Halk asbest tehdidi altında

featured

Sevim KAHRAMAN/HATAY

Hatay’ın Samandağ ilçesine bağlı Sutaşı Mahallesi Uğur Mumcu Caddesi’nde, asbest yönetmeliğine aykırı bir şekilde yıkım yapılıyor. Bu çalışmalar yapılırken, uzmanların deprem bölgesindeki enkaz kaldırma çalışmaları sırasında havaya karışabilecek asbest için toz maskesi kullanılması ve sık sık sulama yapılması uyarısına rağmen hiçbir önlem alınmıyor.

Ayrıca yıkımın yapıldığı alanda çadırda kalan çok sayıda insan bulunuyor. Gönüllüler, taşınan molozlar için su kullanımı ve asbeste karşı önlem alınması için çalışma yapanları uyarsa da hiçbir şekilde muhatap bulamıyor. Durumun asker ve polislere bildirilmesine rağmen enkaz kaldırma çalışmaları aynı hızda devam ediyor. Çıkan toz başta çocuklar olmak üzere çadırlarda kalan yüzlerce kişi için tehdit oluşturuyor.

IMG_20230314_133535_801

İzmir’den bölgeye gelen avukatların ise konu hakkında suç duyurusu yapacağını bilgisi geldi.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği TMMOB’a bağlı Çevre Mühendisleri Odası da 6 Şubat depremleri sonrasında bölgede 104 milyon tondan fazla inşaat ve yıkıntı atığı oluştuğunun tahmin edildiğini açıklamıştı.

Ortaya çıkan bu inşaat ve yıkım enkazında asbest gibi doğaya ve insan sağlığına zarar verebilecek maddeler içerdiğini söyleyen Greenpeace Türkiye ise enkaz kaldırma nedeniyle oluşan yoğun tozun da bilhassa akciğer kanseri, bronşit ve astım hastaları için zaten var olan riski daha da artırdığı uyarısında bulunmuştu.

Kanserojen bir madde olduğu bilinen asbest, Türkiye’de 31 Aralık 2010’da yürürlüğe giren yönetmelikle yasaklanana kadar binaların izolasyonunda kullanılıyordu.

Halk asbest tehdidi altında

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!