Kahramanmaraş’ta arama kurtarma çalışmaları enkaz kaldırma çalışmasına dönüyor 

featured

Şenol BALI/KAHRAMANMARAŞ

İki büyük depremle yerle bir olan Kahramanmaraş’ta arama kurtarma çalışmaları yer yer devam ediyorken yıkılan binaların çoğunda enkaz kaldırma çalışmalarına başlandı. Çalışmalar, yıkımın en çok etkili olduğu Trabzon Caddesi ve Hayrullah Mahallesi’nde yoğunluk kazanmış durumda. Kentte, binin üzerinde bina tamamen yıkıldı, hasar alan binaların sayısı ise on binlerle ifade ediliyor. 

Kahramanmaraş Depreminde enkaz kaldırma çalışmaları devam ediyor / Şenol Balı

AFAD başta olmak üzere birçok arama kurtarma ekibi, asker ve itfaiye eri arama kurtarma çalışmalarına devam ediyor. Gönüllü ekiplerin de bu çalışmalara katılımı devam ediyor. Kentteki ölü sayısı da her geçen saat güncelleniyor. Açıklanan resmi rakamlara göre şimdiye kadar beş binin üzerinde insan hayatını kaybetti. 

IMG-20230216-WA0027
 
Kent halkının çoğu  kentten tahliye oldu. Kalanlar ise  araba veya kurulan çadırlarda yaşıyor. Ancak dondurucu soğuklar karşısında çadırların yetersiz olduğunu belirten kent halkı, konteyner talebinde bulunuyor. Garnizon Komutanlığı askerlerince 12 Şubat Stadı’na 120, Saim Çotur Stadı’na 256, Batıpark’a 72, Atatürk Parkı’na 200, jandarma tarafından da çeşitli bölgelere 4 binin üzerinde olmak üzere toplam 4899 çadır kurulmuş. Kentteki yeni alanlara çadırlar kurulmaya devam ediliyor. Çadırlarla beraber kentin bazı noktalarına sahra hastaneleri de kuruldu. 

Yaşanan yıkımdan tarihi mekanlar da nasibini aldı. Bir çok eski çarşı ve tarihsel mekan ya yıkıldı ya da büyük tahrip aldı . Kapalı Çarşı, Saraçhane, Bakırcılar, Semerciler çarşısı Maraş’ta zarar gören yerlerden.

Pazarcık ve Elbistan ilçeleri ile beraber kente bağlı köyler de zarar gördü. Yüzlerce köyde  büyük yıkım yaşandı. Yüzlerce insanın hayatını kaybettiği köylerde binlerce hayvan da telef öldü.

Kahramanmaraş’ta arama kurtarma çalışmaları enkaz kaldırma çalışmasına dönüyor 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!