Bingöl’de AKP’liler mera arazisi için birbirine girdi

featured

Evren Demirdaş/ Bingöl

Bingöl merkeze bağlı Kılçadırı köyünde olan 785 dönüm ekili arazinin Sütaş’a verilmesi maddesi AKP’lileri karşı karşıya getirdi. Mera arazisinin verilmesine karşı çıkan AKP’li meclis üyelerinin Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz’ın telefonla araması sonrasında kararlarını değiştirdikleri ve AKP’lilerin oylarıyla mera arazisinin Sütaş’a verildiği öğrenildi.

Arazinin meclis üyelerine baskı yoluyla meclisten geçirildiği iddialarına ilişkin konuşan AKP Bingöl İl Başkanı Haşim Sağlam ise, iddiaların gerçek dışı olduğunu belirterek, “İl genel meclis üyelerimiz onurlu ve şahsiyetli insanlardır baskı ve zorlamalara gelemezler” diye cevap verdi. İddialara ilişkin telefonla aradığımız AKP Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz ise telefonlarımıza cevap vermedi.

“AKP’li üyeler karşı çıktı”

Mera arazisinin verilmesi konusunun üç aydır gündemde olduğunu ancak kabul yeter sayısının bulunmamasından dolayı sürekli ertelendiğini belirten Bingöl İl Genel Meclis Üyesi AKP’li Metin Bolluk “Biz AK Parti olarak 15 il encümeniyiz. HDP 3, CHP 3, MHP’nin ise 2 tane encümeni var. Mecliste toplam 23 meclis üyesi var. Bu arazinin Sütaş’a verilmesiyle ilgili talep meclise ilk geldiğinde bütün meclis üyeleri bu talebe karşı çıktı. Meclis üyeleri ‘Biz böyle bir şeyi asla kabul etmiyoruz bunu reddedeceğiz, memleket toprağımızı burada bir şahsa vermeyeceğiz’ denildi. Ondan sonra meclis başkanımız dedi ki ‘İmar Komisyonu’nda olan arkadaşlarımız gidip o alana baksınlar bu konuyu bir dahaki aya erteleyelim’ dedi. Arkadaşlar o araziye gidip baktılar. Kılçadır köyüne ait olan bu arazi ekili, köylüler buğday ve arpa eklemişler sulu arazi yolun kenarında. Arkadaşlarımızın araziyi incelemesi sonrasında temmuz ayında bu konu meclise geldiği zaman AK Parti’li meclis üyeleri olarak bu arazinin Sütaş’a verilmesi talebini reddedeceğimize dair karar aldık” dedi.

“6-7 arkadaşımız kararından döndü” 

Mera arazisinin verilmesine ilişkin ret oyu kararından bazı AKP’li meclis üyelerinin vazgeçtiğini söyleyen AKP’li Metin Bolluk “Meclis başkanımız o bölgenin meclis üyesine ‘O bölgedeki köy muhtarlarından imzalı dilekçe al, arazinin verilmesini talebini reddedelim’ dedi. Meclis üyesi arkadaşımız o bölgedeki muhtarlardan dilekçelerini alıp meclise getirdi. Bu konuyu Vali Bey’in duyması sonrasında meclis başkanımızı aradı. Bu durumu söylemesi sonrasında meclis başkanı da imza toplama olayından haberi olmadığını söyledi. Temmuz ayı meclis toplantısı öncesinde yaptığımız grup toplantısında arazinin verilmesine ilişkin ret kararından 6-7 arkadaşımız kararlarından döndüler ve ‘Arazinin verilmesini onay verelim’ dediler. Biz yine ret vereceğimizi söyledik” diye konuştu.

“Ya evet oyu vereceksiniz ya çekip gideceksiniz” 

Ret oyu verme kararından sonra kendisini Bingöl AKP Milletvekili Cevdet Yılmaz’ın aradığını belirten Bolluk, sözlerine şöyle devam etti: “Bir gün sonra Cevdet Yılmaz Bey beni aradı ‘Bu konu gündeme geliyor onu geçirin’ dedi. Ben de ‘Sayın Bakanım inanın ben Bingöl’ün arazisini kimseye yedirmem vicdanen rahatsızım kabul etmiyorum’ dedim. Diğer sabah ise il başkanımız Haşim Sağlam beni aradı ve ‘Biz parti kararı aldık karara uymazsan seni disipline vereceğim, disiplinden sonra seni ihraç edeceğim’ dedi. Sonrasında yine kabul etmedik. Tabi ret verenlerin sayısı daha fazla diye gündemi değiştirdiler. Geçen ay bayramda Cevdet Bey Bingöl’e geldi 14 il meclis üyesini topladı. Bizlere ‘Ya evet oyu verip parti kararına uyacaksınız ya da çekip gideceksiniz’ dedi.

“Ben oy vermiyorum” 

AKP’li Yılmaz’ın meclis üyelerine söylemiş olduğu o sözden dolayı masadan kalktığını belirten Bolluk, “Benim vicdanım rahat değil ben evet oyu vermiyorum, Bingöl arazisini bedava diye biz neden verelim? Kabul etmiyorum dedim. Cevdet bey ise bana ‘O zaman sen git’ dedi. Bende çıktım gittim. Sonra ise milletvekilimiz Feyzi Berdibek o geldi beni kucakladı tekrar getirdi ama bugün arazinin verilmesi kararına maalesef sadece ben MHP’den Mehmet Sıddık Korkmaz dahil 7 kişi ret oyu verdik. 3 tanesi ise oylamaya katılmadı, 11 AK Partili meclis üyesi evet oyu vererek mera arazisinin Sütaş’a verilmesi kabul edildi.” şeklinde konuştu.

“Cevdet Bey’in telefonuyla karar değişiyor” 

“İl başkanımızın ve milletvekilimizin bu arazinin verilmesini ısrarla istenmesinin nedenini bilmiyorum” diyen Bolluk, “Biz de şaşırdık bu duruma. Zaten Bingöl’de fazla bir arazi de yok. Benim oturduğum köyde 3 bin 500 dönüm arazi verdiler, tamam biz istedik verdi ama ormanı söktüler ayrı bunu verdiler ayrı bir daha arazi verecekler. Bingöl’de boş arazi kalmayacak hepsini verecekler. Ben bu konuyu yargıya vermem köylüler gitsin yargıya versinler. Ben o kadar mücadele etmişim. 23 tane encümen ilk başta ret oyu vereceklerini söylemişlerdi ama Cevdet Yılmaz Bey’in bir telefonundan hepsi kararından vazgeçiyor” ifadelerini kullandı.

“Arkadaşımızın başka sıkıntıları var”

​​​İddiaların gerçek dışı olduğu AKP’li il genel meclis üyesinin başka sorunları olduğunu belirten AKP Bingöl İl Başkanı Haşim Sağlam ise şunları dile getirdi: “Meclis üyelerimizin üzerinde bu karara ilişkin bir baskı söz konusu değil. İlgili arkadaşımızın başka sıkıntıları var. Bunu siyasi polemik konusu yapmak istiyorlar. Konuyla alakalı tanıtım medya başkanlığımız tarafından bir açıklama yapıldı. Herhangi bir baskı, zorlama asla söz konusu olamaz. Olması da mümkün değildir. İl genel meclis üyelerimiz onurlu ve şahsiyetli insanlardır. Uyum içerisinde istişareyle herkesin görüşüne saygı duymak suretiyle işlerimizi yaparız. Söylenenlerin astı astarı yoktur. Arazinin Sütaş’a verilmesi kararını alan il genel meclisimizdir, partimizin bir kararı söz konusu değildir.”

Bingöl’de AKP’liler mera arazisi için birbirine girdi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!