İddia : Bingöl’de Karaçubuk köyünde usulsüz oy kullanıldı

featured

Bingöl’ün Adaklı ilçesine bağlı Karaçubuk köyünde usulsüz oy kullanıldığı iddia edildi. İlçe seçim kurulu başkanı köye gelerek sandık kurulundan bilgi aldı.

Fırat Bulut 

Cumhurbaşkanlığı ve 28’inci Dönem Milletvekilliği Genel Seçimleri için oy kullanma işlemleri devam ediyor. 

Bingöl’ün Adaklı İlçesi Karaçubuk köyünde usulsüz oy kullanıldığı iddia edildi. İddiaya göre köylüler Karaçubuk İlköğretim Okulu’nda sandık  başkanının izni ve bilgisi dahilinde kabine 2’şer , 3 ‘er kişi girerek oy kullandı. Okulda bulunan müşahitlerin duruma itirazı üzerine  müşahitler köylülerin saldırısına uğradı ve sandık başkanının jandarmayı çağırması ile usulsüz oy kullanmaya karşı çıkan müşahitler yaka paça dışarı atıldı. 

Usulsüzlüğün duyulması üzerine bölgeye avukat ve siyasi parti temsilcileri gitti. Ayrıca Kığı- Adaklı İlçe Seçim Kurulu Başkanı da olay yerine gelerek sandık kurulu üyelerinden bilgi aldı. 

CHP Adaklı ilçe başkanı Mehmet Ali Tüzün de “ Haber verilmesi üzerine köye gittik ama bize de saldırmaya kalktılar. Bu köyde her yıl benzer şeyler yaşanıyor. Açık oy kullanıldığı ileri sürdü. İlçe seçim kurulu başkanı geldikten sonra müşahitleri içeri aldılar. “ diye konuştu. 


Bingöl Barosu seçim koordinasyonu üyesi Osman Bürçün ise “ Olaydan haberdar olduktan sonra baromuz avukatları köye gittiler. Yaşlı seçmenler açık oy kullanmış. Sandık kurulu üyeleri tarafından tutanak tutuldu. Şuan köyde bir sorun yok” dedi.

Avukatların, itiraza yetkili parti temsilcilerinin ve Adaklı İlçe Seçim Kurulu Başkanı’nın müdahalesi sonrası okuldan çıkarılan müşahitlerin tekrardan içeriye alındığı ve oy kullanma işleminin usulüne uygun devam ettirildiği öğrenildi.

İddia : Bingöl’de Karaçubuk köyünde usulsüz oy kullanıldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!