Bingöl’de öğretmenevi konaklama ücretine zam tepki çekti: “Öğretmenler günü müjdesi” 

Bingöl Eğitim Sen

Fırat Bulut/Bingöl 

Bingöl’ün Adaklı ilçesinde öğretmenevinin konaklama ücretine  %100 zam yapıldı. 24 Kasım Öğretmenler Günü öncesi duyurulan zam kararına tepki gösteren Eğitim-Sen Bingöl Şubesi “Maaşlarımıza böyle bir zam gelmedi“ dedi. 

Bingöl’ün Adaklı ilçesinde öğretmenevinin konaklama ücretine %100 zam yapıldığı öğrenildi. Eğitim-Sen Bingöl Şubesi’nin duyurduğu zam kararına göre konaklama ücreti aylık 1200 TL’den 2400 TL’ye çıkarıldı. 

Kiralık ev bulmanın zor olduğu ve kira fiyatlarının da yüksek olduğu Adaklı ilçesinde kamu kurumlarına ait konaklama yerleri bulunmuyor. İlçede görevlendirilen kamu çalışanlarının konaklayabildiği  tek yer olan öğretmenevinin konaklama ücretine yapılan zam öğretmenlerin tepkisine yol açtı. 

Konuya ilişkin ulaştığımız öğretmenler, ilçe kaymakamın baskısından dolayı açıklama yapmak istemediklerini ancak ‘İlçede ciddi bir konaklama sorunu’ olduğunu ifade etti. 

Eğitim-Sen Bingöl Şubesi zam kararına ilişkin yazılı açıklama yaparak yapılan zammın geri çekilmesini istedi. Eğitim-Sen Bingöl Şubesi’nden “Adaklı İlçemizde Öğretmenlere 24 Kasım Öğretmenler Günü Müjdesi “ başlığıyla yapılan açıklamada Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2022 yılında yayınladığı genelgeyle öğretmenevlerinin öğretmenlere yüzde 50 indirimle kullandırılmaya başlandığı ve önceki gün yayınlanan genelgeyle de öğretmenlerin öğretmenevlerinin kafe ve restoranlarından yüzde 30 indirimli faydalanması talimatı verildiği hatırlatılarak, “Ama ilimiz Adaklı ilçesinde bakanlığın genelgesinin pek duyulmadığı anlaşılıyor.” denildi. 

“İTİRAZ EDİLİRSE 2700 TL YAPILACAK”

Açıklamada Adaklı’nın Bingöl’ün en dezavantajlı ilçelerinden biri olduğuna dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi: ”Öğretmenlerin zor şartlar altında görev yapığı yerlerden biri olan bu ilçemizde öğretmenevinde kalan öğretmenlerin konaklama ücretlerine % 100 zam yapıldı. Evet yanlış duymadınız bu oranda zam yapıldı. Yani öğretmenler geçen aya kadar 1200 TL aylık kaldıkları öğretmenevinde ani bir kararla 2400 TL’ye kalmaya başladılar. Hatta itiraz ederlerse bu fiyatın 2700 TL’ye çıkacağını söylediler.” 

“MAAŞLARIMIZA BÖYLE BİR ZAM YAPILMADI”

Öğretmenlerin açlık sınırında ve zor şartlarda görev yaptığına yer verilen açıklamada “Oysaki maaşlarımıza böyle bir zam gelmedi. Yapılan bu zam ivedilikle geri çekilmelidir. Öğretmenlere karşı kaba ve yaralayıcı dilden uzak durulmalıdır.” denildi.

Açıklama sonrası ulaştığımız Eğitim-Sen Bingöl Şube Başkanı Faruk Aris öğretmen maaşlarına yüzde 5 zam yapıldığını ancak konaklama ücretine ise yüzde 100 zam yapılmasını eleştirdi. Öğretmenevinde yaklaşık 40 öğretmenin kaldığını söyleyen Aris,”İlçede kiralar çok yüksek, devlet öğretmenlerden aldığı ücretlerle mi zenginleşecek?“ diyerek zam kararına tepki gösterdi. 

Konuya ilişkin ulaştığımız il ve ilçe milli eğitim yetkilileri açıklama yapmadı. Yetkililerden alınan bilgiye göre zam kararı ocak ayı itibariyle uygulamaya konulacak.

Bingöl’de öğretmenevi konaklama ücretine zam tepki çekti: “Öğretmenler günü müjdesi” 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!