Dersim’den Evrensel Gazetesi’yle dayanışma açıklaması: Bu sesi kısamazsınız! 

featured

Evrensel’in reklam hakkını iptal eden BİK’in uygulamalarına tepki göstermek amacıyla Seyit Rıza Meydanı’nda bir araya gelen Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, gazeteye sahip çıkma çağrısında bulundu ve “Evrensel, halkın sesidir! Bu sesi kısamazsınız!” dedi.  

Yusuf Akın-Serhat Ozan Yıldırım/Dersim 

Dersim Emek ve Demokrasi Platformu, Seyit Rıza Meydanı’nda yaptığı basın açıklaması ile Evrensel’in Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından resmi ilan hakkının gasp edilmesine tepki gösterdi. Açıklamada Evrensel Gazetesi’ne dayanışma çağrısında bulundu. Platform adına açıklama yapan Suna Çelik, Evrensel’e 3 yıldır hukuksuz şekilde ilan verilmediğini dile getirerek, gazeteye sahip çıkma çağrısında bulundu.  

Anayasaya aykırı karar   

Alınan son kararla, Evrensel’in askıda tutulan ilan hakkının tümüyle iptal edilmiş olduğunu söyleyen Çelik, alınan kararın Anayasa’ya aykırı olduğuna dikkat çekerek, “Evrensel Gazetesi’nin resmi ilan ve reklam yayınlama hakkının sona ermesine ilişkin aldığı karar, başta Anayasa’ya, Basın Kanunu’na, 195 sayılı Kanuna ve buna bağlı çıkartılan normlar hiyerarşisine aykırıdır” diye konuştu.  

“Evrensel her yerde” 

Demokratik bir toplumda tüm kurumların bağımsız ve özgür karar alması gerektiğini dile getiren Çelik, “Basın ve düşünceyi ifade özgürlüğünün olmadığı bir ortamda demokrasiden söz edilemez. Resmi ilan sopasıyla, kitle iletişim araçlarının ekonomik yollarla seslerinin kısılmaya çalışması hukuka ve kanuna aykırıdır. Sendikal hakları için mücadele eden As Plastik işçileri, ellerindeki Evrensel’i kaldırarak “Evrensel’de yazıyor” diye haykırıyorlardı. Evet, Evrensel, işte o işçilerindir. O eller Evrensel’i öyle coşkulu tuttukça bu gazete susturulamaz! Evrensel, eşit yurttaşlık ve demokrasi mücadelesi veren Kürt halkının, talepleri için mücadele eden Alevilerin, gençlerin, kadınların, üretici köylülerin sesidir! Bu sesi kısamazsınız!” dedi.   

“Evrensel’e abone olun” 

Gazeteye sahip çıkma çağrısında bulunan Çelik, “Biz Dersim Emek ve Demokrasi Platformu olarak; Basın İlan Kurumu’nu Evrensel Gazetesi’ne yönelik hak ihlaline neden olan kararından vazgeçmeye çağırıyoruz. Kamuoyunu da Evrensel’e daha fazla sahip çıkarak, ona abone olarak, BİK’in boğma girişimine karşı güçlü bir yanıt vermeye çağırıyoruz” dedi. 

“Bu yasak bizi susturamaz”  

Açıklamada söz alan Evrensel Gazetesi Dersim Temsilcisi Orhan Kurul da Evrensel Gazetesi’nin halkın haber alma hakkının garantörü olduğunu dile getirdi. Kurul, “Gazete kurulduğu ilk gün toplatıldı. O günden bugüne arkadaşlarımız defalarca tutuklandı. Metin Göktepe katledildi. Ama biz Evrensel Gazetesi olarak arkamıza aldığımız gücün de etkisiyle susmadık susmayacağız” diye konuştu.  

Dayanışmayı büyütelim  

Evrensel’in hak alma mücadelesi verilen her yerde bulunduklarını dile getiren Kurul, “Batman’daki petrol işçilerinin içindeyiz, Gebze’de metal işçilerinin içindeyiz, gençlerin içerisindeyiz, Dersim’de buradayız. Bütün Dersime bizi bugüne getiren dayanışmayı büyütmelerini istiyoruz.” dedi.

Dersim’den Evrensel Gazetesi’yle dayanışma açıklaması: Bu sesi kısamazsınız! 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!