Bakanlığın av ısrarı: Av Talimatnamesi’nde nesli tükenme tehlikesi altında olan türler de bulunuyor

featured

2022-2023 Av Talimatnamesi’ne göre nesli tehlike altında olan türler de dâhil yüzlerce yaban hayvanı para karşılığında avlanacak. Yaban Keçisi, Anadolu Koyunu, Dağ Keçisi gibi nesli tehlike altında olan türlerin de bulunduğu 382 yaban hayvanının öldürülmesinin önünü açan av talimatnamesine tepki gösteren hayvanseverler mahkeme kararlarını hatırlatarak av izninden vazgeçilmesini istedi.

Fırat Bulut/Bingöl 

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2022-2023 Av Turizmi Uygulama Talimatı’nı yayımlandı. Bakanlığa bağlı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü resmi sayfasında 24 Ağustos’ta ilan edilen Av Talimatnamesi ile Türkiye’nin farklı illerinde Yaban Keçisi, Kızıl Geyik, Çengelboynuzlu Dağ Keçisi, Karaca ve Anadolu Yaban Koyunu türlerinin avlanmasına izin verilecek.

Av Talimatnamesi’nde avlanacak türlerin özellikleri, avlanma usulü, av tarihleri, avlanma için belirlenen yerler(avlaklar), kota ve ücret gibi bilgilere de yer verildi.

Buna göre Bingöl, Erzincan, Antalya başta olmak üzere Türkiye’nin farklı illerinde 29 Ağustos 2022- 31 Mart 2023 tarihleri arasında devlet avlağı, Milli Park ve Yaban Hayatı Geliştirme Sahaları’nda para karşılığına yaban hayvanları avlanacak.

Avlanacak türlerin fiyatlandırılması da illere göre değişkenlik arz ediyor. Bakanlık, İskenderun Arsuz’da avlanacak 9 yaban keçisi için toplam 30 bin TL ücret belirlerken, Gümüşhane Kelkit İlçesi Ünlüpınar yaylasındaki 1 adet yaban keçisi kotası için 184 bin TL avlanma ücreti belirledi.

Av Talimatnamesi’nde yaban hayvanlarının öldürülmesi (1 adet yaban hayvanı) için belirlenen ücretler şöyle: Yaban Keçisi için belirlenen en düşük ücret 3 bin 300 TL, en yüksek ücret 184 bin TL. Hatalı Boynuzlu Yaban Keçisi için en düşük avlanma ücreti 5 bin TL, en yüksek ücret 10 bin TL. Adıyaman Hisar Şengil devlet avlağında avlanacak 2 adet Melez Yaban Keçisi için toplam 120 bin TL avlanma ücreti belirlenirken, Adıyaman Rezip devlet avlağındaki 2 Melez Yaban Keçisi 126 bin TL karşılığında avlanabilecek.

Yine Kızıl Geyik için en düşük 7 bin TL avlanma ücreti, en yüksek 40 bin TL avlanma ücreti belirlendi. BERN Sözleşmesi EK-II listesi ile kesin korunması gereken fauna türleri arasında bulunan Çengelboynuzlu Dağ Keçileri 6 bin TL ile 14 bin TL arasında değişen ücretler karşılığında avlanabilecek.

Av Talimatnamesi’ne göre avlanma ücreti en yüksek olan türlerden bir diğeri de Anadolu Yaban Koyunu. Dünyada sadece Türkiye’de yaşayan ve soyu tükenme tehlikesi altında olduğu için koruma altına alınan Anadolu Yaban Koyunları Konya’da avlanacak. 4 adet avlanma kotası belirlenen Anadolu Yaban Koyunu için toplam 250 bin TL ücret belirlendi.

BİNGÖL’DE 4 YABAN KEÇİSİ VE 4 ÇENGEL BOYNUZLU DAĞ KEÇİSİ AVLANACAK

Baraj, HES ve maden projeleri ile yaban hayvanlarının yaşam alanlarının hızla azaldığı Bingöl’de de yaban hayvanları para karşılığında avlanacak. Önceki yıl gerçekleştirilen av ihalelerinin mahkeme kararıyla iptal edildiği Bingöl’de 4 yaban keçisi ve 4 çengel boynuzlu dağ keçisinin avlanmasına izin verildi. Yaban keçileri ve çengel boynuzlu dağ keçileri bölge halkı tarafından kutsal sayılıyor.

“YASALAR HİÇE SAYILARAK CİNAYETLER DEVAM ETTİRİLMEKTE”

Kığı, Karakoçan, Adaklı, Yayladere, Yedisu İlçeleri Sosyal Yardımlaşma, Kalkındırma ve Kültür Derneği( KAYY-DER) Av Talimatnamesi’ne tepki göstererek uluslararası sözleşmeleri hatırlattı.

KAYY-DER adına açıklama yapan Eşbaşkan Ahmet Tüzün, Bingöl’de avlanmasına izin verilen yaban keçisi ve çengel boynuzlu dağ keçilerinin, Avrupa’nın Yaban Hayatı ve Yaşama Ortamlarını Koruma Sözleşmesi (BERN), EK –II listesine göre ‘kesin koruma altına alınan fauna türleri’ arasında bulunduğuna dikkat çekti.

Tüzün şunları söyledi: “Bir yandan sivrisineklerin ilaçlanmasına dahi karşı çıkan bir bilinç oluşmuşken, diğer taraftan doğanın gerçek sahipleri yaban hayvanlarımızın katledilmesi anlaşılacak gibi değil. Bingöl’de yaban hayvanlarımızın yıllardır kaçak bir şekilde vahşice katledilmesi yetmezmiş gibi devlet kendi eliyle av turizmi adı altında uluslararası sözleşmeler ile koruma altına alınan türler de dâhil olmak üzere yaban hayvanlarını öldürtmeye devam etmektedir. Her yıl av ihalelerine ilişkin mahkemeler yürütmeyi durdurma kararı vermesine rağmen ertesi yıl yine av ihalesi düzenlenerek, yasalar hiçe sayılarak bu cinayetler devam ettirilmektedir.”

Bingöl’de önceki yıllarda da nesli tükenme tehlikesi altında olan türlerin avlanmasına izin verildiğini hatırlatan KAYY-DER Eşbaşkanı Ahmet Tüzün tüm Türkiye’de aynı durumun yaşandığını belirtti. Tüzün şunları söyledi: “Bu yıl Bingöl’de 4 yaban keçisi ve 4 çengel boynuzlu dağ keçisi avlanabileceği açıklandı. Ülkenin dört bir yanında da durum aynıdır. Sadece bunlarla kalmayıp birçok kanatalı hayvan türü, Karaca, Anadolu Yaban Koyunu, Yaban Domuzu, Kızıl Geyik gibi türlerin öldürülmesinin önü açıldı. KAYY-DER olarak yaban hayvanlarının korunması yerine avlanmaları için kota belirlenmesine karşıyız. Bu avlanmalar neticesinde ekosistemin dengesinin bozulduğuna dikkat çekmek istiyoruz.”

Yaban hayvanlarının para karşılığında avlattırılmasını eleştiren Tüzün av ısrarından vazgeçilmesi çağrısı yaparak ‘Bu yanlıştan derhal geri dönülmelidir’ dedi.

“BAKANLIK YASA TANIMIYOR”

Bingöl, Erzurum ve Erzincan başta olmak üzere bölge illerde geçtiğimiz yıllarda düzenlenen av ihalelerini yargıya taşıyarak iptal ettiren Veteriner Hekim Askar Altınöz de Av Talimatnamesi’ne tepki gösterdi. Altınöz şöyle konuştu: “Geçtiğimiz yıl Bingöl’de ve Erzincan’daki av ihalelerine karşı Erzurum Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açtık ve ihaleler iptal ettirdik. İdari Mahkeme’nin verdiği karar Danıştay tarafından onaylandı. Yine Danıştay 2021-2022 Av Talimatnamesi’ni gecikmeli de olsa tümden iptal etti. Buna rağmen her yıl av talimatnamesi yayınlamak suçtur, yargı kararlarını, yasaları kale almamaktır. Bakanlık yasa tanımayarak her yıl yaban hayvanlarını para karşılığında avlattırıyor.”

“YABAN HAYVANLARI MİLLİ DEĞERDİR”

Avlanmanın milli parklar sınırlarında yapıldığına dikkat çeken Altınöz, “Milli Park ilan edilen yerde avlanmak yasaktır. Ancak bizzat bakanlık burada avlanma yaptırıyor. Yaban hayvanları milli değerdir, korumalıyız. Bakanlık, yaban hayatı koruması gereken Bakanlık, para karşılığında avlanma yaptırıyor. Türkiye’nin birçok yerinde av ihaleleri yasalara aykırı bulunarak iptal edildi, ancak her yıl bunda ısrar ediliyor. Bakanlığın başka işi yok mu ki her yıl yaban hayvanlarını öldürtmekle uğraşıyor? “ifadeleri ile av talimatnamesine tepki gösterdi. Bu yıl da av ihalelerine karşı iptal davası açacaklarını belirten Altınöz kamuoyuna da duyarlılık çağrısı yaptı.

Bakanlığın av ısrarı: Av Talimatnamesi’nde nesli tükenme tehlikesi altında olan türler de bulunuyor

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!