Bingöl Genç ilçesindeki kum ocakları Meclis’e taşındı 

featured

HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı’na Genç ilçesindeki kum ocakları sorunu ile ilgili soru önergesi verdi. 

Fırat Bulut/Bingöl 

24 Temmuz’da yaşanan olayda Aydın Tutkal isimli aktivist Murat nehrine düşen kız çocuğunu kurtardıktan sonra girdaba kapılarak yaşamını yitirmişti. Tutkal’ın ölümü sonrası Genç İçin Bir Saat Derneği öncülüğünde kum ocaklarının kapatılması için kampanya ve basın açıklamaları gerçekleştirildi. 1 Ağustos ile 21 Ağustos tarihleri arasında toplanan 4 bin imza  Bingöl Valiliği İl Özel İdare Sekreterliği’ne teslim edilmişti. Özel İdare’den gelen yazılı cevapta ise kararın İl Genel Meclisi tarafından verileceği bildirildi. 

Son olarak Bingöl HDP Milletvekilli Erdal Aydemir, bugün Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na, İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafından yazılı olarak cevaplandırması üzerine soru önergesi verdi. 

Aydemir soru  önergesinde Murat nehri kıyısında bulunan kum ocaklarının tehlike saçmaya devam ettiğini belirterek Aydın Tutkal’ın kum ocaklarının faaliyetleri nedeniyle yaşamını yitirdiği hatırlattı.

Aydemir soru önergesinde şu ifadelere yer verdi: “Murat nehri üzerinde bulunan kum ocakları tehlike saçmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde bir çocuğu kurtarmak için atladığı Murat nehrinde yaşamını yitiren Aydın Tutkal, günler süren arayışın ardından kum ocaklarının nehirde oluşturduğu tahribattan sebeple oluşan bir alanda bulunmuştu. Yapılan onca itirazlara, oluşturulan kamuoyu ve imza kampanyasına rağmen kum ocaklarının yerlerinin değiştirilmesi ile ilgili bir adım atılmaması başta Genç ilçemiz olmak üzere tüm Bingöl halkının tepkisine maruz kalmıştır. ÇED raporlarının usulsüz olduğu iddialarının yanı sıra, ocakların kurulduğu sınırların asıldığı, bu aşım sebebi ile Murat nehrinin dengesinin bozulduğu ve tehlike saçtığı iddiaları da söz konusu. Duyarlı yurttaşların ve derneklerin ısrarla gündeme getirdikleri kum ocaklarının, belirtilen alanların dışına çıktıklarında sebeple çeşitli cezalara çarptırıldıkları da belgelen mistir. Bu durumda gösteriyor ki; kesilen cezaların herhangi bir caydırıcılığı olmamıştır. Ayrıca, yapılan Millet Bahçesi’nin her iki kolunda da bulunan kum ocakları, salt bu görüntüsü ve varlığı ile ne kadar tehlikeli olduğunu göstermektedir. Tüm bunlar göz önüne alınarak Genç ilçesi halkımızın talepleri dikkate alınmalı ve acil adımlar atılmalıdır.”

Aydemir soru önergesinde şu sorulara yer verdi:


1) Kum ocaklarının Murat nehrinde yarattığı tahribat ile ilgili size ulaşmış bir bilgi var mıdır? 
2) Kum ocakları ruhsatlarını yaşam alanları ile iç içe verenler kimlerdir? Bunlar hakkında bir soruşturma başlatacak mısınız? 
3) Genç ilçesi halkımızın en büyük talebi olan kum ocaklarının yerlerinin değiştirilmesi konusunda bir çalışmanız olacak mı? 
4) Millet Bahçesi’nin iki yanında yer alan kum ocakları kaldırılıp başka yerlere taşınacak mı? 
5) Murat nehrinde yaşanan tahribatları giderip koruma altına alacak mısınız?”

Bingöl Genç ilçesindeki kum ocakları Meclis’e taşındı 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!