildi. Tabii ki yargı, toplumun davranışlarını izlemeye devam edecek” dedi. Muntazeri’nin bu sözleri dünya basınında Ahlak Polisi’nin kaldırıldığı şeklinde yorumlanırken resmi kurumlardan henüz bir doğrulama gelmiş değil. 

Al Alam televizyonu iddiayı yalanladı

İran devletine bağlı Al Alam televizyonu ise yayınladığı haberinde “ahlak polisinin kaldırıldığı” iddiasını yalanladı. Haberde, “İslam Cumhuriyeti’nde hiçbir yetkili ahlak polisinin kapatıldığını teyit etmedi” denildi.

Rejim karşıtları: Sözler devlet propagandası

Rejim karşıtları, bu hafta üç günlük grev çağrısı yapmış durumda. Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin Öğrenci Günü vesilesiyle Tahran Üniversitesi’nde yapacağı konuşmayla yapılan grev çağrısı öncesi bu sözlerin çarpıtılarak kamuoyunda geniş yer bulmasını tepkiyle karşıladılar. Ahlak polisinin devriyelerin azaltılmasının bu yapının lağvedildiği anlamına gelmediğini belirterek Muntazeri’nin sözlerini grevi etkisizleştirme çabası olarak değerlendirdiler.

İran’da ahlak polisi kaldırıldı mı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!