Deprem konutları kura çekimi mahkemelik oldu

featured

Evren Demirdaş/Elazığ

Elazığ’da 2020’de meydana gelen 6.8 şiddetindeki deprem sonrasında TOKİ tarafından Zafran Mahallesi’nde yapılan deprem konutlarının kura çekimlerinde daha önce bodrum katları kuraya dahil edilmemişti. Zafran’daki konutlarda bodrum katlardaki dairlerin kuralara dahil edilmesinden dolayı depremzede vatandaşlar, mağdur oldukları gerekçesiyle kura çekiminin durdurulması istemiyle Elâzığ 1. İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

“Hukuka ve vicdana aykırı”

Davayı açan Yeniden Refah Partisi Elâzığ İl Başkanı Avukat Erhun Karakuş, ”Aynı ilde meydana gelen deprem neticesinde, aynı depremden etkilenerek evleri ağır hasar gören vatandaşlar arasında, bir kısmının dahil edildiği kuralara bodrum katlar dahil edilmezken, bir kısmının dahil olduğu kuraya bodrum katların dahil edilmesi eşitlik ilkesine de hukuka da vicdana da açıkça aykırılık teşkil etmektedir” dedi.

“Bodrum katlarının kuraya dahil edilmesi eşitlik ilkesine aykırı”

Zafran Mahallesi’ndeki TOKİ konutlarının kurasıyla ilgili 50’ye yakın depremzedenin kendisine ulaştığını ve kurada haksızlık yapıldığını söylediklerini belirten İl Başkanı Erhun Karakuş “50’ye yakın vatandaşımız bana ulaştı. Vatandaşlarımızın bana söylediği şey ’AFAD şimdiye kadar yaptığı kuralarda bodrum katları kuraya dahil etmezken Zafran’da bodrum 1, bodrum 2 olan 400 küsur daireyi kuraya dahil ettiler bize bodrum kat çıktı’ diyorlar. Benim evim 3+1 daire bana eski 2 bodrum çıktı diyorlar. Ben de bunu teyit ettim. Davalı idarece daha evvel çekilen kuralarda taşınmazların bodrum katları kuraya dahil edilmemişken davaya konu kura çekim işleminde bodrum katların kuraya dahil edilmesi anayasal bir hak olan eşitlik ilkesine açıkça aykırılık teşkil etmektedir. Şöyle ki, aynı ilde meydana gelen deprem neticesinde, aynı depremden etkilenerek evleri ağır hasar gören vatandaşlar arasında, bir kısmının dahil edildiği kuralara bodrum katlar dahil edilmezken, bir kısmının dahil olduğu kuraya bodrum katların dahil edilmesi eşitlik ilkesine de hukuka da vicdana da açıkça aykırılık teşkil etmektedir.” diye konuştu.

“Yürütmeyi durdurma kararı istedik”

Bazı depremzedelerin kurasında bodrum katlar dahil edilmezken başka kuralarda ise bodrum katlarının kuraya dahil edildiğini belirten Karakuş “Bir kısım vatandaşın kura torbasında bodrum katlar konulmazken davamıza konu olan diğer bir kısım vatandaşın kura torbasına bodrum katların konulması, müvekkilimin sanki depremden etkilenmediğini, hak sahibi olmadığı halde kendisine zaten iyilik yapıldığı için bu kuraya tabi tutulduğu sonucunu ortaya çıkarmaktadır. Hatta depremzede vatandaşlarımızın bir iddiası da Zafran Mahallesindeki konutların kura dışı birilerine verildiği yönündeydi. Çok sayıda talep gelince ben de AFAD’ın sitesinden yapmış oldukları son iki üç kurayı inceledim hakikaten bodrum kata denk gelmedim. Bunun üzerine ben de vatandaşlara ‘Eğer siz bu konuda ciddiyseniz içinizden biri gelsin vekâletini versin ben hiçbir avukatlık ücreti almadan bu iptal davasını açacağım’ dedim ve sonrasında davayı açtım. Şu an yürütmeyi durdurma kararı istedik mahkemenin bir ay içerisinde bir karar vermesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Deprem konutları kura çekimi mahkemelik oldu

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Munzur Press ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!