Cumartesi Annelerine destek açıklaması yapan gruba polis müdahale etti 6 kişi gözaltına alındı

featured

İHD Dersim Şubesi Cumartesi Anneleri’ne uygulanan yasak ve gözaltı kararını protesto amacıyla bugün basın açıklaması ve kısa süreli oturma eylemi yapacağını duyurmuş, bu duyuru sonrası harekete geçen Tunceli valiliği Tunceli’de 24 saat her türlü basın açıklaması etkinlik ve yürüyüşleri yasaklamıştı.

İHD Dersim Şubesi tarafından dün öğlen saatlerinde STK temsilcileri ile gazetecilere gönderilen yazılı açıklamada her hafta İstanbul’un Beyoğlu ilçesi Galatasaray Meydanı’nda Cumartesi Anneleri için yapılmak istenen basın açıklamaları sırasında birçok kayıp yakının gözaltına alınmasını protesto etmek için Dersim Seyit Rıza Meydanı’nda bugün saat 12.00’de basın açıklaması ve kısa süreli oturma eylemi yapılacağının duyurulmasından sonra Tunceli Valiliği anında harekete geçerek 1 günlük eylem ve etkinlik yasağı getirerek Cumartesi Anneleri için yapılması planlanan basın açıklaması ve oturma eylemini yasakladı. Tunceli Emniyet Müdürlüğü güvenlik şube ekipleri kararı İHD Dersim şubesi yöneticilerine bildirerek bugün basın açıklaması ve oturma eylemine izin verilmeyeceğini söyledi. Ancak İHD yöneticiler bu kararın anayasal hak ihlali olduğunu basın açıklaması için yasaklama getirilemeyeceğini belirterek açıklama yapacaklarını belirttiler.

Bugün Öğlen saat 12.00 sularında Sanat sokakta İHD şubesinde çıkan 5 kişilik İHD yönetici grubu ellerinde dövizler ile Açıklamanın yapılacağı Seyit Rıza Meydanı’na kadar yürüdükten sonra burada polis ekipleri tarafından durdurularak etrafları sarılarak çembere alındılar. Polis Valilik kararı ile basın açıklaması yapılmasının yasaklandığını ve grubun dağılmasını istedi. İHD Tunceli şube başkanı Gürbüz solmaz ile İHD yöneticisi Gönül Sonbahar polis amirleri ile bir süre tartışarak basın açıklamasının anayasal hak olduğunu ve yasaklama getirilemeyeceğini söyleyerek açıklama yapıp dağılacaklarını söyledi ancak polis valilik yasağı olduğunu konuyu tartışmayacaklarını ve grubun dağılmasını istedi grup açıklama yapacağını belirtince polis ekipleri gruba zor kullanarak grubun tamamını gözaltına aldı. Polis ekipleri cevrede gözaltılara tepki gösteren bazı vatandaşlar ile bazı gazetecileri de zor kullanarak bölgeden uzaklaştırdıktan sonra İHD yöneticilerinin tamamını gözaltına alarak polis otobüsüne götürüp oradan da polis merkezine götürdü. Çevrede bulunan birçok vatandaş polisin zor kullanarak İHD yöneticilerini gözaltına alınmasına tepki gösterdi.

Cumartesi Annelerine destek açıklaması yapan gruba polis müdahale etti 6 kişi gözaltına alındı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!