Bingöl Kiğı’da Doğa ve Kültür Festivali yasaklandı

featured

Bingöl’ün Kiği ilçesinde düzenlenmek istenen Kiği Doğa ve Kültür Festivali ilçe kaymakamlığı tarafından uygun yer olmadığı gerekçesiyle iptal edildi

Ferit DEMİR/DERSİM 

Geçmiş yıllarda defalarca düzenlenen Kiği Doğa ve kültür Festivali bu yıl kaymakamlık tarafından iptal edilerek yasaklandı. 12.13 Ağustos tarihleri arasında yapılması planlanan ve Sanatçılar, Mikail Aslan, Yılmaz çelik, Baran Bozyel ile birçok yerel sanatçının konser vermesi planlanan festivale izin verilmemesi tertip komitesi tarafından yazılı açıklama ile protesto edildi.

Kiği Doğa ve Kültür Festivali tertip komitesi üyesi ve sözcüsü İbrahim Kudiş tarafından yapılan açıklamada, kaymakamlığın sudan gereceler ile festivale izin vermediği belirtilerek şunları söyledi; “ ekte tarafınıza sunduğumuz festival iptal yazısında kaymakamlık sudan gerekçeler göstermiş. Biz Kiği’de festivalimizi önceki yılarda defalarca yaptık. Yer sorunu söz konusu değil. Zaten başvuru dilekçemizde birkaç alan gösterdik. Başvuru yaptığımız zaman Kaymakamlık makamına istenilen belgelerin tamamını sunmak istedik ancak bize bunlara gerek yok dediler ama şimdi görüyoruz ki festivali iptal etmek için o belgeleri bilinçli almamışlar. Biz KiğıDernekler Birliği KİDEB olarak Kiğı’da bir festival düzenlemek istedik bütün hazırlıkları tamamladık ancak mestseniz bir gerekçeyle izin verilmedi bu durumu kabul etmiyoruz ve protesto ediyoruz”

KAYMAKAMLIK; FESTİVAL İÇİN UYGUN ALAN YOK, TERTİP KOMİTESİ GEREKLİ BELGELERİ VERMEDİ

Kiğı kaymakamlığı tarafından ilçe kaymakamı Muhammet İkis imzası ile Festival tertip komitesine gönderilen resmi iptal yazısında ise şu bilgilere yer verildi; İlgili tarihli dilekçeniz ile İstanbul ilinde faaliyette bulunan ve ilçemize bağlı 14 köy derneğinden oluşan Kiğı Dernekler Birliği(KİDEB) tarafından 12-13 Ağustos tarihleri arasında ‘Kiği Doğa ve Kültür Festivali’ yapılması talep edilmiş ise de ; dernekleriniz tarafından Kiğı Doğa ve Kültür Festivali’ne ilişkin alınan karar sureti festival düzenleme kurulu imzalı bildirim, festival düzenleme kurulunda görev alacak kişilerin nüfus cüzdanı fotokopisi, program listesi, adli sicil kaydı, yerleşim yeri belgesi ile dernek tüzüğünün birer suretinin gönderilmemesinden ve ilçemizde festival etkinliğinin düzenlenmesi için uygun bir gösteri alanının bulunmadığından dolayı talebiniz uygun görülmemiştir”

Bingöl Kiğı’da Doğa ve Kültür Festivali yasaklandı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!