Blinken, İsveç’in NATO üyeliğini onaylaması için Türkiye’yi çağırıyor

featured

HABER MERKEZİ – Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, ABD’li mevkidaşı Anthony Blinken ile Ukrayna’nın Yeniden İnşası Konferansı’nda bir araya geldi. Görüşmenin ardından Fidan, NATO ve diğer platformlardaki uzun süreli müttefikliklerinin Türkiye ve ABD’yi birlikte çalışmaya zorladığını belirtti. Blinken ise yaklaşan NATO zirvesi, İsveç’in katılım süreci, savunma işbirliği, enerji ve ekonomik işbirliği gibi konuların ele alınması gerektiğini ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Matthew Miller, Blinken’ın İsveç’in NATO üyeliğine onay vermesi için Türkiye’yi teşvik ettiğini açıkladı. Blinken, daha önce de Türkiye’ye İsveç’in NATO üyeliğini onaylaması için çağrıda bulunmuştu.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billstrom ise Türkiye ile yapılan anlaşma kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirdiklerini ve Türkiye parlamentosunun İsveç’in NATO üyeliği teklifini onaylaması gerektiğini ifade etti. Billstrom, Türkiye’nin terörist olarak tanımladığı gruplara ev sahipliği yaptığı iddialarını reddederken, Türkiye’nin terörle mücadele konusunda daha fazla adım atması gerektiğini söyledi.

İsveç ve Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sonrasında geçen yıl NATO’ya üyelik başvurusunda bulundu. Finlandiya, Nisan ayında NATO’ya katılırken, İsveç’in üyeliği Türkiye ve Macaristan’ın itirazları nedeniyle henüz onaylanmadı.

Türkiye ve Macaristan’ın İsveç’in NATO üyeliğini Temmuz ayında Litvanya’da düzenlenecek NATO Liderler Zirvesi öncesi onaylaması bekleniyor. Türkiye, İsveç’in terör örgütlerine destek verdiğini ve teröristlere ev sahipliği yaptığını iddia ederken, İsveç ise terör gruplarını finanse etmeyi veya desteklemeyi zorlaştıran önlemler aldığını savunuyor.

Öte yandan, ABD Başkanı Joe Biden’ın İsveç’in NATO üyeliği ve Türkiye’ye F-16 savaş uçağı satışının bağlantılı olduğu şeklindeki açıklamasına rağmen Blinken, bu iki konunun birbirinden bağımsız olduğunu belirtti.

Blinken, İsveç’in NATO üyeliğini onaylaması için Türkiye’yi çağırıyor

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!