Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi’nin Dersim’e girişi yasaklandı

featured

21- 24 Temmuz tarihleri arasında yapılacak olan 20’nci Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nde sahne alacak olan Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi’nin konserleri Tunceli Valisi tarafından yasaklandı. Her iki grubun Dersim’e girişleri de “20 Temmuz günü saat 00.01 ile 26 Temmuz günü saat 23.59’a kadar 7 gün süreyle kısıtlanmasına” yazılı karar gerekçe gösterilerek yasaklandı. Dün sabah Dersim’e giriş yapmaya çalışan Grup İsyan Ateşi üyelerinin kente girişine izin verilmedi.  

‘Ezgilerimizi haykıracağız’ 

Grup İsyan Ateşi, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Dersim İl sınırında 20’nci Munzur Kültür ve Doğa Festivaline katılımımız engellendi. Tunceli Valiliğince Dersim’e girişimiz yasaklandı. Bekleyişimizi sürdürüyoruz. Marşlarımızı, ezgilerimizi haykırmaktan asla vazgeçmeyeceğiz. Devrimci sanat susturulamaz” paylaşımında bulundu. Grup Yorum da sosyal medyadan yaptığı açıklamada, yasak kararına tepki göstererek, “Engel kararı gayri meşrudur, tanımıyoruz! Her türlü baskınıza rağmen Dersim’e geliyoruz” ifadelerinde bulundu.  

Herhangi bir etkinlikte sahne alması yasaklandı 

Tunceli Valiliği’nin kısıtlama kararına ilişkin şu açıklamayı yaptı: “Gruplarının ilimizde düzenlenecek herhangi bir etkinlikte sahne alması yasaklanmıştır. Ancak Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi isimli grupların ilimizde gerçekleşmesi planlanan konser etkinliğinin yasaklanmasına rağmen sosyal medya hesaplarında tüm yasaklara rağmen Tunceli ilinde gerçekleştirilmesi planlanan konserde sahne alacaklarını paylaşmıştır. Ayrıca Tunceli Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu tarafından Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi isimli grupların konserlerinin yasaklanmasına rağmen ilimizde Moğultay Mahallesi Kışla Meydanında gerçekleştirileceği şeklinde basın açıklaması gerçekleştirilmiştir. Vatandaşlarımızın huzur ve güven ortamı içinde yaşamaları devletimizin asli görev ve sorumluluklarındandır.”  

19 isme yasak 

Valiliğin kente girişini yasakladığı isimler ise şöyle: Grup Yorum üyeleri Berglin Varan, Dilan Poyraz, Rezzan Sengul, Cem Dursun, Cemil Kurt, Sevda Kurban, Fırat Kaya, Hakan İnci, Cenk Turan ve Grup İsyan Ateşi üyeleri Serhat Güngör, Süleyman Can Aslanyürek, Ali Rencuzoğulları, Yusuf Rencuzoğulları, Nilay Aysu, Gözde Soydan, Özlem Ataş, Özge Ataş, Yılmaz Karaarslan, Ceren Atmaz. 

Tertip komitesi de açıklama yaptı 

Festival Tertip Komitesi ve Dersim Emek ve Demokrasi Platformu da valiliğin yasak kararına ilişkin açıklamada yaparak, yasakları tanımayacaklarını konserlerin yerinde ve zamanında gerçekleşeceğini duyurmuştu.

Serhat Ozan Yıldırım/Dersim 

Grup Yorum ve Grup İsyan Ateşi’nin Dersim’e girişi yasaklandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!