Bingöl fırın işçileri: Emek ucuz olamaz 

featured

Bingöl’de fırın işçileri iş bırakarak sofraların vazgeçilmezi olan ekmeği üretmediler. Fırın işçileri işbaşı yapmayarak Dörtyol’da bulunan Saat Kulesi önünde bir araya gelip basın açıklaması yaptı. DİSK Gıda İş Genel Başkanı Seyit Aslan’ın da katıldığı açıklamada fırın işçileri taleplerini dile getirdi. Fırın işçileri adına açıklama yapan Murat Bulut, “Her öğün sofranızdan eksik olmayan, o güzel ve pişkin ekmeği üreten biz fırın işçilerinin ne iş, ne de sosyal güvencesi var. Yasalarda yazan sekiz saat çalışmamız gerekirken on dört saat çalışıyoruz. Haftalık dinlenme hakkımız yok denecek kadar azdır. Sigortamız yok, çünkü işverenler bizim yerimize eşini, dostunu, çocukları ve yakınlarını sigortalı gösteriyorlar, onlar emekli oluyor, biz mezarda emekli oluyoruz.” diyerek artık isyan ettiklerini dile getirdi.

‘Her lokma ekmekte hakkımız var’

Fırıncılar arasında rekabet olduğunu, bu nedenle ekmek fiyatlarının rayiç bedelinin düştüğünü ve faturanın işçilere kesildiğini dile getiren Bulut, “Düğünümüz olur. Cenazemiz olur. Gidemeyiz. Bayram olur, seyran olur gidemeyiz. Hamur yoğurmayı, ekmek pişirmeyi bekler dururuz. Maaşlarımız çok düşük, Bingöl fırıncıları arasındaki rekabet nedeniyle oluşan düşük fiyat, ortaya çıkan ekmek fiyat kırımının faturasını biz işçilere çıkarıyorlar. Halka ucuz ekmek yedirmenin faturasını biz işçilere kesiyorlar, faturayı biz ödüyoruz. Belediye başkanı, esnaf ve sanatkarlar odası başkanı kendi arasinda anlaşarak bizim emeğimizden kısarak sosyal güvencemizden kısarak, sözüm ona halka ucuz ekmek vermekle övünüyorlar. Bingöl halkı şunu bilmeli, yediğiniz her lokma ekmekte bizim emeğimiz, alın terimiz var. Bingöl Valisi, Bingöl Belediye başkanına şunu söylemek istiyoruz, ekmek ucuza satılsın buna itirazımız yok, ama bizim emeğimiz üzerinden ekmeğin ucuza satılmasına razı değiliz” dedi.

IMG_5404

Haklarını ve emeklerinin karşılığını istediklerinin altını çizen Murat Bulut taleplerini şöyle sıraladı: “İşverenlerin arasındaki rekabetin sorumlusu biz değiliz, ücretlermizin artırılmasını istiyoruz. Haftada bir gün dinlenme hakkı istiyoruz. Tüm işçilerin amasız, fakatsız sigortalarının yapılmasını, kayıt dışı ve güvencesiz çalıştırmaya son verilmesini istiyoruz. Haftada 45 saat çalışma hakkı istiyoruz. Günde 14 saat çalışma son bulsun diyoruz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Valilik ve Belediye denetim görevini eksiksiz yaparak işverenler arasındaki rekabete son verilmesini talep ediyoruz.”

‘Yetkilileri adım atmaya çağırıyoruz’

DİSK Gıda İş Genel Başkanı Seyit Aslan da bir konuşma yaparak fırın işçilerinin yanında olduklarını ve sonuç alana kadar eylemlerine devam edeceklerinin altını çizdi. Aslan, yerel yöneticiler ve mülkü amirlere seslenerek, “Buradaki işçilerin sorunu, problemleri başta bu ülkedeki çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığının sorunu olmakla birlikte. Bu ildeki idarecilerin de sorunudur. Bu sorunların çözülmesi, işçi arkadaşların mağdur edilmemesi gerçek anlamda ücret almak, sigortalı çalışmak haklarıdır. Bu haklar anayasada da vardır. Ama uygulanmıyor. Bu yasaların uygulanması için sizleri adım atmaya ve göreve çağırıyoruz” ifadelerini kullandı. 

“Bugün Bingöl’de fırın işçileri hakları ve talepleri için bir araya gelip üretim yapmadılar. Bingöl halkının ve Türkiye kamuoyunun işçilerin sorunlarını duyması için, yanında olması için bir araya geldik. Bu ülkede fırın işçilerinin problemleri, dertleri, yaşadıkları haksızlıklar fırın işçileri sokağa indiğinde ancak görülebiliyor. Eğer sorunlarımız çözülmez, haklarımız verilmez, insan onuruna yakışır bir ücret alamazsak, sigortalarımız yatırılmazsa, çalışma saatlerimiz düzenlenmezse biz de sendika olarak işçi arkadaşlarımızla birlikte bütün meşru ve yasal haklarımızı kullanarak ekmeği üretmeme hakkına da sahibiz. Ama diliyoruz ki ve umuyoruz ki buna ihtiyaç olmadan hem yerel mülki amirler hem de buradaki fırıncılar odası temsilci arkadaşlarımız ve bizlerle oturup bu sorunları çözeriz” diyen Aslan, işçilerin kayıt dışı çalıştırılmasına tepki gösterdi. 

Bingöl fırın işçileri: Emek ucuz olamaz 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!