Bingöl Belediyesi işçileri grev kararı aldı

featured

FIRAT BULUT/BİNGÖL 

Bingöl Belediyesi’nde sözleşmeli olarak çalışan işçiler, önerilen yüzde 22’lik maaş zammını kabul etmeyerek grev kararı aldı.

Bingöl Belediyesi’nde çalışan işçiler önceki gün grev oylamasına gitti. AKP’li Bingöl Belediyesi toplu sözleşme kapsamında işçilere yüzde 22’lik bir zam önermişti. Zam oranını düşük bulan işçiler ile belediye arasında 5 aydır uzlaşma sağlanamadığı için toplu sözleşme yapılamadı. Belediye yetkilileri ile yapılan görüşmelerden sonuç alamayan işçiler önceki gün grev oylamasına giderek grev kararı aldı. 

Belediyede yapılan grev oylamasına 386 işçi katıldı. Yapılan oylama sonucu 377 evet, 3 hayır, 6 geçersiz oy ile greve gitme kararı verildi. Belediye hizmet kollarında örgütlü Hak-İş’e bağlı Hizmet İş Sendikası toplu sözleşme yürütüyor.

Grev kararı sonrası ulaştığımız Hizmet İş Sendikası Bingöl Şube Başkanı Abdulmecit Aydemir, 10 günün sonunda greve gidilip gidilmeyeceğinin netleşeceğini belirtti. Aydemir sürecin nasıl ilerleyeceği sorumuza şu yanıtı verdi: “Grev kararını Ankara’ya göndereceğiz. Bununla birlikte önümüzdeki 10 gün içinde de belediye ile uzlaşma arayacağız. Eğer uzlaşma sağlanmazsa, Ankara’nın kararına göre greve gideceğiz”

Grev kararı alan işçiler daha önce taşeron olarak çalıştırılıp 24 Aralık 2017’de tarihinde 696 sayılı KHK ile kadroya geçirilmişti. 

696 sayılı KHK ile kadro verilen işçiler önceki dönem kadrolu olan işçilere verilen zam oranının kendi zam oranlarından nerdeyse iki kat fazla olduğunu öne sürerek toplu sözleşmesine imza atmadı. 

“Önerilen rakamı kabul etmeyeceğiz”

Belediye başkanının asgari ücrete yapılan zammı öne sürerek kendilerine %22 zam teklif ettiğini belirten işçiler, önerilen rakamı kabul etmeyeceklerini söyledi. İşlerinden olma kaygısı ile isimlerinin paylaşmasını istemeyen işçiler ile alınan grev kararını konuştuk.

İşçilerden M. daha önceki yüzde 18’lik zam ile yevmiyelerinde 26 liralık bir artış olduğunu belirterek şunları söyledi: “Bizim asgari ücrette %18 artış yaşandığında günlük yevmiyelerimiz 140 liradan 166 liraya çıktı. Başkan bey bu artışı kendilerinin bize yapmış oldukları bir zam olarak görüp şimdi de yüzde 22 lik bir zam teklif ediyor. Belediyenin kadrolu işçilerine de %40 zam yapıyor. Onların 300-400 TL olan günlük yevmiyelerine % 40 zam uygun görülürken, bizim 166 TL olan yevmiyeleremize %22 zam uygun görülüyor. Bu vicdanları yaralayan bir haksızlıktır.”

Aynı işi yapmalarına rağmen daha önce kadrolu olanlardan çok daha düşük ücretle çalıştıklarını belirten bir diğer işçi ise şunları söyledi: “Belediye Başkanı bu ücrete çalışır mı?Eşit işe eşit ücret ilkesini geçtik, bu insani hiçbir duruma da sığmamaktadır. Başkan bey resmen bizim sözleşmemizi 2800 TL’lik asgari ücret üzerinden imzalamaya çalışıyor. Biz bunu kesinlikle kabul etmiyoruz. Yasal sınırlar içerisinde de tüm haklarımızı arayacağız. Bugün sendikamızın almış olduğu grev kararını oyladık ve grev kararı aldık umarım hayırlısı olur.”

Peki şimdi ne olacak?

Alınan grev kararıyla birlikte yetkili sendika işçiler adına bu kararı resmi olarak belediye ve İçişleri Bakanlığı’na sunacak. 10 gün içerisinde de Belediye yetkilileri ile görüşme yapılarak uzlaşma sağlanmaya çalışılacak. Belediye ile uzlaşma sağlanmaması durumunda işçiler grev başlatacak. 

Belediye bünyesinde çalışan 800’ün üstündeki işçiden itfaiye ve güvenlik iş kollarında çalışan işçiler greve katılamıyor. 

İçişleri Bakanlığı veya Cumhurbaşkanı yetkilerini kullanarak grev başlama süresini iki ay erteleyebilecek. 

DEVA Partisi Bingöl İl Başkanı Mikail Kovalar da sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yaparak işçilere destek verdi. Kovalar paylaşımında şu ifadelere yer verdi: “Bingöl Belediyesi şirket çalışanları toplu sözleşme için kaç aydır bekletilmektedirler. Şehrimizin tüm ağır iş ve temizliğini yapan işçi kardeşlerimizin taleplerinin karşılanmasını ve mağduriyetlerinin bir an önce giderilmesini arzu ediyoruz” dedi.

Gelecek Partisi Bingöl İl Başkanı Muhittin Ağırbaş da temennilerinin ‘Bir an önce anlaşma sağlanması’ olduğunu ifade etti. Ağırbaş şöyle konuştu: “Belediye Başkanı Erdal beyin, konuya hassasiyetle yaklaşmasını, orta yol bulunarak, bu zor şartlarda çalışan emekçilerin haklarının verilmesini istiyoruz.”

Grev kararına ilişkin açıklama almak için aradığımız Bingöl Belediyesi yetkilileri, konunun belediye gündeminde olduğunu, başkanın yoğun programı nedeniyle bu aşamada açıklama yapmayacaklarını belirtti.

Bingöl Belediyesi işçileri grev kararı aldı

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!