Elbistan Cemevi yaşlı ve hasta depremzedeler için ikinci ev oldu

featured

Şenol BALI/KAHRAMANMARAŞ 

Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesi, 7,6 büyüklüğündeki ikinci depremin merkez üssü. İlçedeki hasar oldukça büyük, hayatını kaybedenlerin sayısı ise oldukça fazla. Arama kurtarma çalışmalarının yerini enkaz kaldırma çalışmalarına bıraktığı ilçede insanların en büyük sorunu aşırı soğuklar.

İlçe halkının çoğu başka kentlere göç ederken kalanların bir kısmı ilçenin bazı yerlerine AFAD ve diğer kurumların kurduğu çadır kentlerinde kalıyor kimisi de riskli olmasına rağmen hasarlı evlerde kalıyor. Soğukluğun -20 dereceye kadar soğuduğu ilçede çadırlarda kalmak oldukça zor.

Cumhuriyet Mahallesinde bulunan Elbistan Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı hem insanları tahliye etme hem de barınma ve gıda konusunda önemli bir rol oynuyor. Bodrum katında HDP başta olmak üzere siyasi partilerin temel ihtiyaç malzemelerinin dağıtımını yaptığı koordinasyon merkezi kurulan Cem evinde , yaralı ve hasta depremzedeler için küçük çaplı ilk müdahale odası ve eczane kurulmuş durumda.

IMG_20230216_155635_632

Birçok hasta ve yaşlı depremzede cem evine sığınmış

İlçeyi terk edemeyen, soğuklardan dolayı çadırlarda kalamayan yaşlı ve hastalar da cem evine sığınmış durumda. Yemek, tuvalet gibi ihtiyaçlarını burada gören depremzedeler geceyi de burada geçiriyor. Cem evi bu yönüyle evleri yıkılan veya hasar gören hasta ve yaşlı yurttaşlara ikinci ev olmuş durumda.

Depremin olduğu 6 Şubat tarihinden beri cem evinde kalan Sefer Şahin isimli yurttaş, “Evlerde çatlaklar var, çoğu yıkıldı. Maddi olarak sıfırdayız. Manevi olarak yüce rabbim tüm dünya alemine yardım etsin. Perişan durumdayız. Benim hastalıklarım da var. Cem evinde kalıyorum. Yaşlılar da kalıyor burada. Cem evi başkanı Ali Rıza’dan Allah razı olsun.” sözlerine yer veriyor.

IMG_20230216_155635_648

Cemevine sığınan Sefer Şahin isimli hasta depremzede

İlçede artçı sarsıntılar devam ediyor. Bu durumda binada kalmanın tehlikeli olduğunun farkında olduklarını söylüyor Şahin, “Binada kalmak tehlikeli . Bu dergahın yüz göz hürmetine Allah bizi esirgesin korusun. Maddi gücümüz yok. İstanbul ve Ankara’da akrabalarım var ama gidemiyorum. Mağdur durumdayız. Çok şükür cem evimiz var. Hastalıklarım var dışarda bir dakika kalamam.”

Cem evinde kalan bir başka yurttaş ise 81 yaşındaki İbrahim Kara. Kara, “Deprem ve fakirlik nedeniyle kritik durumdayız. Çocuklarım çekip gitti. Tek kaldım. Evde kalsam bakacak, yeme erecek yok. Bu yüzden buraya sığındık. Milletimiz sağolsun. Burada hayatımıza devam edeceğiz bir süre.” cümlesiyle özetliyor yaşadığı durumu.

Elbistan Cemevi yaşlı ve hasta depremzedeler için ikinci ev oldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!